Arbitraža: Hrvaška se ne odziva

Južna soseda je prepričana, da je sodelovanje v kontaminiranem postopku nevzdržno.

Objavljeno
15. januar 2016 15.09
Sestala sta se ministra za zunanje zadeve Slovenije in Hrvaške, Karl Erjavec in Vesna Pusić, na srečanju pa sta sodelovala tudi finančna strokovnjaka France Arhar in Zdravko Rogić. Cerklje, 5.7. 2013
Dejan Vodovnik
Dejan Vodovnik

Zagreb – Nič presenetljivega. Hrvaška le spoštuje soglasno odločitev sabora, ki je od hrvaške diplomacije in države zahteval, da odstopi od arbitražnega sporazuma in posledično demontira arbitražno sodišče.

To je pravzaprav povzetek razmišljanja in odziva hrvaške diplomacije na poziv arbitražnega sodišča Sloveniji in Hrvaški, naj do danes predložita dodatno gradivo za odločitev o umiku iz postopka. »Hrvaška od soglasne odločitve sabora julija lani sporazuma ne izvaja oziroma v njem ne sodeluje več,« sporočajo iz uradov hrvaške diplomacije, ki je v četrtek tudi uradno ostala »obglavljena«, saj je hrvaška vlada pod vodstvom Zorana Milanovića opravila zadnjo sejo.

S tem se je poslovila tudi dosedanja šefica hrvaške diplomacije Vesna Pusić, ki se zdaj močno trudi postati šefica OZN. Sicer pa hrvaška javnost njen mandat (beri: prispevek) ocenjuje z razmeroma dobro oceno, velik minus pa ji namenjajo zaradi dejstva, da se je prav pod njenim vodstvom diplomacije Hrvaška zelo hitro znašla na robu dogajanja in političnega odločanja v EU oziroma je postala precej nepomemben faktor v evropski družini.

Kdo naj bi prevzel njen resor, hrvaško diplomacijo, v novi hrvaški vladi, katere mandatar je Tihomir Orešković, je za zdaj še neznanka. Je pa edino ime, ki se precej resno omenja kot najverjetnejše in ki bi nasledilo Vesno Pusić na čelu hrvaškega ministrstva za zunanje zadeve, dosedanji mednarodni tajnik v stranki HDZ Miro Kovać.

Miro Kovać namesto Vesne Pusić?

Kovać se že od lanske jeseni precej pogosto oglaša glede mednarodnih vprašanj Hrvaške, tako je bil tudi zelo glasen pred kratkim, ko je medijem dal vedeti, »da za Hrvaško arbitražni sporazum, ki je močno kompromitiran, več ne obstaja, ne velja, zaradi česar je tudi povsem nesmiselno, da se Hrvaška odziva na pozive stalnega arbitražnega sodišča, saj je navsezadnje o tem bila obveščena tudi OZN«. V izjavi, ki jo je pred časom dal na sedežu stranke, je medijem tudi dejal, da je »Slovenija sicer sosednja in prijateljska država, mejni spor pa bi bilo treba rešiti na enem od mednarodnih sodišč. Arbitraža o meji je pač preveč kompromitirana, da bi lahko sprejela odločitev, ki bi bila sprejemljiva in izvedljiva za Hrvaško.« Dodal je še, da obstaja tudi nekaj »drugih poti in drugih sodišč, navsezadnje pa obstaja tudi komunikacija med državama«.

Slovensko veleposlaništvo v Zagrebu trenutno vodi odpravnik poslov Marko Rakovec, saj že peti mesec nimamo veleposlanika oziroma veleposlanice. Tam pravijo, da so potezo Hrvaške o neodzivu na poziv arbitražnega sodišča o dodatnem gradivu za svojo (hrvaško) odločitev o umiku iz postopka pričakovali.