Islamska država znova vstopila v Palmiro

Kerry je v Parizu dejal, da sirskih režim vse počez bombardira Alep in da to že meji na zločine zoper človeštvo.

Objavljeno
10. december 2016 12.12
Mideast Syria
Š. P., STA, Pi. K.
Š. P., STA, Pi. K.

Borci skrajne islamistične skupine Islamska država (IS) so danes ponovno vstopili v starodavno sirsko mesto Palmira, iz katerega so jih režimske sile izgnale pred osmimi meseci, je sporočila organizacija Sirski observatorij za človekove pravice.

»IS je danes vstopil v Palmiro in sedaj okupira njen severozahod. Bojevanje z vojsko poteka tudi v centru mesta,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal predstavnik observatorija Rami Abdel Rahman. Nemška tiskovna agencija dpa pa dodaja, da je do preboja IS prišlo po zlomu vladnih sil, ki je posledica četrtkovega velikega napada borcev ekstremistične skupine.

Do spopadov na njenem obrobju je sicer prišlo že včeraj. Islamska država je v novi ofenzivi ponovno prodrla do obrobja mesta, ki je pod Unescovo zaščito. Po poročanju dpa pa naj bi vladne sile v napadih na vzhodni Alep ponovno uporabile kemično orožje. Aktivisti in prebivalci očitajo vladi, da je uporabila klor, saj po napadih nekaj časa niso mogli videti, solzile pa so se jim tudi oči.

Do nove ofenzive na mesto prihaja v času, ko so oči mednarodne skupnosti uprte predvsem v sirski Alep, katerega del je v rokah opozicijskih upornikov. Ameriški državni sekretar John Kerry je v Parizu po srečanju visokih predstavnikov skupine držav prijateljic Sirije in predstavnikov sirske opozicije dejal, da sirskih režim vse počez bombardira Alep, kar meji na zločine zoper človeštvo in vojne zločine.

Predstavniki Zahoda zagovarjajo ponovni začetek pogajanj vseh strani v sirskem konfliktu. Sirska opozicija je danes navedla, da je brez predpogojev pripravljena na ponovna pogajanja s sirskim predsednikom Bašarjem al Asadom.

Francoski zunanji minister Jean-Marc Ayrault je danes po srečanju visokih predstavnikov skupine držav prijateljic Sirije in predstavnikov sirske opozicije v Parizu dejal, da je sirska opozicija brez predpogojev pripravljena na ponovna pogajanja s sirskim predsednikom Bašarjem al Asadom, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

»Določiti moramo pogoje za pristno politično tranzicijo in ponovno mora priti do pogajanj na jasni osnovi znotraj okvirjev resolucije ZN,« je povedal Ayrault.

Na drugi strani je ameriški državni sekretar John Kerry dejal, da sirskih režim vse počez bombardira Alep in da to že meji na zločine zoper človeštvo in vojne zločine. Rusijo, ki podpira Asadov režim, je pozval, naj pokaže malo sočutja in poskuša to ustaviti.

Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa Kerry opozarja, da zavzetje Alepa ne pomeni konec državljanske vojne v Siriji, s tem pa se strinja tudi nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier. »Spopadi se bodo nadaljevali na drugem koncu Sirije. Mogoče celo s terorističnimi metodami in ne z vojaškimi konfrontacijami,« je povedal Steinmeier.

Zato predstavniki Zahoda zagovarjajo ponovni začetek pogajanj vseh strani konflikta in podpirajo pripravljenost sirske opozicije. Vendar je zunanji minister Katarja, šejk Mohamed bin Abdulrahman al Tani dejal, da na žalost druga stran verjame v vojaško rešitev.

»Medtem nam je že zmanjkalo besed, s katerimi bi lahko opisali, kaj se dan za dnem dogaja v Alepu,« je dejal Steinmeier.

Predstavniki zahodnih držav so sicer ob zaključku srečanja prosili sirski režim, Rusijo in Iran, naj dovolijo evakuacijo civilistov iz delov Alepa, kjer potekajo spopadi.

Današnjega srečanja v Parizu so se udeležili predstavniki petih zahodnih držav ter Jordanije, Katarja, Savdske Arabije, Združenih arabskih emiratov in Turčije, prisoten pa je bil tudi predstavnik sirske opozicije Riad Hidžab. Udeleženci sestanka veljajo za podpornike Asadovih upornikov.

