Saudska Arabija z letali napadla Jemen

Jemen je »nova fronta« regionalne šiitsko-sunitske vojne, v katero je skupaj z zunanjimi igralci vpletena vsa regija.

Objavljeno
26. marec 2015 17.03
TOPSHOTS-YEMEN-CONFLICT
Boštjan Videmšek, zunanja politika
Boštjan Videmšek, zunanja politika

V današnji zgodnjih jutranjih urah so vojaška letala iz Saudske Arabije in devet ostalih sunitskih arabskih držav sprožila letalsko ofenzivo na jemensko prestolnico Sana in pol ducata ostalih jemenskih mest, ki so od druge polovice lanskega leta pod nadzorom šiitskih hutijevskih milic.

Varnostne razmere v Jemnu, ki je že najmanj pol leta padla država, so se v zadnjih mesecih in še posebej tednih močno zaostrile. Potem, ko so hutijevski uporniki lani septembra v maščevalnem pohodu, ki je sledil dolgim letom vladnih vojaških operacij proti njim, zasedli Sano in kasneje iz nje izgnali predsednika Abeda Rabuja Mansurja Hadija, sicer tesnega zaveznika Saudske Arabije in Združenih držav, je postalo jasno, da je državljanska vojna v Jemnu neizogibna. Petkovim bombnim napadom na šiitske mošeje v prestolnici, v kateri je bilo ubitih 150 ljudi, je sledil pospešen vojaški pohod Hutijevcev, ki nadzirajo že večino sicer ogromne in skoraj neobladljive države, proti obmorskemu mestu Aden, kamor se je zatekel predsednik Hadi. Po poročanju arabskih medijev je Hadi v sredo z ladjo prečkal Adenski zaliv in se zatekel v sosednji Džibuti.

Saudske oblasti so že v sredo napovedale vojaško akcijo zoper šiitsko milico, s katero s svojimi številnimi oboroženimi »lojalisti« tesno sodeluje pred leti nekdanji predsednik Ali Saleh. Z udejanjenjem svoje vojne napovedi saudski šejki niso dolgo čakali. Manj kot dvanajst ur kasneje so pod vodstvom uradnega Riada proti ciljem v Jemnu poleteli bombniki iz deset različnih arabskih držav. Vsakomur, ki vsaj površno spremlja dogajanje na Bližnjem vzhodu, je bilo jasno, da je bil napad na hutijevske upornike načrtovan vnaprej, kar so potrdili tudi številni analitiki. Ob sunitskih (predvsem zalivskih) arabskih državah so ofenzivo zoper šiitsko vladavino v Jemnu podprli tudi v Washington – a zaenkrat le z logistično in »obveščevalno« pomočjo.

Regionalne in globalne implikacije saudskega vojaškega posredovanja v Jemnu bodo brez dvoma izjemne. Dobro oboroženi hutijevski uporniki se zaradi letalskih napadov nikakor ne bodo predali, po drugi strani pa utegne poskrbeti za velik obrat v odnosu med različnimi sunitskimi milicami - med njimi je z naskokom najmočnejša Al Kaidina podružnica na Arabskem polotoku, v Jemnu pa se krepi tudi prisotnost »konkurenčne« Islamske države.
Razmere v regiji se bodo v naslednjih dneh in tednih skoraj gotovo zaostrile do skrajnih robov: Velik del Bližnjega vzhoda se sicer že dvanajst let nahaja v stanju »stalnega konflikta«, katerega jedro je spopad med sunitskim blokom pod vodstvom Saudske Arabije in šiitskim blokom, ki ga vodi Iran. Po državljanskih vojnah v Iraku in Siriji, je šiitsko-sunitska vojna zdaj nepovratno izbruhnila tudi v Jemnu.

V letalskih napadih je bilo danes ubitih najmanj 25 ljudi. Več deset je bilo ranjenih. V času zaključevanja naše redakcije je kazalo, da se Saudska Arabija, ki v Jemnu bije eno izmed velikih bitke že dolgo ne več le hladne vojne z Iranom, pripravlja tudi na kopensko ofenzivo. Riad je ob svojo 1770 kilometrov dolgo mejo z Jemnom razporedil okoli 150.000 svojih vojakov. Vojaško akcijo proti hutijevskim upornikom je na zasedanju v egiptovskem letovišču Šarm el Šejk podprla tudi Arabska liga. Združeni narodi se – za zdaj – še niso odzvali.

Letalske napade na Jemen so najbolj ostro obsodili v Teheranu, kjer se dobro zavedajo, da je napada na jemenske šiitske milice tudi (ne)posreden napad na njihovo državo, ki je bila v zadnjih letih v Jemnu – in tudi drugod v arabskih državah z velikim odstotkom šiitskega prebivalstva – precej »dejavna«. Uradni Teheran je včerajšnje letalske napade na cilje v Jemnu označil za popolnoma nesprejemljive. Iranski zunanji minister Džavad Zarif, ki se trenutno nahaja v Švici, kjer se bo v okviru »jedrskih pogajanj« srečal z ameriškimi zunanjim ministrom Johnom Kerryem, je tako izjavil, da bodo letalski napadi na Jemen povzročili le še hujše prelivanje krvi . »Države izven regije in iz Zahoda smo vedno opozarjali, naj bodo previdne in naj ne vstopajo v kratkovidne igre, ki vodijo v isto smer kot delovanje Al Kaide in Islamske države,« je bil oster Zarif. Ob tem je iranski zunanji minister pozval k »urgentnemu dialogu« med različnimi jemenskimi frakcijami - a brez kakršnega koli zunanjega vpletanja.

V Jemnu vlada popoln kaos. Večina žrtev bombnih napadov so bili civilisti. Prebivalci Sane in drugih jemenskih mest, ki so jih bombardirala saudska in »zavezniška« letala, v včerajšnjih jutranjih urah sploh niso vedeli, kaj se dogaja in kdo napada koga. A zelo kmalu je postalo jasno, da je država v vojnem stanju. V Jemnu so zaprli vsa mednarodna letališča in večja pristanišča, kar je med drugim sprožilo paniko na mednarodnih trgih. Ladijski promet - skozi Adenski zaliv gre kar 70 odstotkov celotnega svetovnega tovornega ladijskega prometa - je namreč skoraj v celoti zastal. Posledično so že dvignile tudi cene nafte. Proti Adenskemu zalivu so posledično že krenile štiri egiptovske vojaške ladje, katerih cilj je zavarovati ključne tovorne poti, od katerih je zaradi Sueškega prekopa tako rekoč v celoti odvisno egiptovsko gospodarstvo. Naši viri menijo, da bo pred obale Adena, ki je bil včeraj sicer še trdno v rokah odstranjenega predsednika Hadija in sunitskih sil, kmalu priplulo tudi več ameriških vojaški ladij.