V Turčiji razglasili trimesečne izredne razmere

Približno 50.000 ljudi, ki jih sumijo sodelovanja v poskusu udara, so odpustili, suspendirali ali aretirali.

Objavljeno
20. julij 2016 13.57
TURKEY-POLITICS-MILITARY-COUP
Ma. Ja., A. S. H.
Ma. Ja., A. S. H.

Ankara − Po aretacijah in odpoklicih v vojaških vrstah, policiji, sodstvu in javni upravi so turške oblasti čistko po spodletelem petkovem poskusu vojaškega udara razširile še na šolstvo in medije. Skupno so doslej odpustili, suspendirali ali aretirali več kot 50.000 ljudi, ki jih turške oblasti povezujejo s pridigarjem Fethullahom Gülenom, živečim v ZDA, ki ga obožujejo načrtovanja udara.

Turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan je pozneje v Turčiji razglasil trimesečne izredne razmere, ki bodo namenjene odstranitvi vseh, ki bi bili lahko povezani s petkovim poskusom udara, piše STA. Poudaril je, da je to ukrep proti terorizmu, s katerim se sooča Turčija, in ne ukrep proti demokraciji, vladavini prava in pravicam.

Čistka se nadaljuje

Turške oblasti poleg tega zahtevajo tudi izročitev pridigarja Gülena. Kot je po navedbah tiskovne agencije Reuters dejal tiskovni predstavnik turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdoğana, Ankara za Washington pripravlja uradno zahtevo za izročitev nekdanjega tesnega sodelavca turškega predsednika. Petinsedemdesetletni verski voditelj, ki živi v izgnanstvu v Pennsylvaniji, sicer trdi, da z udarom ni povezan, in ga obsoja. Meni tudi, da je poskus udara morda zrežiral kar Erdoğan sam, da bi tako dobil izgovor za čistko med nasprotniki v državnih institucijah.

Medtem se čistka nadaljuje in širi. Potem ko so turške oblasti že v torek odpustile več kot 15.000 zaposlenih v šolstvu, ki so menda povezani s poskusom puča, odvzele licence približno 21.000 zaposlenim v zasebnem šolstvu in odredile, da mora odstopiti tudi 1577 dekanov na univerzah, so vsem univerzitetnim profesorjem danes do nadaljnjega prepovedale službene poti v tujino, tisti, ki so že v tujini, pa se morajo, razen v izjemnih primerih, čim prej vrniti domov.

Že pred tem so odstavili približno 8000 policistov, 1500 uslužbencev finančnega ministrstva in približno 3000 zaposlenih v sodstvu, pridržali pa približno 6000 vojakov in 1500 drugih. Turška vojska je včeraj sicer sporočila, da velika večina njenih pripadnikov ni povezana s spodletelim poskusom državnega udara, pri tem pa dodala, da pučistom grozijo hude kazni. Kakšne, bodo morda sklenili že na današnjem sestanku sveta za nacionalno varnost, ki se bo v Ankari sestal prvič po petkovih dogodkih. Sejo bo vodil turški predsednik Erdoğan, ki je formalno tudi vrhovni poveljnik turške vojske. Predsednik je že napovedal, da naj bi na seji sveta za nacionalno varnost sprejeli pomembne odločitve.

Kaj se je dogajalo?

• Del turške vojske je v petek zvečer z zaprtjem bosporskih mostov začel poskus državnega udara. Na državni televiziji TNT so sporočili, da so prevzeli oblast in da začenjajo postopek ponovne vzpostavitve demokracije in vladavine prava.

• Predsednik Recep Tayyip Erdoğan, ki je bil v času udara na počitnicah v letovišču Marmaris, je svoje privržence pozval na ulice. Po vrnitvi v Istanbul je napovedal ostre kazni za vstajnike in »očiščenje« vojske.

• Na ceste Istanbula in Ankare so zapeljali tanki, vojaški helikopter je napadel sedež posebnih enot policije, parlament je zadela vsaj ena bomba. Privrženci vlade so poskušali ustaviti tanke, na Bosporskem mostu in trgu Taksim je uporniška vojska streljala nanje, vladna letala pa so napadla vstajniške helikopterje in tanke.

• V neuspelem vojaškem udaru je bilo ubitih najmanj 232 in ranjenih več kot 1400 ljudi. Sledilo je več tisoč aretacij.

• Turška vojska je v nedeljo popoldne uradno razglasila konec vojaškega udara.