Iraške sile »v končni bitki« za Faludžo

Poveljniki iraške vojske ocenjujejo, da bodo za dokončno zavzetje mesta potrebovali 48 ur.

Objavljeno
30. maj 2016 20.02
MIDEAST-CRISIS/IRAQ-IRAN-FALLUJA
Ma. Ja.
Ma. Ja.

Faludža se je znova znašla na frontni črti krvavega obračuna na Bližnjem vzhodu. Iraške sile, ki so pred tednom dni sprožile operacijo za ponovno zavzetje mesta, v katerem so svoje položaje na začetku leta 2014 utrdili pripadniki skrajne Islamske države (IS), so danes začele prodirati v mesto.

Pripadniki iraške vojske, tudi elitne protiteroristične enote, so v Faludžo vstopili v zgodnih jutranjih urah, v mesto pa se pomikajo iz treh smeri. Prodirati so začeli ob podpori letal mednarodne koalicije in iraških letalskih sil ter topništva in tankov. Pri tem so naleteli na odpor džihadistov − v mestu je menda med 400 in tisoč pripadnikov IS −, ki so se jim po robu postavili s samomorilskimi napadi in napadi z avtomobili bombami. Po podatkih Al Džazire je bilo v spopadih doslej ubitih najmanj deset pripadnikov iraških sil in zavezniških šiitskih milic, 25 je ranjenih. Poveljniki iraške vojske sicer ocenjujejo, da bodo za dokončno zavzetje mesta potrebovali 48 ur.

Iraška vojska je prebivalce Faludže pozvala, naj bodisi ostanejo med štirimi stenami bodisi odidejo, a pripadniki IS civilistom menda preprečujejo odhod. V mestu je po nekaterih ocenah ujetih približno 50.000 civilistov z omejenim dostopom do vode, hrane in zdravstvene oskrbe, doslej pa je iz njega pobegnilo le nekaj sto družin, poroča britanska mreža BBC. Po podatkih norveškega centra za begunce je od 21. maja iz Faludže pobegnilo približno 3000 ljudi. Razmere v mestu se vse bolj zaostrujejo − po podatkih Al Džazire primanjkuje zdravil in goriva, ljudje stradajo, širijo se tudi poročila o ubojih tistih, ki se nočejo bojevati na strani IS. Bojazen za usodo tisoče ljudi, ujetih v mestu, narašča.

Bitka za vnovično zavzetje Faludže, ki jo je iraški premier Haider al Abadi napovedal pred tednom dni, po vrsti bombnih napadov v glavnem mestu Bagdad, v katerih je bilo v vsega tednu dni ubitih več kot 150 ljudi, se hitro sprevrača v eno največjih v boju proti IS doslej. Mesto je za iraške oblasti simbolnega pomena − ne le, da leži vsega 50 kilometrov od Bagdada, je tudi prvo iraško mesto, ki je na začetku leta 2014 padlo v roke IS. Nekaj mesecev pozneje so sunitski skrajneži zavzeli še Mosul na severu Iraka, kamor pa se v teh dneh približujejo kurdske vojaške sile − pešmerge. Te so sporočile, da so ob podpori ameriških letalskih sil zavzele 16 vasi pod nadzorom IS približno 20 kilometrov vzhodno od Mosula. Iraške oblasti sicer upajo, da bodo Mosul zavzele še letos. Po njihovih podatkih IS, ki je v zadnjih dveh letih povzročila razdejanje v Siriji in Iraku, nadzoruje le še približno 14 odstotkov ozemlja v Iraku. Za primerjavo: leta 2014 je bilo pod njenim nadzorom približno 40 odstotkov iraškega ozemlja.

A to ne pomeni, da se prelivanje krvi umirja. Medtem ko iraške sile beležijo napredek v Faludži, pešmerge pa se pomikajo proti Mosulu, so skrajneži iz vrst IS izvedli vrsto napadov v iraškem glavnem mestu Bagdad in njegovi okolici, pri čemer je bilo ubitih najmanj 20 ljudi. O napadu poročajo tudi iz mesta Ramadi, kjer je bilo v napadu IS ubitih najmanj 15 pripadnikov vojaških sil.