Cerkev bo šla na teren

Že nekaj časa hrvaška Katoliška cerkev tarna, da jo posluša vse manj vernikov.

Objavljeno
02. november 2016 18.13
Dejan Vodovnik
Dejan Vodovnik

Zagreb – »Naše oznanjevanje župljanom ni rodilo sadu,« 
so ugotovili hrvaški škofje 
in napisali dokument, s katerim nameravajo posodobiti 
katehezo in jo približati 
vernikom. Dali ga bodo celo 
v javno obravnavo, prav tako kot so različni­ dokumenti 
romali v javno obravnavo 
že v nekih drugih, preteklih časih.

Hrvaška Katoliška cerkev že nekaj časa tarna, da jo posluša vse manj vernikov. Škofje in duhovniki poudarjajo, kako kateheza, oznanjevanje verskega nauka, ne rodi sadu, ker manjka podpora v družini, pa tudi da prihaja k bogoslužju zelo malo staršev, otrok in mladine. »Radi bi, da bi naša sporočila dosegla vernike, čeprav je vprašanje, ali oni to sploh hočejo slišati in poslušati,« je nedavno s prižnice sporočil škof Vlado Košić.

Cerkev spravlja v slabo voljo in dvome tudi uradna statistika. Po zadnjih podatkih se je namreč lani v katoliški Hrvaški cerkveno poročilo 54 odstotkov mladih, v letošnjih prvih treh mesecih pa je bilo med 2124 porokami le 527 »v navzočnosti Boga in cerkve«. Do konca leta naj bi statistika pokazala, da je cerkvenih porok manj kot polovica. Za nekatere to pomeni duhovno krizo v državi, približno tako razmišlja tudi škofovska ­konferenca.

Ko so škofje na nedavnem sestanku škofovske konference tem podatkom dodali lastno ugotovitev, da oznanjevanje župljanov ne rodi sadu, saj so menda usmerili preveč energije v verouk po šolah, zanemarili pa katehezo župljanov, je nastal dokument, ki bo, vsaj tako je napovedal škof Đuro Hranić, kmalu romal v - javno razpravo, kot prvi dokument sploh, ki ga hrvaška Katoliška cerkev daje v javno razpravo.

Danes je v naših župnijah veliko odraslih vernikov, ki so bili krščeni, a nikoli zares katehizirani. Iz cerkvenih krogov je slišati, da so to 'svetopisemsko podhranjeni verniki', katerih vera je zožena na izvajanje običajev brez verske vsebine, sporoča cerkev. Zato so nujno potrebni odločnejši koraki v smeri kateheze odraslih, omenjeni dokument pa je korak v to smer.

Animatorji na terenu

Najbrž bodo k temu prispevali tudi animatorji, ki ne bodo širili vere zgolj po domovih, ampak tudi na ulici. »Tudi s trgov in ulic moramo pozivati k sebi vse in jih prepričati, da se nam približajo,« so sporočili škofje, ki so očitno spoznali, da je minil čas, ko so se lahko »pogovarjali« z verniki le enosmerno - s prižnic in s škofovskimi pismi, objavljenimi v različnih medijih; ali pa, da čakajo na vernike v svojih toplih župnijskih uradih. »Mi se moramo približati človeku, verniku, ne smemo le čakati, da nas obišče on,« so sporočili škofje, ki si tako želijo zadržati svoje ovčice in nemara pridobiti kakšnega novega mladega vernika.

Da (tudi) mladi vse manj upoštevajo to, kar jim sporoča cerkev, bržkone kaže tudi dejstvo, da pozivi duhovnikov, ki v »cerkvenih komentarjih«, ne le na Hrvaškem katoliškem radiu, pozivajo mlade, naj ostanejo tam, kjer so se šolali in odrasli, in naj se ne prodajo za pest evrov tujemu gospodarju, ne pomagajo kaj dosti. Po napovedih se namreč trend izseljevanja mladih vernikov ne zmanjšuje.

Tudi verouk v šoli šepa

Po novem naj bi oblikovali tudi posebne ekipe za evangelizacijo župnijskega občestva. Po pisanju časnika Večernji list, sicer bolj naklonjenega desnemu političnemu prostoru in Kaptolu, sedežu hrvaške Katoliške cerkve, so škofje tudi predlagali, da bi tiste, ki bi na »terenu« prepričevali omenjene 'svetopisemsko podhranjene vernike', celo redno zaposlili, tako kot je navsezadnje redno zaposlena večina učiteljev verouka kot izbirnega predmeta v osnovnih in srednjih šolah. Mimogrede: po zadnjih statistikah skoraj 20 odstotkov osnovnošolcev in dijakov ne hodi k verouku.

»Vse to me malo spominja na gasilce in dimnikarje, ki pred koncem leta ali kak dan pozneje trkajo na vrata in ponujajo koledarje,« je cinično ugotovila kolegica enega od dnevnih časnikov. »Tako kot še nekateri bodo očitno zdaj tudi animatorji Katoliške cerkve trkali na vrata župnijskega občestva in ga prepričevali, kaj je prav,« je ­dodala.

Dokument ima približno 100 strani, so pa nekateri prepričani, da bo postal svojevrstna cerkvena ustava za delo duhovnikov na terenu. Seveda ko bo cerkveni vrh oznanil, da je razprava končana, strnil pripombe in »objavil čistopis«.