Ubiti civilisti v Kunduzu: postranska škoda ali vojni zločin

Vojna v Afganistanu: letalski napad na bolnišnico v mestu Kunduz sprožil zahteve po neodvisni preiskavi.

Objavljeno
04. oktober 2015 22.13
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

Dan po tem, ko so ameriški diplomati Rusijo opozorili, naj v Siriji konča letalske napade na civiliste, so letala v afganistanskem Kunduzu odvrgla bombe na bolnišnico, ki jo vodi humanitarna organizacija Zdravniki brez meja. V napadu je umrlo devetnajst ljudi, ameriški predsednik Barack Obama pa je zahteval »celovito poročilo«, kako se je to lahko zgodilo.

Smrt je priletela sredi noči v soboto. »Padle so bombe, potem smo slišali letala, ki so krožila nad nami. Po premoru so nas zasule nove bombe. To se je ponavljalo, vedno znova. Ko sem prišel iz pisarne, so glavno stavbo bolnišnice že požirali plameni. Kdor je lahko, se je umaknil v dve zaklonišči. Pacienti, ki niso mogli zbežati, so živi zgoreli v svojih posteljah,« je dogajanje opisal Heman Nagarathnam, vodja programov organizacije Zdravniki brez meja (MSF) v severnem Afganistanu.

Ameriška vojska je s stisnjenimi zobmi nerada priznala »postransko škodo«, ki je nastala med napadi na talibe. Zdravniki v Kunduzu so sporočili, da je umrlo dvanajst članov medicinskega osebja in sedem pacientov, med njimi trije otroci, 37 ljudi je bilo ranjenih. »Ne morem opisati, kako grozljivo je bilo. V oddelku intenzivne nege je šest pacientov gorelo v posteljah,« je prve trenutke opisal zdravstveni tehnik Lajos Zoltan Jecs.

»Kako se je lahko to zgodilo? Kaj je korist vsega tega? Uničiti bolnišnico in toliko življenj za nič ...« se je Jecs spraševal o smiselnosti napada. Še posebej, ker se je ta po trditvah MSF nadaljeval še pol ure po tem, ko so o njem obvestili predstavnike ameriške in afganistanske vojske. Poleg tega sta tako Kabul kot Washington imela natančne GPS-koordinate vseh objektov, od bolnišnice do pisarn in hiše za goste. Zato organizacija, ki je 1999 za svoje delo na številnih območjih spopadov prejela Nobelovo nagrado za mir, terja pojasnila.

Spopadi ob bolnišnici

Ameriška vojska je v sporočilu za javnost potrdila napad ob 2.15 in dejala, da je bil usmerjen proti »posameznikom, ki so ogrožali enote«. New York Times navaja besede neimenovanega uradnika, da je na bolnišnico verjetno streljalo letalo AC-130, ki naj bi iz zraka podpiralo posebne enote ameriške vojske v Kunduzu. Gre za različico transportnega letala Hercules, predelano v do zob oboroženo letečo trdnjavo. Po besedah generala Johna Campbella, ameriškega poveljnika sil v Afganistanu, so se odzvali na strele na ameriške enote, več pa zaradi uradne preiskave ni komentiral.

Guverner pokrajine Kunduz Hamdullah Danishi je zatrdil, da je bila bolnišnica talibsko oporišče, uporniki so menda njen veliki vrt uporabljali kot izhodišče za napade po mestu. »Nekaj časa smo prenašali streljanje,« je dejal Danishi, potem so odgovorili nanj. Predstavniki humanitarne organizacije so včeraj ostro zanikali obtožbe in poudarili, da je bilo orožje v bolnišnici strogo prepovedano, talibi pa da so spoštovali prepoved.

Po trditvah MSF v času napada v objektih ni bilo nikogar drugega razen osebja, pacientov in njihovih skrbnikov. Dopisnik CNN iz Kabula Nic Robertson je včeraj poročal, da so tudi talibi potrdili potek spopadov v neposredni bližini bolnišnice in da se je del njihovih borcev domnevno umaknil na njeno območje ter se tako poskušal izogniti bojem. »Vtis, ki ga dajejo, je, da niso bili vpleteni v neposredni spopad,« je dejal Robertson.

Zdravniki brez meja ob vsakem spopadu ostajajo nevtralni in pomagajo vsem poškodovanim. »V bolnišnici pacientov ne obravnavamo kot vojake, ampak kot ranjence, pri tem ni pomembno, s katere strani prihajajo,« so sporočili iz MSF in poudarili, da nič ne more opravičiti bombardiranja delujoče bolnišnice.

Neodvisna preiskava

Ameriški predsednik Barack Obama je izrekel sožalje ter dejal, da bodo pred kakršnokoli odločitvijo počakali na zaključke preiskave obrambnega ministrstva. Direktor MSF Christopher Stokes pa zahteva neodvisno preiskavo, saj »ZDA ne morejo preiskovati dogodkov, v katere so bile morda same usodno vpletene«. Prav tako si želi, da bi bila vsa poročila v celoti dostopna javnosti. Organizacija se je za zdaj umaknila iz Kunduza, ki tako v času spopadov ostaja brez bolnišnice za oskrbo hujših ran.

Napad je sprožil ostre odzive po vsem svetu, Zejd Ra’ad al-Husein, visoki komisar Združenih narodov za človekove pravice, ga je označil celo za morebiten zločin. »Dogodek je izjemno tragičen, neopravičljiv, in če bi sodišče ugotovilo, da je šlo za namerno dejanje, letalski napad na bolnišnico lahko šteje kot vojni zločin,« je poudaril.