Iz Mosula pobegne vsak dan do 15.000 ljudi

Po podatkih Združenih narodov je od začetka ofenzive oktobra lani iz Mosula zbežalo najmanj 400.000 ljudi.

Objavljeno
06. april 2017 17.59
IRAQ-CONFLICT-DISPLACED
Mo. B.
Mo. B.

Taborišča, namenjena tistim, ki bežijo iz drugega največjega iraškega mesta Mosul, kjer se nadaljujejo spopadi med iraškimi silami in pripadniki skrajne islamistične skupine Islamska država, pokajo po šivih. Vsak dan zahodni del Mosula, kjer divjajo najbolj ostre bitke, zapusti do 15.000 ljudi. V starem delu mesta, ki leži zahodno od reke Tigris, je po ocenah Združenih narodov še vedno ujetih do 400.000 ljudi.

Francoska tiskovna agencija AFP poroča, da se pred vrati taborišča Hamam al Alil – kjer poteka preverjanje razseljenih, je pa tudi izhodiščna točka za selitev v druga taborišča ali že »osvobojeni« vzhodni del mesta – vsak dan zbere na stotine ljudi. Nekateri odidejo k svojim sorodnikom, drugi so prisiljeni bivati v pogosto prenatrpanih šotorih. V taborišču je zdaj naseljenih okoli 30.000 ljudi, v nekaterih šotorih skupaj živijo tudi tri, štiri družine.

Mednarodne humanitarne organizacije so se še pred 19. februarjem, ko se je začela ofenziva na zahodni del mesta, začele pripravljati na množičen beg. Napovedi, da bo zadnja faza boja za še zadnjo urbano utrdbo IS v Iraku sprožila eksodus, so se izkazale za resnične. Večina od najmanj 400.000 ljudi, kolikor jih je od začetka ofenzive na Mosul oktobra lani zbežalo od doma, je to storila v zadnjih tednih. Pričakujejo, da se bo množični beg nadaljeval.

Po navedbah Združenih narodov je v starem delu mesta še vedno ujetih 400.000 civilistov. Tam poteka najbolj zahteven del ofenzive - ulice so ozke, neprevozne in še vedno gosto naseljene. »Ljudje na begu nam pripovedujejo, da so njihovi domovi uničeni, dobivamo ustna poročila o dramatični ravni uničenja,« je povedal Melany Markham iz Norveškega begunskega sveta.

V zračnih napadih koalicije pod vodstvom ZDA je v skoraj šestih mesecih ofenzive umrlo mnogo civilistov. Kljub temu iraške varnostne sile z letaki, ki jih trosijo iz letal, še naprej pozivajo prebivalce Mosula, naj ostanejo doma.

Kot smo že poročali, je Islamska država drugo največje iraško mesto ul zavzela poleti 2014 in ob tej pomembni vojaški zmagi razglasila kalifat na območju Iraka in Sirije. Edini javni nastop vodje skupine Bakra al Bagdadija je bil v mošeji v starem delu zahodnega Mosula. Koalicija iraških vladnih sil, kurdskih pešmerg, šiitskih milic in mednarodnih enot je ofenzivo na Mosul sprožila sredi oktobra lani. Vzhodni del mesta so za osvobojenega razglasili 24. januarja.