Iraške sile še naprej vdirajo v Tikrit

Po nekaterih navedbah je pod nadzorom vladnih sil in šiitskih milic že 75 odstotkov mesta.

Objavljeno
12. marec 2015 17.40
MIDEAST-CRISIS/IRAQ
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si
Tikrit − Iraške vladne sile ob pomoči šiitskih milic še naprej z več smeri vdirajo v Tikrit, kamor so po desetdnevni ofenzivi vstopile včeraj, in borce skrajne sunitske milice Islamska država (IS) pri tem potiskajo vse globlje v mestno jedro, poroča britanska mreža BBC.

Vladne sile so menda zavzele že več strateško pomembnih položajev na severu, jugu in zahodu Tikrita, ki leži približno 170 kilometrov severno od Bagdada, na pomembni prometnici med Bagdadom in Mosulom. Po nekaterih navedbah je pod njihovim nadzorom že 75 odstotkov mesta, preostalih 25 odstotkov pa je v rokah približno 150 pripadnikov IS. Ne ena ne druga stran še ni sporočila podatkov o žrtvah, ki so jih doslej zahtevali spopadi.

Koalicija iraških vladnih sil, šiitskih milic, prostovoljcev in iranskih elitnih enot po navedbah agencije AFP po Tirkitu napreduje počasi in previdno, saj so ulice prepredene z minami, strehe pa polne ostrostrelcev. Poveljniki so kljub temu prepričani, da je zmaga na dosegu roke. »Premikamo se v drugo fazo našega načrta,« je novinarjem pojasnil obrambni minister Haled al Obeidi. »Želimo si, da bi bile naše izgube kar najmanjše. Čas je na naši strani,« je dodal. Obrambni minister je izrazil tudi pričakovanje, da bodi njihove varnostne sile središče mesta dosegle v treh ali štirih dneh.

Medtem še naprej raste bojazen za usodo sunitskih prebivalcev območij, ki so bila zadnje mesece pod nadzorom IS. Poveljniki šiitskih milic so namreč že pred časom napovedali, da se bodo maščevali za pokol najmanj 700 vojakov, večinoma šiitov, ki so jih junija pobili pripadniki IS in zavezniških sunitskih plemen. Poročil o morebitnih povračilnih ukrepih sicer ni.

V operaciji za vnovično zavzetje Tikrita, ki je v roke IS padel junija lani, po navedbah iraških oblasti sodeluje 30.000 borcev, od tega najmanj 20.000 pripadnikov šiitskih plemen, ofenzivo pa spremljajo tudi topništvo, letala in helikopterji. To je največja ofenziva proti IS odkar je islamistična skupina junija lani zavzela velika območja Iraka, po mnenju mnogih pa tudi prvi korak na poti k zavzetju Mosula, največjega mesta na severu Iraka in enega ključnih oporišč IS. Po pričakovanjih se bo ofenziva na Mosul začela aprila ali maja.