Vojna se je v Alep vrnila z vso silo

Sirska vojska je včeraj sprožila silovito ofenzivo na mesto. ZDA in Rusija še vedno iščeta rešitev.

Objavljeno
23. september 2016 13.54
MIDEAST-CRISIS/SYRIA
Mo. B.
Mo. B.

New York, Alep − Medtem ko se dogovor o prekinitvi ognja v Siriji počasi seseda v prah, se je na ulice Alepa vrnila srdita vojna. Sirska vojska je na vzhod mesta, ki je pod nadzorom uporniških sil, včeraj sprožila silovito ofenzivo, po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice eno večjih od začetka vojne.

Državna tiskovna agencija SANA je včeraj objavila sporočilo vojske, v kateri ta prebivalce Alepa obvešča, da so sprožili ofenzivo za prevzem nadzora nad mestom in naj se zato ne zadržujejo v bližini položajev protirežimskih borcev. Po poročanju Observatorija – organizacije s sedežem v Londonu, ki ima mrežo poročevalcev v Siriji – sirske vojake na terenu spremljajo ruska letala. Včerajšnji napadi so po njihovih navedbah zanetili »obsežne požare«. V vzhodnem delu Alepa, ki ga uporniške sile nadzorujejo od leta 2012, po poročanju francoske tiskovne agencije AFP živi 250.000 civilistov. »Kar se dogaja zdaj, je popolno uničenje,« je povedal Amar al Selmo, vodja civilne obrambe v vzhodnem delu mesta.

Sirska vojska je ofenzivo na Alep sprožila kmalu po začetku še enega v vrsti številnih srečanj predstavnikov držav, ki sodelujejo pri iskanju odgovorov na sirski konflikt. Glavna tema včerajšnjih pogovorov v New Yorku je bil razpadajoč dogovor med ZDA in Rusijo, ki je vojno na sirskih bojiščih zaustavil le za nekaj kratkih dni.

Včerajšnje srečanje se je končalo brez zaključka, po navedbah AFP zato, ker Rusija ni hotela privoliti v takojšnjo prizemljitev zračnih sil sirske vojske. Ameriški državni sekretar John Kerry je izrazil pripravljenost, da bi se diplomati danes znova usedli za skupno mizo, a so viri blizu pogajanj pesimistični.

Predstavnik ZN za Sirijo Staffan de Mistura je včerajšnje srečanje označil za »dolgotrajno, boleče in polno razočaranj«, pri tem pa poudaril, da sta Washington in Moskva resnično predana premirju. Za »spodkopavanje« rusko-ameriške iniciative je obtožil druge delegate za mizo, ki pa jih ni hotel imenovati. Zanj dogovor še ni mrtev, saj da si strani še vedno prizadevata za njegovo rešitev, mu pa dogajanje na sirskih bojiščih ne daje upanja. »Medtem je Alep znova napaden in vsi so se vrnili k vojni. Naslednjih nekaj ur, največ dni, bo ključnih, ko se bo izkazalo, ali bo uspelo ali ne.«

Sirska vojna je od sredine marca 2011 zahtevala več kot 300.000 življenj, več kot polovica prebivalstva je bila prisiljena zapustiti domove, domače kraje, tudi domovino. Vsi dosedanji poskusi rešitve konflikta so klavrno propadli. Zadnji dogovor, ki je navdajal s kančkom upanja, so 9. septembra v Ženevi sklenile Rusija in ZDA. Prva bi morala poskrbeti za sile Bašarja al Asada, druge za uporniške sile, a prekinitev ognja ni zdržala več kot teden dni. Hude kršitve obeh strani so prebudile bojišča, sirska vojska je v ponedeljek sporočila, da je prekinitve ognja konec.