Simbolika v ozadju uničenja mošeje

Islamska država po mnenju iraškega premiera z dejanjem uradno priznala svoj poraz v Mosulu.

Objavljeno
22. junij 2017 17.24
MIDEAST-CRISIS/SYRIA-BAGHDADI
Ju. K.
Ju. K.
Mošeja Al Nuri je bila kraj, od koder je vodja skrajne skupine Islamska država Abu Bakr al Bagdadi pred tremi leti razglasil nastanek islamskega kalifata na območju Iraka in Sirije. Njeno uničenje po mnenju politikov in strokovnjakov predstavlja še en dokaz o tem, kako blizu porazu je IS.

Iraška vojska je konec prejšnjega tedna začela zaključno fazo osvobajanja Mosula, cilj katere je zasedba starega mestnega jedra, kjer je ujetih kakih 100.000 civilistov. Napredovanje iraških sil, ki so se oktobra lani spustile v bitko za drugo največje mesto v državi, se krepi, najnovejša poročila iz mesta pričajo o tem, da odpor pripadnikov IS popušča.

Uničenje enega največjih iraških kulturnih in verskih spomenikov, velike mošeje Al Nuri in njej pripadajočega minareta Al Hadba, se je zgodilo v trenutku pričakovanja največje zmage v boju proti IS do sedaj. Mošeja iz 12. stoletja je bila po besedah predstavnikov iraške vojske uničena v močni eksploziji. »Naše enote so se približevale svojim tarčam globoko v starem mestnem jedru in ko so se približale mošeji Al Nuri, je Daeš zagrešil še en zgodovinski zločin in jo razstrelil,« je v izjavi dejal general poročnik Abdulamir Jaralah. Oglasili so se tudi predstavniki iraške vlade, ki so zgrabili priložnost in dejanju pripisali izrazito simboličen pomen.  Uničenje mošeje je po besedah iraškega premiera Haiderja Al Abadija pomenilo »uradno priznanje poraza Islamske države v Mosulu«.

Video: Reuters

Mit o nastanku

O veliki simboliki razvoja dogodkov govorijo tudi zunanji opazovalci. Mosul in ena njegovih najbolj znamenitih stavb sta odigrala pomembno vlogo pri nastanku Islamske države. Nobeno naključje ni, da je bil tu leta 2014 razglašen kalifat, saj gre za kraj, kjer sta se po besedah Jill Carroll, nekdanje vojne poročevalke in novinarke, pred tremi leti srečali moderna iraška zgodovina in srednji vek.

Mošeja Al Nuri je bila poimenovana po Nur Al Dinu Al Zenkiju, vojskovodji, ki je vodil zgodnje upore proti križarjem na območju današnje Sirije in Iraka. Njegova zgodba je leta 2004 po pričevanjih pripadnikov Al Kajde navdihnila jordanskega džihadista Abu Musaba Al Zarkavija, da je dve leti pred svojo smrtjo ustanovil organizacijo, katere cilj je bil ustanovitev kalifata. »Če ima IS kot organizacija svoj mit o nastanku, se ta začne z Mosulom in srednjeveškim muslimanskim vojskovodjo-princem, ki je odredil izgradnjo mošeje,« je Carrollova zapisala v reviji Foreign Policy

Posnetek uničenja mošeje v Mosulu. Foto: Reuters

Skrajna organizacija je prek agencije Amaq krivdo za uničenje mošeje v sredo pripisala ameriški vojski, ki iraškim silam nudi zračno podporo pri njihovi ofenzivi, toda ameriški predstavniki so trditve o bombardiranju objekta nemudoma zanikali. »To je zločin proti Mosulu in celotnemu Iraku, ki kaže, zakaj je treba uničiti to brutalno organizacijo,« se je na razstrelitev mošeje odzval poveljnik koalicijskih kopenskih enot v Iraku general major Joseph Martin.

Pripadniki IS so s širjenjem ozemlja pod svojim nadzorom v zadnjih letih serijsko uničevali arheološka najdišča in neprecenljivo kulturno dediščino, med drugim spomenike v sirski Palmiri. To so počeli tako iz ideoloških kot propagandnih razlogov. V ozadju uničenje mošeje Al Nuri je, nasprotno, stal predvsem obup.