Posnetek iz sirske bolnišnice je diplomate spravil v jok. In?

Po vnovični uporabi kemičnega orožja v Siriji pozivi k posredovanju proti Asadovemu režimu.

Objavljeno
17. april 2015 16.09
SYRIA-CRISIS/
Boštjan Videmšek, zunanja politika
Boštjan Videmšek, zunanja politika

Kot vse kaže, je sirski režim predsednika Bašarja al Asada ob napadih na mesta na severu države, ki so pod nadzorom različnih uporniških skupin, ponovno uporabil kemično orožje. A tudi tokrat ne gre pričakovati primerno ostrega odziva mednarodne skupnosti.

Po pripovedovanju sirskega zdravnika dr. Mohameda Tenarija so 16. marca ob pol devetih zvečer nad mestece Sarmin v provinci Idlib prileteli režimski vojaški helikopterji. Po njegovih besedah so nad mesto odvrgli sode s kemičnim orožjem – klorinom. Po Sarminu se je hitro razširil vonj po kislini.

Lokalna bolnišnica v Sarminu je bila kmalu polna ljudi, ki so imeli hude težave z dihanjem. Dušilo jih je. Številni so bruhali in se zvijali v bolečinskih krčih. Dr. Tenari, sicer radiolog, je pohitel v bolnišnico, kjer je nemudoma začel pomagati številnim žrtvam. Medtem ko so zdravniki skupaj z drugim medicinskim osebjem hudo trpečim civilistom nudili bolj ali manj improvizirano pomoč, so aktivisti v bolnišnici posneli grozljive prizore. Dva komaj živa dojenčka ležita na truplu svoje babice. Tretji otrok leži na bližnji postelji. Otroci so stari od enega do treh let. Njihova usta so odprta, medicinsko osebje jih poskuša na vsak način ohraniti pri življenju. Z injekcijami. Z dodatnim kisikom. Neuspešno. Po besedah dr. Tenarija, ki je dogodke izpred meseca dni v četrtek predstavil na zaprtem zasedanju varnostnega sveta Združenih narodov v New Yorku, ki so ga sklicale ZDA, so vsi trije otroci skupaj s svojimi starši in babico kmalu umrli. V napadu je bilo po njegovih besedah ranjenih 120 ljudi.

»Diplomati ZN, ki so videli posnetek, so bili globoko pretreseni. Veliko izmed njih je dejalo, da bi morala Organizacija za prepoved uporabe kemičnega orožja (OPCW) sprožiti takojšnjo in resno preiskavo,« je za britanski BBC včeraj povedal Zaher Sahlul, predsednik Sirsko-ameriške medicinske zveze, ki se je udeležil zasedanja varnostnega sveta. Samantha Power, ameriška veleposlanica pri Združenih narodih in avtorica kultne knjige o genocidu Problem iz pekla (A Problem from Hell), je po ogledu videoposnetka dejala, da v sobi ni bilo nikogar, ki ne bi jokal, in dodala, da bodo krivci za napad kaznovani. »Vsi dokazi kažejo, da so bombe uporabili helikopterji. Le Asadov režim ima helikopterje,« je v četrtek povedala Powerjeva, ki je od VS zahtevala, da imenuje in kaznuje krivce za napad s kemičnim orožjem, ki so ga sirske oblasti po zagotavljanju organizacije Human Rights Watch v zadnjih tednih v okolici Idiliba, ki so ga pred mesecem zavzele uporniške sile, uporabile vsaj šestkrat.

Besedam »današnje« Samanthe Power je težko verjeti. Tudi sama bi jim – kot nekoč v vlogi novinarke v Bosni in Hercegovini, ko je pozivala mednarodno skupnost, naj prepreči genocid nad bošnjaškim prebivalstvom v Srebrenici – težko verjela.

Sirske oblasti so odgovornost za napad s kemičnim orožjem v provinci Idlib, ki se je zugodil le nekaj dni po tem, ko je varnostni svet ZN podprl resolucijo, ki obsoja uporabo vseh strupenih kemikalij (vključujoč klorin) in v primeru uporabe grozi z vojaško silo, zanikale. Eden izmed sirskih vladnih uradnikov je novinarju francoskega tiskovne agencije AFP dejal, da če bi sirska vojska dejansko uporabila klorin vedno, ko se jim to očita, bi do zdaj »vse te ljudi že izbrisala«.