Napadi na Mosul se stopnjujejo

Humanitarni delavci v pričakovanju nove velike begunske tragedije.

Objavljeno
20. oktober 2016 21.28
Boštjan Videmšek, poročevalec
Boštjan Videmšek, poročevalec

Hazer, okolica Mosula – Kurdske in iraške sile so včeraj zgodaj zjutraj iz treh smeri na vzhodni fronti sprožile drugi­ val napadov na položaje samooklicane Islamske države. Pripadniki skrajne sunitske milice med begom proti Mosulu puščajo za seboj minska polja in podstavljene bombe, na iraške in kurdske enote pa pošiljajo samomorilske napadalce. Tudi otroke.

V sredo popoldne so proti vzhodni frontni črti iz smeri Erbila, prestolnice iraškega Kurdistana, vozile kolone vojaških vozil. Orjaški oklepniki, tovornjaki, polni vojakov, tovornjaki s topovi, tanki, džipi, opremljeni s strojnicami. Iraška vojska in predvsem pripadniki njenih posebnih enot se niso ozirali na nikogar. Divjali so in rogovilili.

Pripadniki kurdskih enot – pešmerge – so na svojem terenu delovali bistveno bolj dostojanstveno in umirjeno. Dvigoval se je prah, smrdelo je po nafti in močno spominjalo na april 2003, ko smo se z novinarskimi kolegi prebijali proti Mosulu skozi popoln kaos in celostno ­nepredvidljivost.

Nekateri starejši pripadniki iraške vojske so govorili o maščevanju. V Mosul, od koder jih je junija 2014 izgnala Islamska država, se ne vračajo le kot »oboroženi uslužbenci države«, temveč tudi iz osebnih razlogov. Ko je le nekaj kilometrov od frontne črte nastal vojni prometni zamašek, so zamaskirani pripadniki posebnih enot iraške vojske, ki se z novinarji praviloma ne bi smeli pogovarjati, govorili o želji po maščevanju in »plačilu v krvi«. Poganjal jih je adrenalin bližajočih se spopadov, a mislili so hladnokrvno resno.

Tik ob frontni črti, kakih deset kilometrov od Hazerja, stare frontne črte, so med porušenimi vasicami, med katerimi so pripadniki IS napeljali sistem podzemnih tunelov, postavili začasno oporišče. S kurdskimi enotami, ki so na tukajšnjih položajih od ponedeljka, ko se je začela prva faza ofenzive na Mosul, niso veliko komunicirali.

Zapleteni odnosi kurdskih in iraških vladnih sil

V četrtek zgodaj zjutraj so pripadniki iraških posebnih enot krenili v napad. Njihov prvi cilj je bila bližnja vasica Bartela, v kateri je v času našega obiska frontne črte še bilo nekaj enot IS. Te so obstreljevale kurdske sile s topništvom. Bližnje položaje IS so obstreljevala tudi ameriška letala. Glavnina iraških enot je krenila proti mestecu Karakoš, največjemu krščanskemu naselju v severnem Iraku, kjer je pred vojno živelo okoli 50.000 ljudi. Pred vojaškim pohodom skrajne sunitske milice so se pre­ostali kristjani, žrtve sistematičnega etničnega čiščenja, razbežali na vse strani. Večina se je umaknila v bližnji Erbil, kjer je največja krščanska četrt v Iraku. »Če bo Bog tako hotel, bomo že danes osvojili to mesto,« je novinarjem na vzhodni frontni črti velike bitke za Mosul povedal generalmajor iraške vojske Man al Sadi.



Trenutno v napadu na Mosul, v katerem naj bi bilo vpleteno od 4000 do 7000 borcev Islamske države, sodeluje okoli 30.000 kurdskih in iraških sil. Tem so se pridružili tudi pripadniki iranskih in iraških šiitskih milic ter številni prostovoljci. Ko se bodo pridružile napadu na drugo največje iraško mesto tudi enote z juga, naj bi se to število (najmanj) podvojilo.

Nova humanitarna (begunska) tragedija?

Velika vojaška operacija že »ustvarja« tudi veliko človeško ceno. Iz Mosula prihajajo pričevanja o številnih civilnih žrtvah letalskih in topniških napadov. Islamska država uporablja civiliste za živi ščit, a nekaj tisoč ljudem se je v zadnjih dneh vendarle uspelo prebiti iz mesta, o katerem je bilo v zadnjih dveh letih ustvarjeno veliko mitov in, v najboljšem primeru, polresnic. Ironično je, da je večina beguncev iz Mosula zbežala proti Siriji. Tistim, ki so se prek iraških in kurdskih (čista improvizacija) nadzornih točk prebili do osvobojenega ozemlja v mejah iraškega Kurdistana, je vidno odleglo.

Foto: Zohra Bensemra/Reuters

Ženske in otroci so imeli na nadzornih točkah prednost – moške so kurdski in iraški vojaki natančno pregledali in preverili. Ni dvoma, da se bodo številni borci IS poskusili z lažno identiteto prebiti iz obleganega mesta.

Zdi se, da bo bitka za Mosul poskrbela tudi za novo veliko humanitarno katastrofo. V iraškem Kurdistanu, od koder poročam, rastejo nova begunska taborišča. V njih je trenutno prostora za približno 120.000 ljudi.

Reportažo iz enega izmed njih boste lahko prebrali v ponedeljkovi izdaji Dela.