Izbruh novega turškega nacionalizma in kult(a) osebnosti

Turčija je država v vojni, ki jo čuti le del prebivalstva. V regiji se dogaja nekaj večjega, kot se zdi.

Objavljeno
31. avgust 2016 21.50
Boštjan Videmšek, poročevalec
Boštjan Videmšek, poročevalec

Istanbul – V torek je Turčija praznovala dan zmage, s katerim je tradicionalno zaznamovala eno odločilnih bitk (bitka za egejski Dumlupınar, 1922) v vojni z Grčijo, ki je sledila razpadu otomanskega cesarstva in koncu prve svetovne vojne. Trenutek ne bi mogel biti bolj simboličen.

»Turčija je po propadlem puču psihološko močnejša. Njena nacionalna samozavest je višja. Čutiti je mogoče dobro razpoloženje. Ljudje in politiki so bolj povezani, zgodila se je manjša sprava. A po drugi strani je država tudi bolj ogrožena. Vojska je po čistkah oslabljena. Vprašanje je, kaj se bo v prihodnje dogajalo z gospodarstvom. Veliko je neznank in marsikaj je seveda povezano tudi z dogajanjem v Siriji,« je za Delo povedal Hüseyin Bagci, profesor mednarodnih odnosov na znameniti bližnjevzhodni tehnični fakulteti v Ankari.

Dan zmage 2.0

Vse od noči z 15. na 16. julij, ko je turški oblasti s pomočjo tujih obveščevalnih služb uspelo preprečiti sicer slabo načrtovani poskus vojaškega državnega udara, se v Turčiji praznuje dan zmage – v takšni ali drugačni obliki. Predsednik Recep Tayyip Erdoğan je v dneh in tednih po spodletelem puču s svojim ožjim krogom intenzivno zasedel še tisti izpraznjeni prostor, ki je nastal po krvavem julijskem dogodku, ki bo močno zaznamoval turško prihodnost.

Po puču je sledila velikanska čistka v vojski, policiji, zdravstvu, šolstvu, državni upravi, medijih, sodstvu … Zaradi domnevnih povezav z v Združenih državah živečim klerikom Fethullahom Gülenom, ki ga je uradna Ankara takoj obtožila organizacije vojaškega udara, je bilo v nekaj tednih odpuščenih, aretiranih ali suspendiranih okoli 80.000 ljudi.

Prostor javnega diskurza je v času po puču zasedlo poveličevanje mučenikov in junakov noči, ki so se goloroki zoperstavili nelojalnim častnikom in vojakom v tankih. Močni državni propagandi je uspelo brez večjih težav zbuditi globoko zakoreninjen turški nacionalizem, ki je prevladal nad ideologijo. Urbana središča so poleg podpornikov vladajoče Stranke za pravičnosti in razvoj (AKP) preplavila morja rdečih zastav in podob dveh velikih turških politikov. Mustafe Kemala Atatürka, ustanovitelja moderne Turčije leta 1923 in avtoritarnega predsednika Erdoğana, ki Turčijo tako ali drugače vodi od leta 2003.

»Častitljivi Atatürk, oče Turkov, kot narod smo ponosni in vznemirjeni, ko praznujemo 94. obletnico velike zmage. Na vso moč se trudimo obdržati našo republiko, ki si nam jo izročil, z odločnostjo in vero, ki jo je Turčija pokazala v boju za boljšo prihodnost,« je Erdoğan v torek zjutraj v Atatürkovem muzeju v Ankari zapisal v knjigo gostov in, prevedeno v današnji čas, dodal, da bo turški boj za boljšo prihodnost kljub »umazanim napadom terorističnih skupin« prevladal. Država je bila v torek preplavljena z nacionalnim ponosom.

Na proslavi v Ankari sta bili prisotni tudi dve največji opozicijski stranki, ki sta se po spodletelem poskusu državnega udara popolnoma podredili politiki AKP. Na proslavo dneva zmage oblasti seveda niso povabile kurdsko-levičarske stranke HDP, ki je vse pogosteje tarča političnih in tudi fizičnih napadov, a to v »očiščenih« turških medijih ni zabeležil nihče. Turčija kljub bojem s Kurdsko delavsko stranko (PKK) na jugovzhodu države in že skoraj »rutiniranim« terorističnim napadom, za katerim je najverjetneje samooklicana Islamska država, navzven deluje enotneje kot kadarkoli v zadnjih letih.

Erdoğanovi »ratingi« nikoli niso bili višji. Njegovo politiko trenutno podpira 68 odstotkov Turkov. Na predsedniških volitvah pred dvema letoma ga je, denimo, podprlo 52 odstotkov volivcev.

Obrat od ideologije k realpolitiki

Poldrugi mesec po puču je Turčija tudi uradno država v vojni. Pred tednom dni so turški tanki, letala in pripadniki posebnih enot skupaj s svojimi zavezniki iz vrst različnih sirskih sunitskih uporniških milic na čelu s Svobodno sirsko vojsko (FSA) pri Jarablusu vstopili v severno Sirijo. Uradno v imenu boja proti pripadnikom Islamske države, ki so nekaj dni prej v Gaziantepu v samomorilskem napadu na kurdski poroki ubili 55 ljudi, med njimi kar 29 otrok. Toda že vnaprej je bilo jasno, in vodilni turški politiki tega niso skrivali, da je operacija Ščit Evfrata usmerjena tudi (ali predvsem) proti milici sirskih Kurdov YPG, ki je bila tik pred tem, da prvič v zgodovini poveže vse kurdske province v avtonomno območje Rojava. IS se je hitro umaknila, prav tako hitro pa so izbruhnili spopadi med turško vojsko in njenimi vojaškimi »podizvajalci« na eni strani ter kurdskimi gverilci, ki so v zadnjih mesecih tudi s pomočjo Združenih držav in Rusije postali spoštovanja vredna vojska na drugi strani. Zadnje novice s fronte v severni Siriji pravijo, da so se sirski Kurdi vendarle začeli umikati na vzhodni breg reke Evfrat, kar je bila ključna turška zahteva, koalicija sirskih milic pa se je podala proti mestu Al Bab, ki je pod nadzorom IS in kamor naj bi se iz Jarablusa umaknil velik del pripadnikov skrajne sunitske milice. »Turčija v Sirijo nikoli ne bi odšla brez privolitve Moskve. Po Erdoğanovem obisku pri Putinu se je marsikaj spremenilo. Turčija je v resnici krenila na pota realpolitike. To je velika, radikalna sprememba. Ankara v odnosu do Sirije menja smer. Hkrati pa se zbližujejo stališča ZDA in Rusije. Dogaja se nekaj večjega, kot se nam morda zdi,« je prepričan dr. Bagci, eden največjih poznavalcev varnostne in strateške dinamike Bližnjega vzhoda, kjer bo po njegovem mnenju Turčija v bližnji prihodnosti zelo pomembna igralka.