 



Foto: Thibault Camus/AFP

 

V Ženevi pa se bodo kasneje srečali ruski in ameriški predstavniki, med njimi tudi Kerry, ki bodo skušali priti do dogovora o premirju v Alepu, »preden bo popolnoma uničen,« kot je dejal Kerry. Ameriški državni sekretar je pred sestankom v Parizu priznal, da ima tudi sam že dovolj tovrstnih sestankov. »Ampak kaj naj naredim? Grem domov in imam lep vikend, medtem ko ljudje umirajo? Sedim v Washingtonu in ne delam nič?«

Kljub temu, da je ruski zunanji minister Sergej Lavrov v četrtek zvečer v Hamburgu napovedal ustavitev napadov sirske vojske v Alepu, da bi tako omogočili evakuacijo civilistov, so se boji s četrtka na petek nadaljevali. V petek naj bi se zgodilo vsaj 12 zračnih napadov na vzhodni Alep, poroča sirski observatorij za človekove pravice.

Več deset tisoč ljudi je v preteklih tednih zbežalo iz vzhodnega Alepa, vendar so v ZN v petek dejali, da po njihovim informacijah uporniki nekaterim osebam ne dovolijo pobegniti. Dejali pa so tudi, da je več sto moških, ki so zbežali na območja, ki so pod nadzorom sirske vlade, pogrešanih.

ZDA v Sirijo pošiljajo še več vojakov

Ameriški obrambni minister Ashton Carter je danes pred poslanci zalivskih držav dejal, da bodo v Sirijo poslali še približno 200 ameriških vojakov, ki bodo pomagali kurdskim borcem in arabskim silam pri zavzetju Rake. Ta je v rokah skrajne skupine Islamska država (IS), poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Nove ameriške sile bodo dopolnilne 300-člansko ekipo ameriških posebnih enot, ki že pomaga kurdsko-arabskim borcem v ofenzivi na Rako. Operacija sovpada z ameriško podporo iraškim silam, ki zavzemajo Mosul. Obe mesti sta zadnji večji urbani utrdbi IS.

»Sedaj pomagamo več tisočim domačim sirskim vojakom, da bodo lahko izolirali Rako,« je dejal Carter in nadaljeval, da poteka zavzetje Rake zaenkrat po načrtih. Komentiral je tudi zavzetje Mosula, ki je po njegovem mnenju kompleksna misija, vendar verjame, da so »IS dnevi v Mosulu šteti«. Vseeno pa je opozoril, da ni jasno, kakšno obliko bo prevzel IS, ko ga bodo premagali v Siriji in Iraku, zato bosta morala biti Zahod in Bližnji vzhod še vedno pazljiva.

V Siriji se medtem nadaljuje nasilje. Sirske vladne letalske sile naj bi ponovno obstreljevale vzhodni Alep, ki je pod nadzorom upornikov, četudi je Generalna skupščina ZN v petek sprejela resolucijo o končanju nasilja v Siriji.

Rusija: 93 odstotkov mesta pod nadzorom sirske oblasti

Rusko obrambno ministrstvo pa je danes sporočilo, da sirska vlada nadzoruje že 93 odstotkov mesta Alep. Od danes zjutraj je vzhodni Alep, ki je v rokah upornikov, zapustilo več kot 20.000 civilistov. 1217 borcev je odložilo orožje, navaja tiskovni predstavnik ruskega obrambnega ministrstva, generalmajor Igor Konašenkov. Kot je dodal, sirska vojska danes nadzoruje 93 odstotkov mesta. Sirske sile bodo z osvobajanjem mesta nadaljevale, ko bo zaključen odhod civilistov.

Ruski center za spravo med vojskujočimi se stranmi v Siriji je v zadnjih dveh dneh organiziral umik okoli 50.000 civilistov v varne predele mesta, je še zatrdilo ministrstvo.

Na drugi strani organizacija Sirski observatorij za človekove pravice s sedežem v Londonu govori o več sto civilistih, ki naj bi zapustili dele mesta pod nadzorom upornikov. Ruske številke - tudi tiste o številu nasprotnikov režima predsednika Bašarja al Asada, ki naj bi se predali - so po njihovi oceni krepko previsoke, navaja nemška tiskovna agencija dpa.