V Siriji danes zavladala krhka prekinitev ognja

Sinoči ob polnoči je začel veljati dogovor o prekinitvi ognja, poroka dogovorjenega sta tokrat Rusija in Turčija.

Objavljeno
30. december 2016 08.20
TOPSHOT-SYRIA-CONFLICT-ALEPPO
Mo. B.
Mo. B.

Sporazum o prekinitvi ognja med sirskih režimom in uporniškimi skupinami, ki je stopil v veljavo sinoči ob polnoči, je Siriji po dolgem času prinesel razmeroma mirno jutro. Iz države so poročali o posameznih incidentih, med drugim spopadih med vladnimi silami in džihadisti v provinci Hama, čez nekaj ur pa so se razvneli tudi spopadi v bližini Damaska.

Organizacija Sirski observatorij za človekove pravice (v nadaljevanju Observatorij) poroča, da so se vladne in uporniške sile spopadle v kraju Vadi Barada severozahodno od Damaska, kjer so opozicijske sile prekinile oskrbo z vodo glavnega mesta. Observatorij poroča, da ni jasno, kdo je spopade začel, strani obtožujeta druga drugo.

Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je na območju prisotna tudi skupina Fronta Fateh al Šam, nekdaj znana pod imenom Fronta al Nusra, veljala pa je za zaveznico Al Kaide. Sirska vlada trdi, da je skupina kot teroristična organizacija izvzeta iz dogovora o prekinitvi ognja, kar pa opozicijske sile zanikajo, saj da premirje velja za vsa območja pod nadzorom opozicijskih sil.

Pod okriljem Rusije in Turčije

Dogovor med sirskim režimom in sedmimi uporniškimi skupinami je bil tokrat sklenjen pod okriljem Turčije in Rusije. Tako kot iz prejšnjih, nad katerimi so bdele ZDA in Rusija, so tudi iz tokratnega izvzete teroristične skupine. Jasno je, da je ena od njih skrajna sunitska Islamska država, Turčija in Rusija trdita, da je med njimi tudi skupina, nekdaj poznana kot Al Nusra, a so uporniki včeraj to zanikali.

Observatorij ki ima na terenu razprostrto svojo mrežo aktivistov, poroča, da med polnočjo in 8. uro po lokalnem času niso zabeležili civilnih žrtev. V že omenjenih spopadih v Hami pa so bili ubiti pripadniki režimskih sil, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tokratna prekinitev ognja je prva po septembru, ko sta dogovor dosegla Washington in Moskva. Čeprav je tokrat ameriška administracija izključena, so v Washingtonu pozdravili dogovor kot »pozitiven razvoj« dogodkov, ki bo, kot upajo, pripeljal do novih pogajanj.

Turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan je podpis sporazuma o prekinitvi ognja označil za »zgodovinsko priložnost«, ob tem pa države, ki lahko vplivajo na razmere na terenu, pozval, naj zagotovijo, da bo dogovor zdržal.

Nadaljevanje v Astani

Pogovori med sirskim režimom in uporniškimi skupinami pod okriljem Rusije in Turčije so že v fazi načrtovanja, obe sirski sprti strani pa sta izkazali pripravljenost sodelovanja v mirovnem procesu. Znano je, da bodo pogovori potekali v kazahstanskem mestu Astana, datum še ni določen.

Odposlanec Združenih narodov za Sirijo Staffan de Mistura je ob napovedi novega dogovora o prekinitvi spopadov izrazil upanje, da bo ta pripeljal do »produktivnih pogovorov«, a hkrati poudaril, da si bo prizadeval za nadaljevanje mirovnih pogajanj, ki jih vodi njegov urad. Tako Rusija kot Turčija zatrjujeta, da je namen načrtovanih pogovorov v Astani dopolniti mirovna prizadevanja ZN, ne pa jih nadomestiti.

Iz Moskve so še sporočili, da si s Turčijo in glavnim zaveznikom Iranom prizadevajo v pogovore vključiti tudi druge regionalne sile, kot so Egipt, Saudska Arabija, Katar, Irak in Jordanija. Upajo pa tudi na sodelovanje Washingtona, ko bo enkrat vodenje države konec januarja prevzel Donald Trump.

Turčija in Rusija ostajata v Siriji

Tako Turčija kot Rusija sta v sirsko vojsko uradno vstopili lani. S pomočjo ruskih zračnih sil je silam Bašarja al Asada uspelo osvojiti celoten Alep, ki je bil vse od sredine leta 2012 razdeljen med uporniške in vladne sile. Ruski predsednik Vladimir Putin zdaj napoveduje zmanjšanje ruske vojaške prisotnosti v državi, a je včeraj zatrdil, da bo Rusija še naprej sodelovala v boju proti »terorizmu« in nudila oporo sirski vladi. Tudi turški predsednik Erdoğan je poudaril, da bo Ankara nadaljevala z vojaškimi operacijami v Siriji, usmerjenimi proti kurdskim borcem in pa Islamski državi.

Turška vojska je danes po poročanju Reutersa sporočila, da je od 24. avgusta, ko so v Siriji začeli vojaško operacijo Evfratski ščit, ubili več kot 1170 pripadnikov Islamske države in 291 kurdskih borcev.