Ljudstvo podpira vojaško posredovanje

Večina Rusov je mnenja, da so za krvave obračune v Siriji krivi zlasti Američani.

Objavljeno
09. oktober 2015 21.30
Boris Čibej, zunanja politika
Boris Čibej, zunanja politika

V Moskvi se norčujejo iz zahodnih medijev, ki so objavili­ ­»ekskluzivne« novice, da je ­nekaj ruskih raket, ki so jih z ladij v Kaspijskem morju izstrelili proti­ oporiščem Islamske države­ v Siriji, pristalo v Iranu. Javnomnenjske ankete kažejo, da večina Rusov podpira vojaško posredovanje v Siriji, za glavnega krivca za tamkajšnjo krizo pa razglašajo ZDA in njene zaveznice.

Po poročanju ruske agencije Interfaks je moskovski center za raziskovanje javnega mnenja Levada, ki na Zahodu velja za najbolj neodvisnega, pred dnevi objavil rezultate zadnje ankete, po kateri ima kar 72 odstotkov Rusov »pozitiven odnos« do napadov, ki jih je njihovo vojno letalstvo začelo izvajati konec prejšnjega meseca v Siriji. Včeraj je do podobnega, le malce nižjega izida − 66 odstotkov podpornikov − prišel Vseruski center za preučevanje javnega mnenja (Vciom). Njihova raziskava je pokazala, da je za Ruse dogajanje v Siriji zelo zanimivo, saj ga spremlja več kot dve tretjini prebivalstva. Kaj si mislijo o tem, pričajo odgovori na vprašanje, kdo je kriv za sirsko krizo: kar 56 odstotkov vprašanih je odgovorilo, da so glavni krivci ZDA in njene zaveznice, samo 14 odstotkov jih vali krivdo na pripadnike Islamske države, sedem odstotkov pa je za začetnika krvavih spopadov razglasilo ruskega zaveznika, sirskega predsednika Bašarja al Asada.

Čeprav je po Vciomovi anketi večina Rusov prepričana, da so sirsko godljo zakuhali Američani, po Levadini anketi 45 odstotkov vprašanih meni, da je v boju proti Islamski državi še vedno mogoče sodelovanje med ZDA in drugimi zahodnimi državami ter Rusijo in sedanjimi sirskimi oblastmi, 30 odstotkov pa jih trdi, da to ni več mogoče. O tem, da je Moskva Washingtonu in njegovi koaliciji proti Islamski državi predlagala politične rešitve prek posebne resolucije varnostnega sveta Združenih narodov in taktično izmenjavo podatkov o lokacijah postojank pripadnikov Islamske države, da bi »to lahko upoštevali pri načrtovanju naših operacij«, je včeraj govoril tudi ruski predstavnik pri Natu Aleksander Gruško.

»Na odgovor še čakamo,« je povedal. Po njegovih besedah lahko svet obračuna s terorizmom le na podlagi mednarodnega prava, kar si Rusija prizadeva doseči, a zdaj le ona deluje povsem skladno z njim, saj »tako imenovana koalicija proti Islamski državi napada sirsko ozemlje brez soglasja tamkajšnjih oblasti«.

»Na čigavi strani ste?«

Namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov ni bil tako diplomatski, ko se je v četrtek na ameriško zavrnitev ruske pobude, da bi si državi delili obveščevalne podatke o teroristih v Siriji, odzval z vprašanjem, namenjenim Američanom: »Na čigavi strani ste zares?« Po njegovih besedah njihov negativni odgovor le potrjuje »to, kar smo vedeli že od začetka, namreč da imajo ameriški načrti v Siriji le malo opraviti z ustvarjanjem pogojev za politični proces in nacionalno spravo«. S podobnimi besedami je rusko uradno mnenje opisal tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva Igor Konašenkov: »Ameriško vojno letalstvo in druge sile bombardirajo že več kot eno leto. Imamo razloge za verjetje, da terorističnih tarč ne zadenejo zelo pogosto.«

O tem, da so zadetki z njihovih letal ladij točni in da vedno zadenejo teroriste, so v Moskvi prepričani, zato so »vročo novico«, da je nekaj ruskih izstrelkov s Kaspijskega morja omagalo sredi poti in strmoglavilo na iransko ozemlje, ki jo je v četrtek na podlagi dveh neimenovanih visokih ameriških vojaških virov najprej objavila televizija CNN, potem pa so jo za njo kot papige ponavljali vsi vodilni zahodni mediji, izkoristili zlasti za smešenje »svobode in neodvisnosti« poročanja sedme sile na Zahodu.

Je CNN objavil »informacije« o zrušitvi ruskih raket v Iranu, ki so jih včeraj zanikali tudi v Teheranu, zgolj iz »nemočne zlobe«, se je na facebooku vprašala tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova. Zanašanje televizijskega kanala na neimenovane vire je primerjala s »kanaliziranjem odpadnih voda«. »V nasprotju s CNN se mi ne zanašamo na anonimne vire, ampak praktično v realnem času prikazujemo njihovo izstrelitev in cilje, ki so jih zadele,« je povedal predstavnik ruskega obrambnega ministrstva, generalmajor Igor Konašenkov. Lahko da je bila izstrelitev raket dolgega dometa za Američane neprijetna in nepričakovana, je dodal Konašenkov, a »vse z ladij izstreljene rakete so dosegle cilj. To je dejstvo. Če ne bi bilo, bi morali priznati, da so drug od drugega precej oddaljeni objekti teroristične skupine Islamska država sami zleteli v zrak. In to skorajda istočasno, je dodal ruski generalmajor.