Italija šteje prišleke in utopljene

Migrantski val je podoben lanskemu, v enem tednu je v valovih umrlo od 700 do 900 ljudi.

Objavljeno
31. maj 2016 13.08
Europe Migrants
Tone Hočevar
Tone Hočevar

Kar so samo nekaj mesecev doživljale srednjeevropske države, se je spet vrnilo v Italijo. Migrantski val je podoben tistemu iz prejšnjih let, tudi utone približno toliko revežev kot prejšnja leta, le da jih zdaj verjetno več rešijo in o izginulih vedo več, ker jim poskuša pomagati več mornaric.

Italija je bila že prejšnja leta glavni cilj prišlekov iz Afrike in tudi z Bližnjega vzhoda, a se velika Evropa za to ni dosti menila. Ko so ob zaprtju balkanske poti poznavalci napovedovali, da se bo tok spet preusmeril v Italijo, so imeli sicer prav, niso pa pričakovali, da po sredozemski poti na čolnih tako rekoč sploh ne bo sirskih beguncev, temveč Afričani, ki so na transport čakali v Libiji.

Letos je v petih mesecih priplulo na italijanske obale dobrih 46.000 migrantov, samo nekaj sto manj kot lani. Največ jih pride, ko se morje malo umiri, ponavadi maja. V zadnjem mesecu jih je utonilo – vsaj po ocenah obalne straže – okrog 1700, največ prav prejšnji teden, ko je v valovih za zmeraj ostalo od 700 do 900 ljudi. Iz Libije jih je do Italije v enem tednu priplulo več kot 15.000.

Žrtve kriminalnih združb

Skoraj vsi prišleki, ki so jih doslej identificirali, so prišli iz podsaharske Afrike, skoraj vsi prek Libije, samo desetina prek Egipta. Predvidevajo, da jih v Libiji čaka še 800.000, vsi pa so žrtve kriminalnih združb, ki organizirajo prevoze za velike denarja in v nemogočih razmerah.

Odkar so odstranili in ubili polkovnika Gadafija, v Libiji ni več nobenega nadzora. Gadafi je s pomočjo afriških prišlekov izvajal pritiske na Evropo, predvsem na Italijo, podobno kot jo zadnje čase Turčija. Razmere pa je obvladoval in je sprožal hujše krize tedaj, ko je potreboval več denarja. V taboriščih si zdaj pot naprej plačujejo s prostitucijo, vlada nebrzdano nasilje, pregleda nad prebivalstvom ni.

Sirskih beguncev na čolnih iz Libije ne zasledijo. Z njimi manipulira Turčija, v vsakem trenutku so lahko izjemno politično orožje za pritisk na Bruselj.

Italijanska policija je zadnje dni odkrila in aretirala več tihotapcev z ljudmi. To so ponavadi zločinci, ki se pritihotapijo v Italijo skupaj z migranti, potem pa izginejo in se vrnejo po nove pošiljke.

Neznano kam vsak dan izgine tudi veliko prebežnikov, ki so preživeli nevarno pot čez Sredozemlje. Avstrija je odstopila od gradnje zidu na meji pri prehodu Brenner, zadnji podatki pa povedo, da so na meji med Avstrijo in Bavarsko v Nemčiji zadnje čase odkrili precej več migrantov, ki so prepotovali vso Italijo in Avstrijo in se znašli v Nemčiji.

Raje bo zažgal župnijo, kakor da bi tam gostil prebežnike

Na italijansko-francoski meji v mestu Ventimiglia se je vsaj začasno končal konflikt med oblastmi in večjo skupino prebežnikov iz francosko govorečih držav Afrike, ki so hoteli pristopiti v Francijo. Italijanske oblasti so se včeraj odločile podreti njihovo begunsko naselje, ko pa so policisti prišli k šotorom, so ugotovile, da tam ni nikogar več. Streho jim je ponudila župnija, ki ji je tako naročila škofija. Župnik je objavil, da bodo reveži ostali pod njegovo zaščito, dokler bo potrebno. Škof mesta Ventimiglia je podobne akcije svetoval tudi drugim župnikom svoje škofije.

V okolici bližnje Savone so imeli drugačno izkušnjo. Lokalni župnik ni hotel blagosloviti muslimanke, ki je umrla, ko se je podrla hiša, v kateri so živeli migranti, zato je moral odstopiti. Župnik je prejšnji teden razburil vernike, ko je razglasil, da bo raje zažgal župnijo, kakor da bi tam gostil migrante, kakor je župnikom po vsej Italiji svetoval papež Frančišek.

Papež je konec tedna v pogovoru z mladimi razložil, da migranti nikogar ne ogrožajo, oni so tisti, ki so ogroženi. Frančišek je sprejel cel vlak mladih ljudi, med njimi večino migrantov, ki so jih pripeljali v Vatikan po posebnem železniškem tiru, ki ga le redko uporabijo. Cerkev ga je dobila s konkordatom iz dvajsetih let prejšnjega stoletja. Pozivi, kakor je bil papežev v nagovoru otrokom, razburjajo italijansko politično javnost, zlasti radikalno desnico. Severna liga, ki ob ostri politiki proti migrantom upa na še več volivcev, zmerja papeža in tudi italijanskega predsednika Sergia Mattarello. Ta je te dni opozoril, da bo treba prišleke integrirati v italijansko družbo, to bo edina prava rešitev migrantskega problema.

Notranje ministrstvo v Rimu pa je pozvalo 80 prefektov v vsej državi, naj v svojih provincah nemudoma poskrbijo za nastanitev 5600 beguncev. Vsaka pokrajina mora sprejeti po 70 prebežnikov, je ukazalo ministrstvo.