Izjemno občutljiva bitka, ki se ne bo končala s »katarzo«

Podobno kot v Mosulu največjo ceno silovitih spopadov tudi v Raki plačuje civilno prebivalstvo.

Objavljeno
18. julij 2017 13.03

Sirske demokratične sile (SDF), ki jih sestavljajo člani kurdske milice YPG in arabski sunitski borci, s pomočjo mednarodne koalicije pospešeno ožijo krog okoli pripadnikov samooklicane Islamske države v Raki, prestolnici padajočega kalifata. A cena »osvobajanja« mesta na severovzhodu Sirije bo podobna tisti iz Mosula − enormna.

V ponedeljek so kurdsko-arabsko-koalicijske sile zasedle strateško pomembno četrt Jarmuk na jugozahodu mesta, koalicijski bombniki pa so z vso silo obstreljevali položaje IS v starem mestnem jedru, kjer so pripadniki SDF zasedli nekaj ključnih položajev. Med silovitimi spopadi, ki iz dneva v dan bolj spominjajo na zadnje tedne bitke za Mosul, je bilo med poskusom bega iz popolnega inferna ubitih več deset civilistov.

»Jarmuk je bil včeraj osvobojen. Operacija se nadaljuje, veliko je hudih bojev,« je iz okolice Rake javila tiskovna predstavnica SDF Džihan Šejk Ahmad in povedala, da borci Sirskih demokratičnih sil napredujejo počasi in zmerno. »Za nas ni pomembna hitrost, pač pa osvoboditev civilistov in uničenje Daeša (arabsko ime za IS, op. p.),« je dodala pripadnica kurdsko-arabske milice. Ta napade na Rako sicer vedno bolj odkrito usklajuje tudi s sirsko vladno vojsko, ki se mestu približuje z vzhoda, SDF pa se v popolnem strateškem kaosu, ki vlada na severu države, intenzivno pripravlja tudi na morebitno novo turško vojaško ekskurzijo na sever Sirije, ki bi bila slabih enajst mesecev po začetku operacije Ščit Evfrata tokrat v celoti namenjena obračunu s sirskimi Kurdi ter preprečitvi njihove ozemeljske in politične avtonomije. Cilj morebitne nove turške operacije v Siriji naj bi bila predvsem provinca Afrin na severozahodu države, turško topništvo pa že več tednov obstreljuje položaje YPG in SDF v bližini svoje meje.

Turški faktor

Za takšno operacijo bi uradna Ankara skoraj nujno morala – podobno kot za Ščit Evfrata – dobiti dovoljenje Washingtona in Moskve, a to se zaradi takšnih in drugačnih zavezništev in realpolitičnih okoliščin zdi nemogoče. Ni pa nemogoče, da se bo strateško vidno oslabljena Turčija, ki ni sodelovala ne v »osvobajanju« Mosula in ne v »osvobojanju« Rake, potegnila solistično potezo. To bi lahko povsem spremenilo dinamiko sirskih vojn – ne ene same vojne.

Iz Rake je v obdobju obeh ofenziv – prva se je začela novembra lani – zbežalo okoli 240.000 ljudi. Večina v zadnjem mesecu. »Število ljudi na begu se je v zadnjih tednih močno povečalo. Iz Rake prihajajo šibki, žejni in prestrašeni. Ljudje so travmatizirani, družine ločene,« je včeraj povedal Sažad Malik, predstavnik Visokega komisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR) v Siriji in dodal, da je v času bojev z Islamsko državo nujno treba zaščititi civiliste in jim omogočiti varen izhod iz mesta.

Skupina aktivistov iz Rake, ki jim je uspelo preživeti strahovlado Islamske države, iz opustošenega mesta, na katero bombe brez predaha padajo že več kot leto dni, prek družabnih omrežij in spleta še vedno skoraj vsak dan poroča o razmerah na bojišču, predvsem pa o strahovitem trpljenju civilnega prebivalstva. Aktivisti, ki delujejo pod nazivom Rako ubijajo potiho (Raqqa is Being Slaughtered Silently), morebitnim osvoboditeljem sporočajo, da napadi po začetku drugega kroga ofenzive (6. junij) ignorirajo trpljenje civilnega prebivalstva. »Videti je, kot da enote, ki se v Raki bojujejo proti Islamski državi, ignorirajo dejstvo, da je v četrtih, ki so še pod nadzorom IS, ujetih več deset tisoč civilistov,« sporočajo aktivisti, ki jih pripadnikom skrajne sunitske milice ni uspelo izslediti in so eden redkih glasov iz mesta, od katerega bodo – podobno kot v Mosulu – po »osvoboditvi« ostale le še ruševine.

Civilisti kot živi ščit

»Te četrti so dnevno izpostavljene neselektivnemu bombardiranju, medtem ko teroristi IS civiliste uporabljajo kot živi ščit,« poročajo aktivisti iz Rake, kjer naj bi bilo po njihovih besedah na območjih pod nadzorom IS ujetih okoli 70.000 ljudi. V mestu, kjer se humanitarna katastrofa stopnjuje, zmanjkuje hrane, zdravil in, predvsem, pitne vode, saj so Sirske demokratične sile skupaj z mednarodno koalicijo taktično »blokirale« dostop do reke Evfrat, ki teče ob mestu. Ljudje, ki so živeli v četrtih ob frontni črti, so se bili po besedah aktivistov prisiljeni preseliti bliže mestnemu središču, kjer so spopadi najhujši in jih bodo pripadniki IS uporabili za živi ščit, hkrati pa naj bi vojaško izjemno oslabljena milica, ki ima v Raki med 2000 in 3000 borcev, civilistom na vsak način poizkušala preprečiti beg iz prestolnice izginjajočega kalifata.

»Ko se je začela vojaška operacija, je večina medicinskega osebja pobegnila iz mesta – skupaj z drugimi civilisti. Nekaj zasebnih bolnišnic zaradi hudega topniškega obstreljevanja ne obratuje. V Raki deluje le ena bolnišnica, a to ni dovolj,« javlja skupina Rako ubijajo potiho.