Rusija in ZDA dosegli dogovor o prekinitvi spopadov v Siriji

Če bo prekinitev zdržala teden dni, bodo ameriške in ruske sile začele skupaj napadati položaje terorističnih skupin.

Objavljeno
10. september 2016 11.16
MIDEAST-CRISIS/SYRIA-IDLIB
Ma. Ja., A. S. H., STA
Ma. Ja., A. S. H., STA

Ženeva − Signali zadnjih dni so se izkazali za resnične − Rusija in ZDA sta ponoči dosegli dogovor o prekinitvi spopadov v Siriji, ki naj bi začel veljati ravno na muslimanski praznik kurban bajram,

»Združene države in Rusija razkrivajo načrt, ki bo, kot upamo, zmanjšal nasilje, ublažil trpljenje ter obnovil pogajanja o miru in politični tranziciji v Siriji,« je po koncu maratonskih, kar 13-urnih pogajanj z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom, sporočil ameriški zunanji minister John Kerry.

Če bo prekinitev spopadov zdržala teden dni, bodo letalske sile ZDA in Rusije začele skupaj napadati položaje terorističnih skupin, predvsem skrajne Islamske države. Kot je po srečanju pojasnil Lavrov, sta se z ameriškim kolegom že dogovorila o območjih, kjer bodo ameriške in ruske sile izvajale napade, o natančnih tarčah pa se morajo še dogovoriti, poroča agencija AFP.

Kerry in Lavrov menita, da njun načrt predstavlja najboljšo možnost za končanje sovražnosti med režimom sirskega predsednika Bašarja al Asada in zmerno opozicijo, hkrati pa še vedno omogoča posredovanje proti džihadističnim skupinam kot sta Fronta Al Nusra in Islamska država. Ključna točka njunega dogovora je umik sirskih režimskih sil iz okolice obleganega mesta Alep in s tem odprtje dostavnih poti za humanitarno pomoč. Vprašanje o usodi sirskega predsednika Bašarja al Asada ostaja nedorečeno − Zahod vztraja, da mora oditi, Rusija pa ga še naprej podpira. A vodja ameriške diplomacije je izrazil upanje, da bo Rusija pritisnila nanj, da zaustavi konflikt in pride za pogajalsko mizo.

Tako Rusija kot ZDA sta dobili tudi vsaka svojo zahtevno nalogo. Moskva mora režimske sile prepričati, naj ne napadajo območij pod nadzorom upornikov, Washington pa mora doseči, da se uporniške skupine, ki jih podpira, distancirajo od Fronte Al Nusra. Lavrov je že sporočil, da je sirsko vlado obvestil o načrtu in da je nanj pristala, podobno je po besedah ameriškega zunanjega ministra Kerryja sporočila tudi sirska opozicija.


John Kerry in Sergej Lavrov po maratonskih pogajanjih. Foto: Kevin Lamarque/Reuters

Opozicija ostaja previdna

»Pozdravljamo dogovor, če bo uresničen,« je za britanski BBC povedala Basma Kodmani iz Visokega pogajalskega odbora, ki združuje glavne predstavnike upornikov in opozicije v Siriji. Ob tem pa je izrazila previdnost.

»Kaj se bo zgodilo, če Rusija ne bo izvedla pritiska na režim Bašarja al Asada, saj je to edini način, s katerim bi lahko režim prisilili k spoštovanju premirja?« se je vprašala predstavnica opozicije.

Iz Damaska so sicer popoldne sporočili, da je bil dogovor sklenjen ob vedenju sirske vlada in ta ga je potrdila.

Izvajanje dogovora v delu o napadih na Fatah al Šam bi bilo lahko oteženo, saj ta skupina med drugim sodeluje tudi z opozicijskimi silami, ki jih podpirajo ZDA.

Kodmanijeva je ob vprašanju, ali se bodo odpovedali sodelovanju z džihadisti, dejala, da se zmerne skupine reorganizirajo in oddaljujejo od skrajnih skupin. »Opravili bomo svoj del,« je poudarila. Po njenem mnenju pa je ključen tudi konec Asadove strategije obleganja celotnih regij.

Dogovor pozdravljajo po vsem svetu

Mednarodna skupnost pozdravlja rusko-ameriški dogovor o v Siriji. Nanj se je prvi odzval posebni odposlanec Združenih narodov za Sirijo Staffan de Mistura in ga označil za priložnost. Napovedal je, da se bo z generalnim sekretarjem ZN Ban Ki Munom pogovoril, kdaj se lahko zastala mirovna pogajanja nadaljujejo.

Pozneje se je odzvala tudi sirska opozicija, ki je izrazila upanje, da dogovor predstavlja »začetek konca trpljenja civilistov« v Siriji, piše STA.

Turčija je dogovor, ki bo olajšal dostavo humanitarne pomoči, sprejela z zadovoljstvom, pozdravili sta ga tudi Evropska unija in Nemčija, dodaja STA.

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini, ki je prav tako pozdravila dogovor, je ob tem ZN pozvala, naj pripravijo predlog za politično tranzicijo, ki bi služil kot »začetna točka za obnovitev sirskih pogajanj«.

»Vse strani v konfliktu, razen skupin, ki jih Varnostni svet ZN smatra za teroristične organizacije, morajo zdaj zagotoviti učinkovito izvajanje,« je po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina poudarila Mogherinijeva.

Dogovor je pozdravil tudi nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier. Vse strani v Siriji in regiji, ki sodelujejo v konfliktu, je pozval, naj se držijo dogovora in najkasneje v ponedeljek ustavijo spopade, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

»Če bo uspelo premirje uveljaviti, bo to predstavljalo pravo in novo priložnost za nujen humanitarni dostop do več sto tisoč ljudi v stiski,« je poudaril Steinmeier.

Žrtve tako samo še danes?

A iz Sirije so tudi danes poročali o žrtvah. V zračnem napadu na mesto Idlib je po podatkih sirskega observatorija za človekove pravice umrlo najmanj 24 ljudi. Kdo je napad, v katerem je bilo poleg tega ranjenih najmanj 90 ljudi, izvedel, še ni znano.

Turška tiskovna agencija Anadolu je medtem, sklicujoč se na predstavnika civilne zaščite v mestu Idlib, poročala o najmanj 28 žrtvah. Po navedbah agencije so napad izvedla letala sirske vojske, ki so napadla različne kraje v mestu, med drugim tržnico, poroča dpa.

Državljanska vojna v Siriji, ki je izbruhnila leta 2011, je sicer doslej zahtevala skoraj 300.000 življenj, polovica prebivalstva države pa je morala zapustiti svoje domove.