Vladne sile s kopensko ofenzivo proti uporniškim delom Alepa

Provladne sile so sprožile doslej najbolj obsežno kopensko ofenzivo na vzhod Alepa.

Objavljeno
27. september 2016 17.42
MIDEAST-CRISIS/SYRIA-ALEPPO-DRONE
Mo. B.
Mo. B.

Alep − Provladne sirske sile stopnjujejo ofenzivo na uporniški del mesta Alep, ki so jo sprožile po padcu dogovora o prekinitvi spopadov pred dobrim tednom dni. Z današnjim dnem je sirska vojska po siloviti zračni ofenzivi ruskih in vladnih letal sprožila še obsežen kopenski napad.

Francoska tiskovna agencija AFP poroča, da so pripadniki sil, zvestih sirskemu režimu, napredovali do starega središča mesta in zavzeli bližnje okrožje. »Vojska je prevzela nadzor nad okrožjem Farafira severovzhodno od citadele v Alepu, potem ko je nevtralizirala številne teroriste. Enote na območju čistijo mine,« je za AFP povedal vir iz sirske vojske.

Neimenovani visok predstavnik sirskih uporniških sil je za Reuters medtem pojasnil, da kopenska ofenziva sirske vojske poteka na štirih frontah. Hkrati se je pod vodstvom iraškega vojaškega poveljnika, ki se bori na strani Bašarja al Asada, proti uporniškemu vzhodu mesta začela pomikati številna vojska z oklepnimi vozili, ki jo vodi elitna enota sirske vojske Nimr. Nadaljuje se tudi zračna ofenziva sirskih in ruskih letal.

Po poročanju AFP je današnje zavzetje okrožja Farafira prvi večji uspeh provladnih sirskih sil od začetka ofenzive.

Nekdaj največje sirsko mesto je od sredine leta 2012 razdeljeno na zahod, ki je pod nadzorom vladnih sil, in vzhod, ki ga nadzorujejo uporniške skupine. Meja bojišča se kljub nenehnim spopadom v vseh teh letih ni bistveno spreminjala.

Mesto ostaja eno ključnih bojišč sirske vojne, v katerem je orožje le malokrat potihnilo. Kanček upanja je v začetku tega mesec prinesel dogovor med Rusijo in ZDA, a prekinitev ognja ni trajala dolgo. Po kršitvah tako ene kot druge strani se je vojna v Alep vrnila z vso silo − sirske sile, odločene prevzeti nadzor nad celotnim mestom, spremljajo ruska vojaška letala.

Zaostrile se niso le razmere v Alepu, ampak tudi retorika med Rusijo in Zahodom. Nedeljsko izredno zasedanje članic varnostnega sveta ZN je potekalo v znamenju medsebojnega obtoževanja. Velika Britanija in ZDA so Moskvo in Damask večkrat obtožile vojnih zločinov in jima očitali barbarstvo, Rusija se je odzvala z obsodbo »nesprejemljive« retorike Zahoda, ki da lahko škodi procesu reševanja sirske vojne.

Največje žrtve spopadov so civilisti. V vzhodnem delu Alepa menda še vedno živi najmanj 250.000 ljudi, zanje pa po navedbah Svetovne organizacije za zdravje WHO skrbi le še peščica zdravnikov. »Govorimo le še o okoli 35 zdravnikih, ki v vzhodnem Alepu skrbijo za stotine ranjenih, število pa le še narašča,« je povedal Fadela Chaib iz WHO. Zato so danes sirsko ministrstvo za zdravje pozvali k vzpostavitvi varnih poti, po kateri bi lahko evakuirali približno okoli 40 huje bolnih in ranjenih. Po besedah zdravnikov omenjeni nočejo biti premeščeni v zahodni del mesta pod nadzorom vlade, zato si prizadevajo, da bi jih odpeljali v bolnišnice v Idlib ali v Turčijo.