Četnik, ustaš in Aćif efendija

Na Hrvaškem je odločitev sodišča v Beogradu, ki je ugodilo zahtevi za rehabilitacijo Mihailovića, naletela na obsodbe.

Objavljeno
22. maj 2015 19.18
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb
Zagreb – Na Hrvaškem je še vedno odmevala rehabilitacija poveljnika srbskih četnikov med drugo svetovno vojno Draže Mihailovića, češ da gre za vojnega zločinca. Hkrati pa bi nekateri rehabilitirali tudi kakšnega pripadnika ustaške NDH, Neodvisne države Hrvaške.

Na Hrvaškem je odločitev višjega sodišča v Beogradu, ki je ugodilo zahtevi za rehabilitacijo Mihailovića in s tem izničilo njegovo smrtno obsodbo iz leta 1946 ter mu vrnilo državljanske pravice, naletela na številne obsodbe. Na zunanjem ministrstvu so v odzivu zapisali, da odločitev beograjskega sodišča ne spreminja hrvaškega stališča, da je Mihailović vojni zločinec in poveljnik kolaboracijske vojske, poražene v drugi svetovni vojni.

Zdaj so na Hrvaškem jezni še bolj, saj je iz Srbije prišla novica, da četniki nimajo pravice do pokojnine, imajo pa pravico do – nadomestila, ki znaša skoraj toliko kot pokojnina, približno 150 evrov. Po odločitvi o Mihailovićevi rehabilitaciji je na ustrezne organe prispelo 40 zahtevkov za nadomestila, ugodeno je bilo že dvajsetim.

Poveljnik letalstva NDH

Je pa na dan prišla zgodba Vladimirja Krena. Ta je bil častnik v zračnih silah Kraljevine Jugoslavije, leta 1941 pa je pobegnil k Nemcem in je zaprisegel Hitlerju. Bil je tudi polkovnik hrvaških domobranskih enot, aprila 1941 pa je po ukazu »poglavarja« NDH Anteja Pavelića postal prvi mož zračnih sil NDH. Bil je ujetnik angleških vojaških sil, te so ga predale Jugoslaviji, sodišče pa ga je obsodilo na smrt s streljanjem. Ustrelili so ga decembra 1948, mu odvzeli državljanske pravice in zasegli vse imetje.

Triinšestdeset let pozneje so Krenovi dediči na županijskem sodišču v Zagrebu vložili zahtevek za revizijo sodnega postopka, saj so ocenili, da postopek ni bil voden pošteno, še manj korektno, saj je od obtožnice do smrti trajal le 45 dni, da ni imel pravice do pravne pomoči, da je bil zaslišana le ena priča … Zagrebško županijsko sodišče je zahtevek Krenovih dedičev zavrnilo kot neutemeljen.

Na Hrvaškem so prepričani, da bi se prav zaradi izničenja smrtne obsodbe Draži Mihailoviću iz leta 1946 in vrnitve državljanske pravice utegnilo »zgoditi« nekaj poskusov rehabilitacije posameznih ustaških pomembnežev tudi tukaj.

Aćif efendija, komandant

Iz srbskega Novega Pazarja prihaja podobna zgodba. Aćif efendija je bil medvojni poveljnik, ki je sodeloval z Nemci, ti so ga tudi odlikovali, po vojni pa je bil obsojen na smrt zaradi vojnih zločinov. Njegov primer je bil znova odprt že leta 2012, ko je tamkajšnji Bošnjaški nacionalni svet na hišo, v kateri je živel Aćif efendija, postavil spominsko obeležje. Čeprav je dogodek naletel na vrsto obsojanj, sledila pa je tudi obljuba, da jo bodo sneli, se to do dandanes ni zgodilo. Namesto tega so se zdaj, kot poroča spletni portal B92, po mestu pojavili grafiti: Aćif efendija, komandant.

Skratka, še ena iz Pandorine skrinjice, odprte na podlagi nedavne odločitve višjega sodišča v Beogradu. Meho Omerović, predsednik odbora srbske skupščine za človekove pravice in pravice manjšin, je za spletni portal B92 povedal, da bodo zdaj, po odločitvi sodišča, lahko rehabilitirani vsi, ki so bili na Hitlerjevi strani. Prepričan je, da bodo v prihodnjih dneh sledili številni zahtevki za rehabilitacijo vseh poveljnikov, podrejenih Mihailoviću, s tem pa tudi Aćifa efendije. »Po logiki višjega sodišča bi zdaj utegnili biti rehabilitirani tudi nacisti, obsojeni v Nürnbergu,« trdi Omerović.