V Grčiji protesti proti begunskim centrom

V več grških mestih danes potekajo protesti proti postavitvi registracijskih in sprejemnih centrov za begunce.

Objavljeno
07. februar 2016 18.00
B. F. Ž.; STA
B. F. Ž.; STA
Po podatkih Agencije ZN za begunce (UNCHR) je letos s turške obale Egejskega morja na grške otoke prišlo več kot 68.000 beguncev, 366 jih je med potjo izgubilo življenje.

V predmestju pristaniškega mesta Solun so protestniki zavzeli nekdanjo vojašnico, s čimer so želeli preprečiti gradnjo sprejemnega centra, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Na otoku Kos pa so udeleženci protestov na cesti, ki pelje do načrtovane žariščne točke pri kraju Pili-Limni, zažigali pnevmatike in metali kamenje v uradnike. Policisti so jih umirili s solzivcem in gumijevkami. Župan Kosa Jorgos Kiricis pa je pisal predsedniku grške vlade Aleksisu Ciprasu in ga pozval, naj z otoka odpokliče policijske enote.

V Grčiji so sicer zgradili že več sprejemnih centrov, v dveh tednih pa naj bi dokončali tudi več žariščnih točk na otokih Kios, Samos, Leros in Kos. Načrtujejo tudi izgradnjo dveh večjih namestitvenih centrov v Atenah in Solunu, kjer bi lahko namestili do 4000 prebežnikov.

Letos je prek Egejskega morja iz Turčije na grške otoke prišlo 68.023 prebežnikov, je sporočil UNCHR. Na morju jih je življenje izgubilo najmanj 366.

Na grško-makedonski meji, ki je odprta zgolj za Sirce, Iračane in Afganistance, pa medtem na mrazu čaka okoli 7000 ljudi. Zastoji nastajajo, ker Makedonija v državo begunce spušča zgolj v majhnih skupinah.