Tragedija leta MH17 še brez epiloga

Novi »dokazi« o krivdi za sestrelitev malezijskega potniškega letala nad vzhodom Ukrajine niso nič bolj zanesljivi od dosedanjih.

Objavljeno
22. marec 2015 20.05
Boris Čibej, zunanja politika
Boris Čibej, zunanja politika

Konec prejšnjega tedna je nizozemska televizija RTL Nieuws objavila »dokončne dokaze«, da so malezijski boeing, v katerem je bilo 17. julija lani nad vzhodnoukrajinskimi bojišči ubitih skoraj 300 ljudi, sestrelili z raketnim sistemom bukev ruske izdelave. Toda uradni nizozemski preiskovalci vroče »novice«, ki so jo povzeli mediji po vsem svetu, niso potrdili.

Več kot osem mesecev je že odkar je v razbitinah boeinga na letu številka MH17 iz Amsterdama v Kuala Lumpur umrlo vseh 298 potnikov in članov posadke. Med njimi je bilo največ državljanov Nizozemske, zato je ta država prevzela uradno preiskavo, po poročanju ukrajinskih medijev pa se je te dni na prizorišče katastrofe v doneckem okrožju spet odpravilo 12 nizozemskih preiskovalcev. Čeprav doslej niso pokazali še nobenih verodostojnih dokazov, je bila na Zahodu večina medijev in politikov takoj »prepričana«, da so za zločin krivi uporniki, ki da so bukve dobili iz vzhodne sosede, katastrofa pa je botrovala novim zahodnim sankcijam proti Rusiji.

V Moskvi so kmalu po katastrofi predstavili satelitske posnetke, ki bi lahko pričali o tem, da so malezijski boeing sestrelila ukrajinska vojaška letala. Na začetku septembra so nizozemski preiskovalci objavili preliminarne izsledke, ki pa so razkrili zgolj to, da je bilo letalo zrušeno z eksplozivnimi izstrelki, a ti bi lahko prileteli tako z zemlje kot iz zraka.

Razmah teorij zarote

Nizozemska napoved, da bodo uradne rezultate preiskave objavili šele oktobra letos, ni preprečila polnega razmaha terorij zarote, ki so preplavile zlasti spletne medije, kjer se strokovnjaki in »strokovnjaki« na podlagi posnetkov dvomljive verodostojnosti prerekajo o tem, ali so malezijsko letalo sestrelili ukrajinski lovci ali bukve, s katerimi bi lahko rokovali tako uporniki kot pripadniki ukrajinske vojske.

 

V iskanju resnice tvorno sodelujejo tudi tradicionalni mediji, v katerih se redno pojavljajo nova razkritja, »dokončni dokazi« in sveži očividci. Tako so konec leta v ruskem dnevniku Komsomolska pravda objavili pričevanje neimenovanega ukrajinskega vojaškega pilota, da je boeing po pomoti sestrelil njegov kolega z izstrelkom zrak-zrak iz letala Su-25. V Rusiji je to postala pomembna zgodba zlasti po tem, ko so z vrhovnega tožilstva sporočili, da so tudi sami zaslišali pričo, ki jim je v navzočnosti detektorja laži potrdila, kar je prej povedala ruskim novinarjem.

»Bukovi« dokazi

Sedma sila na drugi strani hladnovojne fronte o tem »razkritju« skorajda ni poročala, pač pa so na začetku marca ukrajinske medije preplavila poročila o tem, kako so nizozemski preiskovalci našli trdne dokaze, da so smrtonosni izstrelki poleteli iz ruskega sistema bukev. V Amsterdamu so poročanje ukrajinskih medijev odločno zanikali.

Podobna naloga je predstavnika preiskovalcev Wima de Bruina čakala prejšnji četrtek, ko je televizija RTL Nieuws objavila svoj »dokončni dokaz«, da so boeing zbile ruske bukve. »Dokaz« oziroma drobce kovine je njihov poročevalec Jeroen Akkermans menda lani našel na prizorišču katastrofe, jih samovoljno »odnesel« na preiskave, ki da so ugotovile, da gre za del izstrelka iz sistema bukev.

 

»Preiskava še poteka. Ni skrivnost, da je ena od možnosti tudi ta, da je letalo zadel izstrelek iz bukve. Toda še veliko prezgodaj je za kakršnekoli zaključke. Zato moramo počakati na konec preiskave,« je za rusko televizijo RT povedal de Bruin. V uradnem sporočilu njegovega urada pa so zapisali: »Dodatno dokazno gradivo je dobrodošlo, toda za nas je najpomembneje ugotoviti, ali je med njim in sestreljenim letalom res kakšna zveza.«

Kdo zavira preiskavo?

O novih dokazih, da je boeing zbila raketa zemlja-zrak, je pred dobrimi desetimi dnevi poročala tudi agencija Reuters. Njeni novinarji so našli nove priče, prebivalce od prizorišča katastrofe več kot 20 kilometrov oddaljene vasi, ki da so usodnega dne s svojimi očmi videli, kako morilski izstrelek hrumi tik nad njihovimi glavami.

Poročilo »ugledne« agencije o očevidcih, ki so kljub oblačnemu vremenu videli 25 kilometrov oddaljeno eksplozijo, je razburilo prvega človeka ruske diplomacije Sergeja Lavrova. Ta je v petek spet pozval Ukrajino, naj obelodani posnetke pogovorov med nadzorniki poleta in piloti malezijskega letala, ter izzval ZDA, naj končno pokažejo svoje satelitske posnetke. »Narašča občutek, da nekateri naši partnerji namerno zavlačujejo s preiskavo, ker ne morejo dokazati svojih trditev,« je izjavil ruski zunanji minister.