ZN: Južni Sudan nevarno blizu genocida

Združeni narodi svarijo, da v državi že poteka etnično čiščenje, nasilje pa se po propadu mirovnega sporazum stopnjuje.

Objavljeno
02. december 2016 16.26
SSUDAN-UNREST-AFP PICTURES OF THE YEAR 2016
Mo. B.
Mo. B.

Skupina predstavnikov Združenih narodov za človekove pravice, ki je deset dni potovala po najmlajši državi in zbirala pričevanja ljudi, je vtise strnila v svarilo: »Pripravlja se oder za ponovitev dogodka, kakršen se je zgodili v Ruandi, in dolžnost mednarodne skupnosti je, da to prepreči.«

Del tričlanske ekipe ZN, ki je med drugimi obiskale kraje, kot so Bentiu, Malakal in Wau, je bila Yasmin Sooka. Dejala je, da v delih države že poteka etnično čiščenje, metode, ki so uporabljene, pa obsegajo vse od stradanja, skupinskega posilstva do požiganja vasi. »Povsod, kamor smo šli, smo naleteli na vaščane, ki so nam zatrjevali, da so pripravljeni preliti kri, da bi nazaj dobili svojo zemljo. Mnogi so nam povedali, da je bila dosežena točka, s katere ni več povratka.«

V najmlajši državi na svetu je začelo vreti pred več kot tremi leti, ko je predsednik Salva Kiir odstavil podpredsednika in političnega tekmeca Rieka Macharja in ga decembra 2013 obtožil poskusa državnega udara. Konflikt je hitro prerasel v državljansko vojno, sledilo je več poskusov miru. Zadnji mirovni sporazum je bil sklenjen avgusta 2015. V skladu z njim se je vodja upornikov Machar aprila letos vrnil v Džubo kot podpredsednik nove vlade enotnosti, a mir ni zdržal več kot tri mesece. Julija letos je mirovni proces dokončno propadel.

S propadlim dogovorom pa se nasilje v državi znova stopnjuje. Sooka je v sredo tako vladne sile kot uporniške skupine obtožila, da znova prisilno novačijo ljudi v svoje vrste, tudi otroke. »Ponovna rekrutacija je znamenje, da se vse strani pripravljajo na nov spopad.«

Vojna je od leta 2013 zahtevala na tisoče žrtev, natančno koliko, ni znano. Casie Copeland iz nevladne organizacije International Crisis Group je za Reuters povedala, da svet vztrajno gleda stran od dogajanja v Južnem Sudanu. »Vse od začetka vojne se ZN niso niti trudili voditi statistike smrtnih žrtev. Ocene se gibljejo med 50.000 in 300.000,« je dejala, kar po njenem kaže, da si nihče ne prizadeva oceniti obsega nasilja.

Bolj natančni so podatki o ljudeh na begu. Po podatkih UNHCR je septembra letos število južnosudanskih beguncev, ki so se zatekli v sosednje države, preseglo milijon, notranje razseljenih je več kot 1,6 milijona ljudi.

Po besedah Yasmin Sooka so opozorilni znaki, da bi se v državi lahko zgodil genocid, jasno vidni, a je prepričana, da je še čas za ukrepanje.