Uničili enega najbolj dragocenih spomenikov v Palmiri

Pripadniki Islamske države so uničili tetrapilon in del amfiteatra. V Unescu so novo uničenje označili za vojni zločin.

Objavljeno
20. januar 2017 14.23
FILES-SYRIA-CONFLICT-HERITAGE-PALMYRA
N. Č.
N. Č.

Mesec dni potem, ko ji je mesto znova uspelo iztrgati iz rok režimskih sil, je uničila še nekaj neprecenljivih spomenikov, so sporočili pristojni v Damasku.

Pripadniki Islamske države so uničili enega najbolj znanih in ohranjenih spomenikov v starodavnem sirskem mestu Palmira - tetrapilon. Znesli so se tudi nad fasado rimskega amfiteatra.

Generalna direktorica Unesca Irina Bokova je uničenje poimenovala z »novim vojnim zločinom«. »Ta novi udarec kulturni dediščini kaže, da skuša kulturno čiščenje pod vodstvom nasilnih skrajnežev uničiti tako človeška življenja kot zgodovinske spomenike in s tem sirsko ljudstvo oropati preteklosti in prihodnosti,« je dodala.

Odzvali so se tudi v Kremlju in novo divjanje IS v Palmiri označili za pravo tragedijo.

Tetrapilon je struktura iz šestnajstih stebrov, od katerih je izvorno iz egipčanskega rožnatega granita ohranjen le eden. Ostale so rekonstruirali leta 1963. Znotraj vsake strukture je stal kip pomembnega meščana. Zgradili so ga med vladavino rimskega cesarja Dioklecijana v 3. stoletju, sestavljajo pa ga štirje nizi s štirimi stebri.

Satelitski posnetek tetrapilona pred uničenjem. Foto: Reuters

Palmira je pod nadzorom Islamske države od decembra 2016, ko jo je drugič osvojila. Pred tem je Palmiro nadzorovala od maja 2015 pa do marca lani, ko so jih pregnale sirske sile ob pomoči ruskih zračnih sil.

Uničevanje kulturne dediščine v Palmiri je odmevalo že, ko so pripadniki IS prvič zavzeli to mesto. Takrat so med drugim so uničili dva 2000 let stara templja.