Tudi petek ni prinesel odgovora na razpadajoči dogovor o sirski vojni

Rusija zahteva ostro ločnico med Al Nusro in drugimi opozicijskimi silami in ZDA, da Bašara al Asad prizemlji vojaška letala.

Objavljeno
24. september 2016 10.45
TOPSHOT-SYRIA-CONFLICT
Mo. B., STA
Mo. B., STA

New York - ZDA in Rusija tudi v petek nista uspeli premostiti medsebojnih razlik in obnoviti prekinitev ognja v Siriji. Dokler ZDA ne bodo ločile zmernih upornikov od teroristov, potem bi bila vsakršna prekinitev ognja brez smisla, je dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov pred odhodom iz New Yorka, kjer je potekala razprava voditeljev v generalni skupščini ZN.

»Vsi podpiramo prekinitev ognja, vendar pa če ne izločimo al Nusro oziroma ločimo opozicijo od al Nusre, je vse brez smisla,« je po poročanju Slovenske tiskovne agencije dejal Lavrov.

Močna fronta al Nusra, ki se je julija preimenovala v Džabhat Fateh al Šam, ko se je razšla z Al Kaido, sicer ni bila del dogovora o prekinitvi ognja, ki je bilo prekinjeno v ponedeljek, a jo po navedbah Rusije podpirajo tudi številne druge skupine. Po navedbah Lavrova so te skupine med teden dni trajajočo prekinitvijo ognja izvedle 350 napadov.

Ruski zunanji minister je tudi navrgel, da se uporniške skupine niso hotele umakniti iz ključne ceste, ki vodi v mesto Alep, kar bi se glede na ameriško-ruski načrt iz 9. septembra morale.

Menil je, da ZDA ne morejo izpolniti obljub in prepričati opozicije, da spoštuje pogoje premirja. »Razumemo, da je to težka naloga, vendar pa je v Siriji vse težko,« je dejal Lavrov. »Radi bi videli znake, da ima koalicija kak vpliv na sile, ki so na terenu. Mislim, da ne zahtevamo preveč,« je dodal.

Namignil je celo, da naj bi ZDA zarotniško in na skrivaj vendarle podpirale fronto al Nusra, da bi tako ohranjale opozicijo režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada. »Rad bi se motil glede tega,« je še dejal, kot poroča STA.

Tudi njegov ameriški kolega John Kerry ni skoparil s kritikami na račun druge strani. Kot je dejal, je bil Lavrov ta teden na pogovorih v varnostnem svetu ZN »kot iz vzporednega vesolja«. Dejal je, da sta v petek še skušala oživiti dialog. »Izmenjala sva nekaj idej. Mislim, da smo naredili nekaj napredka. Zdaj na konstruktiven način preučujemo nekatere skupne ideje,« je dejal ameriški državni sekretar.

Ponovil je sicer, da ZDA vztrajajo pri zahtevi, da Asadove sile zaustavijo letalske napade in prizemljijo svoja letala. »Naj bom jasen. ZDA se niti slučajno ne opravičujejo, da bo treba iti še en krog v prizadevanjih za omilitev trpljenja sirskega ljudstva. Vendar pa ne moremo biti zgolj mi tisti, ki držimo odprta vrat. Tudi Rusija in režim morata narediti svoje, sicer nimamo nobenih možnosti,« je dejal.

Med pogovori v New Yorku je Asadov režim ob podpori Rusije nadaljeval napade na položaje upornikov v Alepu. Po navedbah dobro obveščenega Sirskega observatorija za človekove pravice s sedežem v Londonu, je bilo samo v petek ubitih najmanj 45 ljudi, še poroča STA.