V kurdskem mestu Kamišli silovito odjeknilo

V napadu na sirsko mesto, ki leži nedaleč od tromeje med Irakom, Sirijo in Turčijo, je umrlo najmanj 44 ljudi.

Objavljeno
27. julij 2016 12.41
TOPSHOT-SYRIA-CONFLICT-KURDS-BOMBINGS
Mo. B., B. V.
Mo. B., B. V.

Kamišli – V kurdskem mestu Kamišli sta danes nedaleč od sedeža tamkajšnjih kurdskih varnostnih sil in kurdske administracije silovito odjeknili dve eksploziji, ki sta ju sprožila samomorilska napadalca. Po prvih podatkih je umrlo 44 ljudi, najmanj 170 je ranjenih, mnogi so še vedno ujeti pod ruševinami podrtih zgradb. Števil žrtev bo najverjetneje strmo naraslo.

Prve fotografije, ki so jih po družabnih omrežij v svet poslali prebivalci pretežno kurdskega mesta in z bogato asirsko preteklostjo, ki leži na strateško in varnostno skrajno občutljivi tromeji med Sirijo, Turčijo in Irakom, pričajo o silovitem razdejanju. Več hiš se je zrušilo, dim se je dvigal visoko nad mestom, povsod so ležali ranjenci. V Kamišliju, ki ga ločeno nadzorujeta kurdska milica YPG in – manjši del – sirske vladne sile, je vladala panika.

Ena od eksplozij je bila po poročanju Reutersa tako silovita, da je raztreščila izložbena okna tudi v turškem mestu Nusaybin, neposredno čez mejo. Tudi od tam poročajo o dveh lažje ranjenih.

Mesto Kamišli je bilo v preteklosti že večkrat tarča skrajnih islamistov, a po navedbah neimenovanega vira, ki ga navaja AFP, nobena doslej ni bila tako silovita. Dodal je, da se bolnišnice polnijo z žrtvami. Sirska državna televizija je predvajala poziv guvernerja province Hasaka, naj gredo ljudje v »javne in zasebne bolnišnice in darujejo kri za žrtve terorističnega napada«.

Maščevanje IS za izgube

Odgovornost za napad je prevzela samooklicana Islamska država, ki je v spopadu s silami sirskih Kurdov (YPG) v zadnjem času doživela vrsto hudih vojaških porazov in izgubila precej ozemlja. Sirski Kurdi so s pomočjo ruskih bombnikov, ameriške logistike in »taktičnega« dogovora z režimom sirskega predsednika Bašarja al Asada že ob koncu letošnje zime prvič v zgodovini povezali tri province z večinskimi kurdskim prebivalstvom in razglasili sirsko avtonomno območje.

Pripadniki skrajne sunitske milice so napovedali maščevanje, a zdelo se je, da do Kamišlija, za katerega so se v petih in pol letih sirske vojne spopadale praktično vse strani najbolj krvavega konflikta našega časa, nimajo več dostopa – na bližnjem vojaškem letališču je namreč v zadnjem času pristalo tudi nekaj ruskih bombnikov, lokalne kurdske oblasti pa so se počutile že tako varno in suvereno, da so mesto pred tremi tedni razglasile za upravno prestolnico kurdskega avtonomne regije.