Opeka v temeljih novega sveta

Članice Brics si prizadevajo za gradnjo nove strukture sveta, a so neuspešne pri reševanju medsebojnih težav

Objavljeno
04. september 2017 00.05
Zorana Baković
Zorana Baković
Dva tedna po tem, ko so kitajski in indijski vojaki drug na drugega metali kamne na himalajski visokogorski ravnini Doklam, sta se premier Narendra Modi in predsednik Xi Jinping usedla za isto mizo, kjer so sedeli tudi državni voditelji Rusije Vladimir Putin, Brazilije Michel Temer in Južne Afrike Jacob Zuma.

Na ravni simbolike je bilo kitajsko mesto Xiamen včeraj videti zelo v redu. Na devetem vrhu kluba držav v razvoju bo govor o prostih trgovinskih območjih, ki bi se lahko odprla v Bricsu, o ustanovitvi neodvisne agencije za bonitetne ocene, ki bi bila alternativa zahodnim, in o »krepitvi partnerstva za svetlo prihodnost«, ki je med drugim uradni naslov vrha, ki prvič v zgodovini Bricsa poteka pod predsedovanjem Xi Jinpinga.

Na zasedanje so tokrat povabili tudi voditelje Egipta, Gvineje, Mehike, Tadžikistana in Tajske, kar kaže na kitajsko pobudo Brics Plus, ki jo pripisujejo zunanjemu ministru Wang Yiju in katere cilj je širitev bloka na azijske in afriške države, čez katere bo potekala nova kitajska svilna pot. O konkretnem širjenju tokrat ne bo govora. Kitajska bi rada kot naslednjega člana videla Pakistan, skozi katerega gre strateško pomemben koridor z več milijardnimi vlaganji azijske sile. Vendar je za Indijo prisotnost te države nesprejemljiva.

Peking in New Delhi sta za zdaj dosegla kompromis, po katerem ne bodo govorili o širitvi niti o pakistanskem podpiranju protiindijskega terorizma. Zaradi tega med gosti vrha tokrat ne bo predstavnikov Pakistana. Komentatorji so zato opazili, da bi lahko v Xiamenu namesto Bricsa Plus poudarili območno napetost Brics Minus.

Brics obsega 40 odstotkov svetovnega prebivalstva in ustvarja 22 odstotkov svetovnega BDP. Po ugotovitvah Svetovne banke bo stopnja rasti v tem bloku letos znašala 5,3 odstotka, kar ga nedvomno postavlja v vrh svetovnega razvoja. Xi Jinping si kot gostitelj vrha najprej želi prikazati Brics kot vir optimizma in navdušenja, ki sta potrebna v atmosferi globalne apatije. To ne pomeni, da je spor med Kitajsko in Indijo zaradi ozemlja na Himalaji izbrisan. Indijske čete so se odmaknile zgolj za 500 metrov od črte, na kateri so se še do pred kratkim vojaki dveh sil obmetavali s kamni. Ali bo Brics (ki zveni podobno kot angleška beseda »bricks«, opeke) dovolj, da zgradi skupno hišo, še ni jasno.