BBC: V mestu Kunduz siloviti spopadi

Medtem ko uradni Kabul vztraja, da so prevzeli nadzor v mestu, BBC poroča o novih srditih spopadih v središču mesta.

Objavljeno
01. oktober 2015 10.28
AFGHANISTAN-UNREST-TALIBAN
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Kabul − Britanski BBC poroča, da se je v afganistanskem mestu Kunduz znova razvnel spopad med talibi in afganistanskimi varnostnimi silami, potem ko je uradni Kabul zjutraj že sporočil, da je mesto pod njihovim nadzorom.

Afganistanskim silam je po treh dneh talibske okupacije danes ponoči očitno uspelo iz središča mesta pregnati talibe, a so se ti le nekaj ur pozneje po poročanju BBC znova prebili do centra. Tamkajšnji prebivalci so potrdili, da v središču mesta še vedno poteka bitka za urad guvernerja province. »Razmere so resnično kritične in se zaostrujejo. Pravkar je nedaleč od moje hiše odjeknila eksplozija,« je za ameriško AP povedal Zabihulah.

Neimenovani predstavnik varnostnih sil je za AFP povedal, da so talibi med praznikom kurban bajram počasi in neopaženo kapljali v Kunduz, v ponedeljek zgodaj zjutraj pa so skupaj z borci, ki so napadli s treh strani, v pičlih nekaj urah uspešno zavzeli mesto. Zavzeli so vladne zgradbe, bolnišnice in osvobodili zapornike, v mestu so zaplapolale njihove zastave. Več tisoč civilistov je v strahu zapustilo mesto, drugi so se zaprli v svoje domove.

Sila, na katero je treba računati

Talibi so strateško pomembno mesto, ki ima tudi velik simbolični pomen − v času mednarodnega posredovanja leta 2001 je veljalo za eno od najpomembnejših talibskih utrdb −, zavzeli na dan prve obletnice nastanka afganistanske vlade narodne enotnosti pod vodstvom Ašrafa Ganija.

Talibi so tako po mnenju strokovnjakov dokazali, da so kljub krizi v svojih vrstah, ki je nastala po tem, ko so julija razglasili smrt vodje Mule Omarja, še vedno pomemben akter v Afganistanu. »Talibi vedo, da nimajo dovolj moči, da bi obdržali nadzor nad velikim mestom, kakršno je Kunduz. Ampak že njegovo zavzetje, ne glede na to, kako kratkotrajno je, kaže, da so sila, na katero je treba računati pred kakršnimikoli mirovnimi pogajanji,« je za AFP pojasnil vojaški analitik iz Kabula Atikulah Amarkhil.

Afganistanska vlada mora strniti vojaške vrste

Talibski uporniki so v Kunduz vkorakali komaj devet mesecev po tem, ko so se iz Afganistana umaknile Natove sile, v državi pa je ostalo le še okoli 13.000 Natovih strokovnjakov, ki urijo afganistanske sile. Bojnih nalog menda ne opravljajo več, so pa to možnost ohranili ameriški vojaki, ki so še vedno nastanjeni v državi. Zavzetje Kunduza, ki velja za največjo talibsko vojaško zmago po letu 2001, zdaj postavlja v negotovost načrte ZDA, da iz države do konca prihodnjega leta umaknejo vse sile.

»Dejstvo, da lahko talibi zavzamejo šesto največje mesto v državi in ga nadzorujejo nekaj dni, je jasen znak vladi in mednarodni skupnosti, kakšna bo prihodnost Afganistana,« je za Al Džaziro povedal David Sedney, nekdanji namestnik ameriškega obrambnega ministra. Za katarski medij je dejal, da je napočil zadnji čas, da afganistanska vlada strne svoje vojaške vrste. »Vlada narodne enotnosti tudi po letu dni nima obrambnega ministra. Vlada mora zavihati rokave in se lotiti posla, ne pa zgolj govoriti o boljših varnostnih razmerah. Afganistanski vojaki so dobri borci ... Pripravljeni in sposobni so se boriti, a potrebujejo dobro vodstvo,« je še povedal.

Kunduz z okoli 300.000 prebivalci sicer velja za eno večjih afganistanskih mest, skozi katero vodi pomembna transportna pot s sosednjim Tadžikistanom.