Kopenska ofenziva in trpljenje civilistov v Alepu

Sirske vladne sile so skupaj s svojimi zavezniki sprožile »odločilno« ofenzivo.

Objavljeno
28. september 2016 15.58
Boštjan Videmšek
Boštjan Videmšek

Sirska vladna vojska je po dolgotrajnem bombardiranju vzhodnega Alepa v torek sprožila tudi dolgo načrtovano kopensko akcijo in napovedala, da bo ta – skupaj z bombardiranjem – trajala, dokler del mesta, ki je pod uporniškim nadzorom, ne bo »očiščen«.

Režimski in ruski bombniki, ki so v zadnjem tednu dni rušili ostanke vzhodnega dela največjega sirskega mesta in poskrbeli za popolno razdejanje, so »pripravili teren« za kopensko operacijo sirske vojske, ki so ji pri preboju vse od poletja 2012 statične fronte v bližini starega mestnega jedra pomagali tudi pripadniki šiitskega gibanja Hezbolah iz Libanona.

Sirske vladne sile so danes prodrle proti predelu Bab al Antakya, ki je bil vseskozi pod nadzorom uporniških skupin. Vladne sile proti uporniškim položajem napredujejo tudi iz severne smeri. To so potrdili tudi pripadniki Sirske svobodne vojske (FSA), katere položaji v vzhodnem Alepu so vse od julija, ko je bil uporniški del mesta dokončno obkoljen, neprestano izpostavljeni bombardiranju. Kljub temu da so se ruski in ameriški diplomati pred slabimi tremi tedni v Ženevi dogovorili, da bodo cilj letalskih napadov le pripadniki Fronte al Nusra, se nadaljujejo tudi napadi na druge sirske uporniške skupine.

Bombe in letaki

V bombnih napadih je bilo v zadnjem tednu ubitih najmanj 400 ljudi, med njimi je bilo ogromno otrok. Kljub začetku kopenske ofenzive sirske vladne sile in njihovi ruski zavezniki še naprej izvajajo letalske in helikopterske napade na uporniške četrti in med drugim so zadeli tudi bolnišnico M10, kjer je izčrpano osebje, ki mu zmanjkuje osnovnih medicinskih pripomočkov in opreme, pomagalo ducatom ljudem, ki so bili ranjeni v dneh po propadu prekinitve ognja in verjetno edinega kolikor toliko resnega diplomatskega upanja za zaustavitev spopadov.

Režim že več mesecev napada zdravstvene objekte, v katerih vladajo grozljive razmere. Zdravniki – v vzhodnem Alepu jih je ostalo še okoli trideset – so zaradi ogromnega števila ranjencev in pomanjkanja zdravil in prostora primorani hipno odločati med življenjem in smrtjo: po poročilih preostalega medicinskega osebja ponekod zdravstveno pomoč lahko dobijo le še tisti ranjenci, ki imajo večjo možnost preživetja. »Sprejeti smo morali težko odločitev in najtežjim primerom pustiti, da umrejo, da smo lahko pomagali tistim, ki so imeli večje možnosti za preživetje,« je iz ene še delujočih bolnišnic, kjer ranjenci in mrtvi ležijo kar na tleh, sporočil medicinski brat Mohamed Tarek.

Vzpostavitev humanitarnega koridorja v vzhodni Alep že dlje časa zahtevajo tako Združeni narodi kot Mednarodni komite Rdečega križa, a ta nikoli ni bil izpostavljen, saj se je uradni Damask, ko bi moralo priti do izvedbe, vedno postavil po robu. Človeška življenja so dokončno izgubila še preostanek svoje vrednosti. To je v svetu teorije zarot in razčlovečenja najlažje doseči, če se ljudi okliče za … teroriste. »Operacijo bomo nadaljevali, dokler teroristi v vzhodnem delu Alepa ne bodo izbrisani,« je za ameriško tiskovno agencijo AP povedal predstavnik sirske vladne vojske v Damasku. Sirske vladne sile so v zadnjih dveh dneh nad Alepom poleg bomb »trosile« tudi letake, s katerimi prebivalce pozivajo, naj prestopijo na vladno stran.