Obtožbe in nato zmeda, kaj se je zgodilo s humanitarnim konvojem

John Kerry se je zavzel za zaprtje zračnega prostora nad ključnimi bojišči v Siriji. Moskva sporoča: »Nič več enostranskih premorov«.

Objavljeno
21. september 2016 14.12
TOPSHOT-SYRIA-CONFLICT-AID
Ma. Ja., Mo. B.
Ma. Ja., Mo. B.

Damask − Ponedeljkov napad na konvoj s humanitarno pomočjo, ki je bil na poti proti obleganemu delu sirskega mesta Alep, še naprej razburja mednarodno skupnost, nemalo je tudi zmede. Ameriške oblasti odgovornost − če ne že krivdo − še naprej pripisujejo Moskvi, ta pa očitke vztrajno zavrača in dogodek preiskuje. Združeni narodi in Rdeči križ so medtem nekoliko omilili svojo retoriko − tragični incident, v katerem je bilo ubitih najmanj 20 ljudi, nič več ne označujejo za »letalski napad«, s čimer so krivdo dejansko pripisovali režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada ali Moskvi, ampak »le« še kot napad.

Kerry za zaprtje zračnega prostora nad ključnim sirskim ozemljem

ZDA kljub temu vztrajajo pri svojem. Državni sekretar John Kerry se je danes zavzel za prizemljitev vseh vojaških letal nad ključnimi območji sirskega ozemlja. V govoru pred varnostnim svetom Združenih narodov (VS ZN) je povedal, da je dogovor še mogoče rešite, a le če Moskva prevzame odgovornost za zadnje letalske napade. Poudaril je, da so bila na območju v ponedeljek aktivna le ruska in sirska vojaška letala.

Ob tem je vse države pozval, naj prenehajo podpirati tiste strani, vpletene v vojno, ki poskušajo sabotirati dogovor. Sirskega predsednika Bašarja al Asada pa označil za enega tisti, ki ne verjame v prekinitev spopadov.

Kot že omenjeno, Moskva vpletenost sirske in ruske vojske odločno zanika, zunanji minister Sergej Lavrov pa je danes pred VS ZN dejal, da v prihodnosti Asadove sile ne bodo več pristale na »enostranske premore«, saj da so uporniške sile v preteklosti prekinitev ognja izkoristile zgolj za ponovno oboroževanje in utrjevanje svojih položajev.

Nekaj ur pozneje pa so še sporočili, da je v času napada konvoj preletavalo brezpilotno letalo koalicijskih sil pod vodstvom ZDA. Letalo naj bi v zračni prostor nad krajem Orum al Kubra vstopilo le nekaj minut pred tem, ko je konvoj zajel ogenj.

Dvajset mrtvih, uničeni tovornjaki, skladišča, humanitarna pomoč

Kot smo že poročali, je bil humanitarni konvoj 31 tovornjakov, polnih hrane, medicinske pomoči in zimskih oblačil, namenjen v oblegani del največjega sirskega mesta Alep. Predstavnikom Združenih narodov in Rdečega polmeseca je namreč tik pred zdajci od sirskih oblasti, ki so v času enotedenske prekinitve spopadov močno oteževale dostavo humanitarne pomoči, uspelo dobiti dovoljenje. Ko se je kolona tovornjakov približala mestecu Urm al Kubra oziroma je v tamkajšnjem skladišču raztovarjala dostavljeno pomoč, se je zgodil napad.

Po podatkih Rdečega križa so prve informacije o napadu na konvoj in skladišče dobili okoli 8.15 po lokalnem času, le nekaj ur zatem, ko je sirska vojska sporočila, da je zanjo enotedenske prekinitve ognja konec. V napadu je bilo ubitih najmanj 20 ljudi, uničenih pa najmanj 18 tovornjakov, skladišče in velik del pomoči.

Humanitarna pomoč znova pripravljena na pot

ZN so nekaj ur po dogodku ustavili vse humanitarne konvoje, danes pa so sporočili, da se znova pripravljajo na dostavo pomoči v oblegana mesta. To naj bi naredili kar v najkrajšem možnem času.

V napadu je bilo uničenih najmanj 18 tovornjakov, skladišče in velik del pomoči. Foto: Ammar Abdullah/Reuters

Sirski observatorij za človekove pravice z mrežo poročevalcev na terenu, sicer pa s sedežem v Londonu, je že v ponedeljek ponoči poročal, da so konvoj napadla letala. Informacijo je dan pozneje posredno potrdil tudi predstavnik Rdečega križa v Ženevi.

Čeprav dokazi, ki bi podprli to teorijo, niso bili predstavljeni, je sum padel na bodisi ruska bodisi sirska letala oziroma helikopterje, saj jih ne opozicija ne džihadisti nimajo. V Washingtonu pa so za dogodek kmalu obtožili Moskvo − sporočili so, da sta območje v času napada preletavali dve letali SU-24.

Tako Rusija kot Sirija odgovornost odločno zanika; Moskva pa se je na »neutemeljene in nagle obtožbe« ZDA odzvala zelo jezno. Ruska vojska, ki preiskuje napad, je pozneje sporočila, da posnetki aktivistov na terenu kažejo, da škoda na vozilih ni posledica letalskega napada ali kakršnega koli drugega izstrelka. V Moskvi domnevajo, da je konvoj zaradi še nepojasnjenega dogodka na tleh zajel požar. Ruske oblasti so v svojih izjavah tudi nakazale, da se je dogodek zgodil ravno medtem, ko je skupina, ki se je do pred kratkim imenovala Fronta Al Nusra, sprožila veliko ofenzivo na Alep; pri tem pa dodale, da so edini, ki vedo, kaj se je zgodilo in kdo je odgovoren, pripadniki tako imenovanih belih čelad, ki so bili priča incidentu.

Po ruskem odzivu so tudi Združeni narodi nekoliko spremenil svojo retoriko in o dogodku začeli poročati kot o »napadu« na konvoj, ne pa o »letalskem napadu«. Prvotno poimenovanje »letalski napad« so označili za napako in dodali, da ZN o vrsti napada ne morejo soditi, da pa je bil konvoj vsekakor napaden. Podobno so sporočili tudi iz Rdečega križa, kjer se je vodja Mednarodnega odbora Peter Maurer zavzel za preiskavo.

Kljub medsebojnemu obtoževanju pa si diplomati po navedbah Reutersa prizadevajo rešiti ameriško-ruski dogovor o prekinitvi spopadov. Tako bo o razmerah v Siriji danes na visoki ravni razpravljal varnostni svet Združenih narodov, že včeraj pa se je na srečanju v New Yorku sestala Mednarodna skupina za podporo Siriji (ISSG). »Prekinitev spopadov ni mrtva,« je po srečanju sporočil ameriški zunanji minister John Kerry, ki je sestanek gostil skupaj z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom. Kerry je še napovedal, da se bodo pogovori v okviru skupine nadaljevali predvidoma še ta teden.