A. V., STA, Be. B.
Haag – Na sedežu Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW) v Haagu danes potekajo krizni pogovori o domnevnem kemičnem napadu v sirski Dumi. Srečanja, ki poteka za zaprtimi vrati, se udeležujejo tudi veleposlaniki Rusije, Francije in Velike Britanije, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ekipa OPCW je zdaj v Siriji, kjer opravlja preiskavo o domnevnem napadu, v katerem je domnevno umrlo 40 ljudi. Kot je danes navedlo britansko veleposlaništvo na Nizozemskem, Rusija in Sirija ekipi strokovnjakov še nista dovolili vstopiti v mesto Duma. Moskva te obtožbe zavrača kot neutemeljene.
Iz Kremlja so sporočili, da se Rusija ne namerava vmešavati v delo preiskovalne ekipe, ji je pa pripravljena zagotavljati posebni prevoz in vojaško spremstvo, je poročala ruska tiskovna agencija Tass. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je danes v intervjuju za britanski BBC zanikal, da bi Rusija manipulirala z dokazi na kraju domnevnega napada s kemičnim orožjem v Dumi.
Rusija je danes v Haagu ponovno obsodila sobotni napad zahodnih zaveznic ZDA, Francije in Velike Britanije na cilje v Siriji. V Rusiji opozarjajo, da so ZDA z njim spodkopale kredibilnost preiskovalne ekipe.
OPCW, ki je odgovorna za implementacijo konvencije o kemičnem orožju, ima 192 držav članic. Današnje krizno srečanje izvršnega sveta, ki ga sestavlja 41 držav, je sklical predsedujoči, veleposlanik Bangladeša Šejk Mohamed Belal.
Leta 2013 z Nobelovo nagrado za mir
Preiskovalna ekipa je v sirsko prestolnico Damask prispela v soboto, kjer naj bi raziskala obtožbe o domnevni uporabi kemičnega orožja v sirski Dumi 7. aprila. Zahodne sile so za napad obtožile sirski režim in 14. aprila odgovorile z raketnim napadom na sirske cilje, ki naj bi bili povezani s proizvodnjo kemičnega orožja.
Sirski režim se je že sestal s predstavniki preiskovalne ekipe OPCW, ki pa najverjetneje še ni začela terenskega dela v Dumi, še navaja AFP.
Preiskovalna ekipa OPCW je bila na sirsko pobudo vzpostavljena leta 2014, s ciljem preiskovanja obtožb o domnevni uporabi strupenih kemikalij za vojne namene v Siriji.
OPCW je za svojo vlogo pri uničevanju kemičnega orožja leta 2013 prejela Nobelovo nagrado za mir.