Hladnokrven napad na srce humanitarnega dela

Mednarodni odbor Rdečega križa je po napadu, v katerem je bilo ubitih šest njihovih sodelavcev, začasno ustavil svoje operacije v Afganistanu.

Objavljeno
09. februar 2017 12.48
AFGHANISTAN-WEATHER-AVALANCHE
Boštjan Videmšek
Boštjan Videmšek

Največja svetovna humanitarna organizacija je po grozljivem napadu na njene zaposlene, v katerem je bilo ubitih šest lokalnih sodelavcev, dva pa sta pogrešana, začasno ustavila operacije v Afganistanu. To se je zgodilo prvič v tridesetih letih delovanja Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) v od vojne razdejani državi.

Konvoj humanitarnih delavcev, namenjen proti območjem na severu države v provinci Džavzdžan, ki jih je pred tem zajel hud sneženi vihar, so napadli v sredo zjutraj. Ustavila ga je skupina oboroženih moških in začela streljati na ljudi v avtomobilih. Šest je bilo ubitih, za dvema se je izgubila vsaka sled. Predstavniki ICRC in afganistanske policije domnevajo, da so ju napadalci ugrabili.

Za zdaj − vsaj uradno − še ni znano, kdo je izvedel hladnokrven in očitno dobro načrtovan napad na sodelavce organizacije, ki je zadnja tri desetletja po svojih najboljših močeh celila rane zaporednih vojn v Afganistanu, državi, ki jo evropski in slovenski birokrati »razumejo« kot varno − dovolj varno za vračanje beguncev. In to kljub temu, da je bilo lani v Afganistanu po podatkih Združenih narodov ubitih 3498 in ranjenih 7920 ljudi.

Guverner province Džavzdžan Lutfulah Azizi je dejal, da za napad sumi pripadnike lokalne podružnice Islamske države, ki so navzoči v tem delu Afganistana. Vpletenost v napad, ki se je zgodil le dan po napadu v Kabulu, v katerem je bilo ubitih dvajset ljudi, so nemudoma zavrnili talibi in ponudili pomoč pri iskanju krivcev.

Zamrznitev aktivnosti

»Prvič smo se odločili prekiniti svoje delo. V Afganistanu smo že 30 let in Afganistancev ne bomo pustili samih, to je jasno. A moramo preučiti, kaj ta napad pomeni za nas in kako bomo nadaljevali svoje dejavnosti,« je novinarjem včeraj povedal tiskovni predstavnik Mednarodnega odbora Rdečega križa Thomas Glass v Afganistanu, kjer do začetka letošnjega leta, ko je bil v provinci Kunduz ugrabljen (in kasneje izpuščen) španski humanitarec, ICRC ni imel večjih težav. Misija ICRC v Afganistanu je z 2000 sodelavci sicer četrta največja na svetu.

»To je bilo podlo dejanje. Nič ne more upravičiti umora naših kolegov in ljubih prijateljev. Na tej točki še ne morem reči, kaj ta strašni incident pomeni za prihodnost naših operacij v Afganistanu. Priti moramo k sebi in v predelovanju tega nedojemljivega dogodka drug drugega podpirati kot ekipa, pri tem pa najti še dva naša kolega, za katera se ne ve, kje sta,« je včeraj povedala Monica Zanarelli, voditeljica delegacije Mednarodnega odbora Rdečega križa v Afganistanu, predsednik ICRC Peter Maurer pa je iz Ženeve sporočil, da njegova organizacija kolikor ostro je mogoče obsoja »očitno nameren napad na naše zaposlene«. »To je velikanska tragedija. V šoku smo. Zaposleni so le opravljali svojo dolžnost. Nesebično so poskušali pomagati lokalni skupnosti,« je dodal Maurer.