Letala že peto noč nad položaje upornikov v Jemnu

Hutiji še naprej prodirajo proti mestu Aden, od koder poročajo o srditih spopadih, v katerih je bilo ubitih skoraj sto ljudi.

Objavljeno
30. marec 2015 14.35
YEMEN-SECURITY/
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Sana − Letala arabske koalicije pod vodstvom Saudske Arabije so v bližini jemenskega glavnega mesta Sana in drugod po državi tudi nocoj, že peto noč zapored, izvajala napade na položaje šiitskih upornikov iz plemena Huti, ki so v zadnjih mesecih prevzeli nadzor nad večjim delom Jemna, prejšnji mesec pa z oblasti pregnali predsednika Abda Rabo Mansurja Hadija in vlado Haleda Bahaja.

Vojna letala so po navedbah prič po nebu rohnela vse od devete ure zvečer po lokalnem času pa do zore. Kot poroča agencija AFP, so bila tarča nočnih napadov položaji šiitskih upornikov v bližini predsedniške palače v Sani in oporišče republikanske garde južno od mesta ter vojaška poslopja nedaleč od mesta Marib. Med enimi zadnjih tarč zavezniških letal je bilo po navedbah katarske mreže Al Džazira tudi mesto Sada na severu države, ki velja za glavno oporišče Hutijev.

Medtem po navedbah tujih tiskovnih agencij Hutiji še naprej prodirajo proti mestu Aden na jugu države, kamor se je pred časom zatekel Hadi in tam ustanovil začasni sedež svoje vlade, nato pa pobegnil iz Jemna. Iz mesta poročajo o srditih spopadih, v katerih je bilo v zadnjih dneh po navedbah Al Džazire ubitih skoraj sto ljudi.

Pred tem je Arabska liga, ki je že pred dnevi podprla vojaško posredovanje v Jemnu, napovedala, da se bo ofenziva proti Hutijem nadaljevala, dokler se šiitska milica ne bo umaknila z zasedenih območij in predala orožja. »Jemen je bil na robu zloma, kar je spodbudilo odziv arabskih držav in mednarodne skupnosti,« je odločitev Arabske lige pojasnil njen vodja Nabil al Arabi. Kot je dodal, so se za letalske napade odločili potem, ko so vsi ostali poskusi, da bi rešitev za razmere v državi dosegli z miroljubnimi sredstvi, propadli.

Utapljanje v kaosu

Jemen, ena najrevnejših držav na Arabskem polotoku, se v kaosu utaplja od arabske pomladi, ki je leta 2012 z oblasti odnesla dolgoletnega avtokratskega predsednika Alija Abdulo Saleha. Zatem so se odnosi med šiitskimi Hutiji in sunitskimi plemeni, ki podpirajo sedanjega predsednika Hadija, zaostrili. Oboroženi pripadniki šiitske milice so v želji po večjem vplivu na dogajanje v državi septembra preplavili jemensko glavno mesto Sana. Febrauarja so po zaostrovanju razmer in krvavih spopadih, ki so zahtevali več deset življenj, zavzeli predsedniško palačo in nekaj drugih ključnih vladnih poslopij ter obkolili domovanja nekaterih višjih funkcionarjev, kar so jemenske oblasti označile za poskus državnega udara. S svojimi potezami so k odstopu prisilili vlado Haleda Bahaja in predsednika Abda Rabo Mansurja Hadija ter državo potisnili v še globljo krizo.