Avstrijski svobodnjaki zaradi izida predsedniških volitev na sodišče

Ni nujno, da bo 8. julija Alexander Van der Bellen slovesno zaprisegel kot novi predsednik Avstrije.

Objavljeno
08. junij 2016 15.56
AUSTRIA-ELECTION/
Boris Čibej
Boris Čibej

Dunaj – Danes je svobodnjaška stranka, katere kandidat Norbert Hofer je v drugem volilnem krogu tesno izgubil, vložila na ustavno sodišče zahtevo, naj zaradi »številnih volilnih nepravilnosti in spodrsljajev« ugotovi, ali je bilo glasovanje veljavno.

»Ne gre za to, da ne znamo izgubljati, gre za same temelje demokracije, ki jih moramo obvarovati,« je danes povedal predsednik svobodnjaške stranke (FPÖ) Heinz-Christian Strache, ki je ustavnemu sodišču predal 150 strani dokaznega gradiva, v katerem so navedene nekatere javnosti že znane, a tudi nekatere nove domnevne nepravilnosti, kakor je povedal tiskovni predstavnik sodišča Christian Neuwirth.

Heinz-Christian Strache. Foto: Georg Hochmuth/AFP

Ali so bile manipulacije namerne, »ne morem in nočem nikogar obtoževati«, je povedal Strache, toda po njegovih trditvah imajo v FPÖ dokaze, da »so bili kršeni zakoni«. Po njegovih besedah so bile nepravilnosti v 94 kar od 117 volilnih okrožjih, glasovnice, ki so prispele po pošti, pa da so pred določenim rokom nezakonito prešteli v 82 okrožjih. Tako je bilo, kakor pravi svodobodnjaški voditelj, preštetih kar 570.000 glasov, zato so »naši sumi upravičeni«.

Drugi krog avstrijskih predsedniških volitev je potekal 22. maja, rezultate so uradno razgasili 2. junija, danes opolnoči pa bo potekel uradni enotedenski rok za pritožbo. Izid je bil tesen, štetje pa napeto, saj je po preštetih glasovih tistih, ki so v nedeljo oddali glasovnice na voliščih, vodil svobodnjak Hofer, po preštetih glasovih po pošti, ki bi jih po zakonu morali začeti šteti šele v ponedeljek, pa je za 30.863 glasov povedel neodvisni kandidat Van der Bellen.

Ustavno sodišče bo moralo o pritožbi svobodnjakov odločiti, preden se 2. julija odpravi na počitnice, po mnenju strokovnjakov pa jo lahko bodisi zavrne bodisi razglasi za neveljavne le rezultate v nekaterih okrožjih in zahteva njihovo ponovitev, lahko pa tudi obrne na glavo dosedanji izid.

V svobodnjaški stranki že vse od prvega dne po koncu volitev opozarjajo na številne nepravilnosti, ki so se po njihovem prepričanju dogodile na voliščih, največ pritožb pa je bilo slišati o tem, da so ponekod začeli preštevati in celo prešteli glasove po pošti že v nedeljo, čeprav zakon določa, da bi jih morali začeti šteti šele dan po volitvah. »Po tednih širjenja teorij zarote, ne da bi jim uspelo dokazati eden sam konkreten primer kršitev, je bila svobodnjaška pritožba pričakovana,« je danes izjavil voditelj zveznih poslancev Zelenih Dieter Brosz. Zato se bodo po njegovih besedah svobodnjaki v javnosti predstavljali kot velike žrtve še večje zarote, tudi če ali zlasti če bo ustavno sodišče njihovo pritožbo zavrnilo.