Nad Sano tudi danes rohnijo vojaška letala

Štiriindvajset ur po začetku saudskega posredovanja je v Jemnu umrlo 39 civilistov, tujci množično zapuščajo državo.

Objavljeno
27. marec 2015 11.59
YEMEN-CONFLICT-HUTHI
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Sana – Zračna ofenziva več sunitskih arabskih držav pod vodstvom Saudske Arabije je v zadnjih 24 urah po navedbah jemenskih upornikov zahtevala skoraj 40 življenj civilistov. Tujci vse hitreje zapuščajo nemirno državo. O njej bodo razpravljali tudi ta konec tedna na vrhu Arabske lige. Udeležil se ga bo tudi jemenski predsednik Abd Rabu Mansur Hadi, ki se je zatekel v Saudsko Arabijo, in ga kot legitimnega priznava mednarodna stran.

Predsednik Hadi je jemensko glavno mesto Sano zapustil prejšnji mesec, ko so pripadniki šiitske hutijevske milice  dokončno prevzeli oblast. Zatekel se je v mesto Aden in ga razglasil za začasno prestolnico države, a je zaradi vztrajnega napredovanja Hutijev in njihovih privržencev ter zračne ofenzive Saudske Arabije v Jemnu včeraj naposled zapustil domovino. Odpotoval je v Riad, od tam pa bo odšel v Egipt, kjer bo potekalo srečanje voditeljev članic Arabske lige.

Zračni napadi pod vodstvom Saudske Arabije na položaje šiitske milice in njihovih privržencev se medtem nadaljujejo. Prebivalci Sane so za francosko tiskovno agencijo AFP povedali, da so letala danes ciljala na oporišča elitne republikanske garde, ki je ostala zvesta nekdanjemu predsedniku Aliju Abdulahu Salehu, človeku, ki naj bi tesno sodeloval s Hutiji.

Na muhi vojaških letal se je tako danes zjutraj znašlo tudi oporišče nedaleč od predsedniške palače in vojaško skladišče izstrelkov v Sani. O zračnih napadih poročajo tudi iz z nafto bogate province Marib, odjeknilo pa je tudi v dveh okrožjih na severu države, kjer živijo Hutiji.

V napadih sodeluje okoli 100 vojaških letal Saudske Arabije in več deset letal Združenih arabskih emiratov, Bahreina, Kuvajta, Katarja, Jordanije in Maroka, medtem ko so Egipt, Pakistan, Jordanija in Sudan pripravljene sodelovati v morebitni kopenski operaciji. Saudsko posredovanje so podprle tudi ZDA, ki pa so za zdaj pripravljene nuditi »logistično in obveščevalno podporo«.

Washington je sicer že prejšnji teden iz Jemna evakuiral svoje osebje, iz države, ki se vse hitreje pogreza v kaos in nasilje, pospešeno bežijo tudi drugi tuji državljani. Iz New Delhija so sporočili, da bosta proti Jemnu odpluli ladji, ki naj bi indijske državljane prepeljali v Džibuti, od tam pa bi odleteli domov. V državi dela približno 3500 Indijcev, številni med njimi so zaposleni v zdravstvu. Indijske oblasti so sporočile, da dodatno oviro predstavlja tudi dejstvo, da so mnogim v bolnišnicah zasegli dokumente, da bi jim tako preprečili odhod iz države.