Burni odzivi na izjave Grabar Kitarovićeve o ustanovitvi tretje entitete BiH

Novoizvoljena predsednica je dejala, da bo podprla idejo, če bo takšno rešitev želel tudi hrvaški narod v BiH.

Objavljeno
13. januar 2015 19.40
Mo. B., Delo.si, STA
Mo. B., Delo.si, STA

Zagreb, Sarajevo - Novoizvoljena hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović je v pogovorih za medije v BiH v začetku tedna dejala, da je za njo sprejemljivo oblikovanje tretje entitete v BiH, če bo takšno rešitev želel hrvaški narod v BiH. Njena izjava je izzvala številne odzive v BiH, po poročanju Slovenske tiskovne agencije jo je pozdravil samo predsednik Republike srbske Milorad Dodik.

Grabar Kitarovićeva je v ločenih pogovorih za televizijo Federacije BiH in časnik Dnevni avaz dejala, da bi rada videla dogovor treh konstitutivnih narodov in manjšin v BiH o novi administrativni ureditvi države.

Če do tega ne bo prišlo, pa bi po njenem mnenju Hrvaška morala spodbuditi mednarodno skupnost, vključno z ZDA, da se dodatno uredi sporazum iz Daytona. V primeru, da niti takrat ne bi prišlo do dogovora, je omenila, da bo podprla oblikovanje tretje entitete, če bo to podprl tudi hrvaški narod v BiH.

Bošnjaška stranka Demokratska fronta je kritizirala omembo hrvaške entitete, Grabar Kitarovićevi pa očitala, da se vmešava v notranje zadeve sosednje države. Ocenili so, da sme hrvaška predsednica zgolj konstruktivno podpirati pridruževanje BiH zvezi Nato in Evropski uniji. Tudi socialdemokratska SDP BiH je zavrnila izjave Grabar Kitarovićeve kot nesprejemljive.

Medtem je predsednik srbske entitete v BiH Dodik v Banja Luki ocenil, da bo njegova novoizvoljena hrvaška kolegica sprejela dogovor treh konstitutivnih narodov v BiH. Ob tem je ponovil svoje stališče, da so prizadevanja za oblikovanje tretje entitete naravna.

Grabar Kitarovićeva je med predsedniško kampanjo obiskala volivce v BiH, ki so ji dali množično podporo v nedeljskem drugem krogu predsedniških volitev. Kot so sredi decembra poročali mediji v BiH, je takrat na vprašanje o tretji entiteti izjavila, da gre bolj za vprašanje notranje ureditve BiH glede na število federalnih enot kot pa za tretjo entiteto, še piše STA