Prvi del ruskega humanitarnega konvoja zapušča Ukrajino

Čeprav niso dobili dovoljenja ukrajinske strani, so v petek začeli ruski tovornjaki vstopati v Ukrajino.

Objavljeno
23. avgust 2014 12.43
TOPSHOTS-RUSSIA-UKRAINE-CRISIS-POLITICS
Mo. Z., Ti. Kr., Delo.si, STA
Mo. Z., Ti. Kr., Delo.si, STA
Moskva - V Rusijo so se danes začeli vračati prvi tovornjaki ruskega konvoja s humanitarno pomočjo za prebivalce vzhodne Ukrajine, so potrdili opazovalci Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Po njihovih podatkih je v petek v Ukrajino vstopilo skupno 227 tovornjakov, ki so tovor odložili v mestu Lugansk.

Vodja opazovalne misije Ovse na rusko-ukrajinskem mejnem prehodu Paul Picard je za francosko tiskovno agencijo AFP danes potrdil navedbe o vračanju vozil, ni pa poznal števila tovornjakov.

»Carinski postopki so zaključeni za prvo skupino 34 vozil, ki so se že vrnila v Rusijo,« pa je za rusko tiskovno agencijo Ria Novosti povedal predstavnik carinske uprave Rajan Faruškin.

Ruski konvoj, ki je sprva štel okoli 270 tovornjakov z 2000 tonami pomoči za prebivalce vzhodne Ukrajine, je iz Moskve krenil 12. avgusta in več kot teden dni stal na ruski strani meje, saj Kijev, Moskva in Mednarodni odbor Rdečega križa niso uspeli doseči dogovora glede njegovega potovanja po ukrajinskih tleh. Čeprav niso dobili dovoljenja ukrajinske strani, so v petek začeli ruski tovornjaki vstopati v Ukrajino.

Po podatkih opazovalcev Ovse je v Ukrajino vstopilo 227 tovornjakov, ki so mejo prestopili v šestih skupinah. Po poročanju ruske televizije so tovor, v katerem naj bi bili po navedbah ruske strani hrana, voda, zdravila in električni generatorji, odložili v Lugansku, ki je pod nadzorom proruskih separatistov.

Evropska unija in ZDA sta od Rusije zahtevali, naj takoj umakne konvoj, saj se mnogi bojijo, da je v tovoru pomoč za proruske upornike v boju proti ukrajinskim silam. Ukrajinske oblasti so prehod konvoja čez mejo označile za invazijo.

Merklova danes v Ukrajini

Nemška kanclerka Angela Merkel je med današnjim obiskom v Kijevu pozvala k obojestranski prekinitvi ognja na vzhodu Ukrajine, kjer se proruski separatisti bojujejo z ukrajinsko vladno vojsko. Po pogovorih z ukrajinskim predsednikom Petrom Porošenkom je dejala, da je glavni cilj nemške zunanje politike ozemeljska celovitost Ukrajine.

»Nemška vlada verjame, da sta ozemeljska celovitost in blaginja Ukrajine ključnega pomena,« je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP dejala Merklova. Pri tem ni izključila možnosti novih sankcij proti Rusiji.

Po besedah Porošenka bodo sami naredili vse za mir, »a ne na račun suverenosti, ozemeljske celovitosti in neodvisnosti Ukrajine«.

Merklova je napovedala finančne ukrepe za pomoč energetskemu in vodnemu sektorju ter ljudem, ki so zaradi spopadov zapustili svoje domove. »Vojne nismo mi izbrali. Vsilili so nam jo od zunaj,« je ob tem po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal Porošenko, ki se bo v torek predvidoma sestal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Z vzhoda Ukrajine medtem poročajo o novem močnem obstreljevanju v Donecku, ki je pod nadzorom proruskih separatistov.