Sirske sile napredujejo na uporniško ozemlje

VS ZN bo danes glasoval o resoluciji, ki zahteva začasno prekinitev ognja v Alepu. Rusija zahteva najprej umik upornikov.

Objavljeno
05. december 2016 14.26
SYRIA-CONFLICT-ALEPPO
Mo. B.
Mo. B.

Vojna za mesto Alep se neusmiljeno nadaljuje. Sirski observatorij za človekove pravice (v nadaljevanju Observatorij) poroča, da so tudi to noč odmevali streli in eksplozije. Vladne sile si prizadevajo okrožje Al Šaar odrezati od preostalega uporniškega ozemlja. Medtem se v varnostnem svetu Združenih narodov (VS ZN) pripravljajo na glasovanje o resoluciji, ki ga je Rusija že označila za kontraproduktivno.

Reuters poroča, da je vojska ponoči zavzela sosesko Kadi Askar, zdaj pa poskuša okrožje Al Šaar odrezati od preostalega uporniškega ozemlja. Po besedah Ramija Abdela Razmana iz Observatorija vladne sile napadajo tako z osvojenega ozemlja v vzhodnem Alepu kot zahodnega dela mesta. V rokah vladnih sil sta zdaj po poročanju francoske tiskovne agencije AFP že približno dve tretjini ozemlja, ki je bil še pred dvema tednoma v rokah uporniških skupin.

»Režim izčrpava zaloge streliva uporniških borcev, s tem ko ima sočasno odprtih več front,« je povedal Razman.

AFP poroča, da je za prebivalci, ujetimi v uporniškem delu mesta, grozljiva noč. Mnogi so jo preživeli v kleteh, povsem v temi, ugasnili so tudi generatorje, da ne bi pritegnili pozornosti. Več deset tisoč ljudi iz vzhodnega Alepa je že pobegnilo v druge predele mesta. Observatorij poroča, da je od ofenzive sredi novembra v Alepu na uporniški strani mesta umrlo najmanj 319 ljudi, med njimi 44 otrok. Uporniško obstreljevanje vladnega dela mesta je zahtevalo 69 življenj, med njimi je bilo tudi 28 otrok. Danes je bila v uporniškem obstreljevanju ruske poljske bolnišnice ubita članica ruskega medicinskega osebja, še dve osebi sta ranjeni.

Po podatkih Združenih narodov so zadnje uradno znane zaloge hrane v uporniškem delu mesta pošle že sredi novembra. Prizadevanja, da bi dostavili nove zaloge humanitarne pomoči, so bila neuspešna. O začasni prekinitvi ognja in humanitarnem dostopu do obleganih prebivalcev bodo danes razpravljali tudi predstavniki članic VS ZN. Osnutek resolucije, ki poziva k omenjenemu, so pripravili Egipt, Nova Zelandija in Francija. A je možnosti, da bi bila sprejeta, malo. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov – Rusija ima v rokah pravico do veta v VS ZN – je dokument že označil za kontraproduktiven.

Ruski načrti so drugačni. Minister Lavrov je po poročanju Reutersa povedal, da bodo z Washingtonom v kratkem začeli pogovore o umiku uporniških sil iz mesta. Začrtali bodo tako poti, po katerih naj bi potekal umik, kot tudi določili časovni okvir. »Takoj ko se bomo sporazumeli o teh poteh in časovnem okvirju, lahko prekinitev spopadov začne veljati,« je prepričan Lavrov.

Lavrov je pri tem dejal, da bodo po umiku vse upornike, ki bodo vztrajali v mestu, obravnavali kot teroriste. »Podprli bomo operacije sirske vojske v boju s temi zločinskimi odredi.« Na ruski predlog so se že odzvali predstavniki opozicijskih skupin v Alepu, ki so sporočili, da se ne nameravajo umakniti in da je Rusija tista, ki bi morala oditi.

Po njegovih besedah se bodo pogovori z Washingtonom najverjetneje začeli že jutri zvečer ali v sredo zjutraj v Ženevi, ameriški državni sekretar John Kerry pa naj bi že posredoval predlog poti in časovnega okvira.