Poročilo ZN: Sirska vojska v Alepu uporabila klorove bombe

Preiskovalci so priznali, da so med spopadi za Alep obe strani zakrivili vojne zločine.

Objavljeno
01. marec 2017 17.17
TOPSHOT-SYRIA-CONFLICT-ALEPPO
Mo. B., STA
Mo. B., STA

Sirski vojaki so lani civiliste v Alepu napadli s klorovimi bombami, so zapisali preiskovalci Združenih narodov v danes objavljenem poročilu. Ravno v torek sta Rusija in Kitajska v varnostnem svetu ZN vložili veto na predlog resolucije o uvedbi sankcij proti Siriji zaradi uporabe kemičnega orožja, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Sirska vojska je napade izvedla lani septembra in decembra, ko se je sirski režim s podporo Rusije boril proti upornikom za prevlado nad Alepom.

V poročilu navajajo izjave očividcev, poročila zdravnikov in videoposnetke, ki pričajo o več sto civilistih, ki so bile žrtve kemičnega napada.

Preiskovalci Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) so v poročilu zapisali, da so vse bombe na mesto spustila letala, zato sklepajo, da so napade izvedle sirske letalske sile.

V poročilu še piše, da sta 6. septembra lani zaradi kemičnega napada umrla moški in 13-letna deklica, veliko drugih pa je trpelo zaradi pomanjkanja kisika in težav z dihanjem.

Preiskovalci so priznali, da so med spopadi za Alep obe strani zakrivili vojne zločine. Sirski režim in ruska vojska sta z letalskimi napadi ciljali civiliste, uporniki pa so obstreljevali prebivalce v predelih mesta, ki so bili že pod nadzorom režima.

Rusija in Kitajska sta v torek vložili veto na predlog resolucije ZN o uvedbi sankcij proti Siriji zaradi uporabe kemičnega orožja. Ruski veleposlanik pri ZN Vladimir Safronkov je dejal, da so bile dosedanje preiskave uporabe kemičnega orožja pristranske in da je uvajanje sankcij proti Siriji v času mirovnih pogajanj v Ženevi neprimerno.

ZN je že lani objavil poročilo, da so sirske letalske sile leta 2014 in 2015 na vasi, ki so bile pod nadzorom upornikov, odvrgle klorove bombe. Sirski režim je večkrat zanikal uporabo kemičnega orožja v vojni, ki je do zdaj zahtevala že približno 310.000 življenj, še dodaja STA.