»Črni« spomenik sredi »rdečega« Splita

Spomenik enoti z imenom ustaškega polkovnika je za nekaj dni dobil dodatek.

Objavljeno
29. januar 2015 19.19
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb

Zagreb – Maja lani so v Splitu odkrili spomenik 46 padlim vojakom 9. bataljona Hos, enote, ki se je, poimenovana po ustaškem polkovniku Rafaelu Vitezu Bobanu, borila v hrvaški domovinski vojni. Te dni je zgodba dobila nadaljevanje, saj je spomenik za nekaj časa dobil dodatek v obliki ustaškega pozdrava Za dom spremni, ki pa je včeraj zjutraj skrivnostno izginil.

»Spoštujem vas zaradi vaše vojaške poti, zaradi časti, s katero ste se vojskovali, in zato, ker ste tudi v vojni ostali ljudje,« je na lanskem odkritju spomenika, na katerem sicer ni zapisano ime enote, dejal prvi mož Splita Ivo Baldasar. Zaradi takrat prisotne ustaške ikonografije, zastave z imenom enote, poimenovane po ustaškem polkovniku, je vsakdo natančno vedel, za kaj gre.

Osem mesecev pozneje je spomenik, ki so ga sicer nekaj tednov po odkritju oblili z rdečo barvo, a so ga mestni komunalni delavci očistili, spremenjen, saj je »nekdo« poleg naziva vojaške enote dodal še izklesan napis ustaškega pozdrava – Za dom spremni. Ta »nekdo« je mestni svetnik radikalno desne Hrvaške čiste stranke prava (HČSP) Luka Podrug, ki je priznal, da je pobudnik dodatka, pravi pa tudi, da »tako pač mora biti«.

Komunalni redarji so »dogodek« popisali, policija tudi ve zanj, vendar se vse do noči s srede na četrtek ni zgodilo nič. Prvi mož Splita Ivo Baldasar je za zagrebški Jutarnji list le dejal, »da je žalosten«, in dodal, da nekateri sicer menijo, da je pozdrav za dom spremeni star hrvaški pozdrav, a kot zdaj kaže, je to »pravzaprav sporočilo ustaškega režima in fašistične ideologije«. Rekel je tudi, da je Split s tem spet postal problematično mesto, saj se v njem znova časti fašistični pozdrav. »Ko je govor o 70 let starih ideoloških razprtijah, se takoj združita ekstremna desnica in ekstremna levica, le zato, da bi nas vrnili v preteklost. Ne smemo si zatiskati oči in si ne priznati, da med nami ni zagovornikov ustaškega režima, toda dobro se moramo tudi zavedati, da obstajajo tudi zagovorniki ekstremnega komunizma. Vendar pljuvanje drug po drugem ni rešitev,« je še dejal splitski župan Ivo Baldasar, član levosredinske vladajoče SDP.

Odzivov pa od nikoder

Tako kot pred osmimi meseci, ob odkritju spomenika, ko večjih odzivov na dogodek, še posebno na takrat navzočo ustaško ikonografijo, ni bilo, jih iz krogov tako imenovane višje hrvaške politike tudi zdaj ni slišati. Le Ivo Baldasar je dejal, da je skupni pogovor o tem, kaj narediti, mogoč le, če se akterji ogradijo od ustaštva in ustaškega režima.

Potem pa je prišla noč s srede na četrtek, ko se je nekaj le zgodilo. V četrtek zjutraj izklesanega napisa ustaškega pozdrava ni več bilo. Nekdo ga je odstranil, tako da je na spomeniku ostal le napis vojaške enote. Kot je poročala splitska Slobodna Dalmacija, nihče ne ve, kdo naj bi to storil, splitska policija pa je le potrdila, da se je to res zgodilo. Ali je dleto in kladivo v roke vzel kar sam pobudnik napisa, splitski mestni svetnik Podrug, ne ve nihče, saj za medije ni dosegljiv. Prvi mož Splita Ivo Baldasar pa je za splitski časnik le dejal, da kaj veliko o izbrisu ustaškega napisa ne ve, le to, da je bila ob spomeniku intervencijska policija. »Res ne vem, kdo je odstranil ustaški napis, saj sploh nisem bil v stiku s policijo. Upal sem le, da bomo primer rešili brez nje, vendar se to ni zgodilo,« je bil kratek prvi mož Splita. V spletnem mediju Lupiga.com pa so včeraj zapisali, da so ustaški napis odstranili kar policaji sami, in sicer naj bi se jih v sredo zvečer približno dvajset pripeljalo do spomenika, tisti, ki je napis odklesal, pa je bil domnevno zakrit in oblečen v uniformo posebne policije.

Spomenik na ploščadi splitske Ulice Ruđerja Boškovića 46 veteranom enote, ki se je z imenom ustaškega polkovnika Rafaela Bobana borila v hrvaški domovinski vojni, je torej ostal brez ustaškega pozdrava Za dom spremni, a sporočilo ustaškega režima in fašistične ideologije je bilo, kot je omenil Ivo Baldasar, vseeno poslano.