Family Day − imenitna zavesa pred pravimi problemi Italije

Državna televizija Rai je menda prikrila izsledke anket, ki kažejo na prosti padec italijanske vlade.

Objavljeno
25. januar 2016 11.06
Tone Hočevar
Tone Hočevar
Državni radijski in televizijski­ imperij Rai je zadnje dni opravil javnomnenjsko raziskavo o stanju duha na političnem prizorišču. Rezultati ankete so ostali v »bunkerju«. Številke so bile menda tako porazne za vlado, da niso bile primerne za objavo.

Italijani se te dni na moč mlatijo okrog dveh vprašanj, ki delita javno mnenje. Vlada hoče naposled vzpostaviti red v javnem sektorju, kar se lahko sprevrže v pravi masaker nad javnimi uslužbenci. V senatu se začenja debata o enakopravnosti istospolnih parov, kar se zdi imenitna dimna zavesa v času politične in gospodarske krize.

Obračun z javnim sektorjem so sprožile televizije, državne in zasebne, ki so zadnje čase še pogosteje kot prej postregle s posnetimi dokazi že desetletja opevane in v medijih obravnavane lenobe v ­državnih službah.

V ministrstvih pa v državni administraciji na lokalnih ravneh, v deželah in pokrajinah in še bolj menda na občinah so posneli neverjetno število uslužbencev in funkcionarjev, ki so se prišli zjutraj samo elektronsko evidentirat z magnetnimi karticami, potem pa izginili. V nekaterih občinah so po teh dokazih ugotovili, da v resnici ni hodila delat kar tretjina ­zaposlenih.

Ukaz iz Rima

Ukaz, ki so ga iz Rima dobili šefi uradov na vseh ravneh, je bil sredi preteklega tedna neusmiljeno jasen. Vsakogar, ki mu je bilo dokazano, da je z elektronsko kartico goljufal o navzočnosti na delovnem mestu, delal pa nič, morajo nemudoma odpustiti. Če kdo izmed šefov ne bo upošteval tega ukaza, ga bo vlada nemudoma odpustila. Rok, zapisan z dekretom, ki se že spreminja v zakon, je samo 48 ur. Če ni odpuščen lenuh na delovnem mestu, je odpuščen njegov nadrejeni.

V vladnem oziroma javnem sektorju je završalo. Desetletja nedotakljiva, po večini tudi vsemogočna kasta javnih uslužbencev na vseh ravneh in iz vseh javnih uprav je nenadoma postala dotakljiva in ranljiva. Lani je bila v italijanski javni upravi, ki zaposluje milijone ljudi, peščica primerov, ko so z lenuhi opravili v disciplinskih postopkih – odpustili so jih samo 200.

Zagroženo odpuščanje javnih uslužbencev in funkcionarjev, o katerem že zdaj dvomijo, da si ga bo upala katerakoli vlada uresničiti, je samo del resnih problemov, s katerimi se srečujejo v Rimu. Reševanje bank, ki so veljale za najstarejše na svetu, zdaj pa propadajo zaradi kreditov, ki jih nihče nikoli ne bo vrnil, je težava, pri kateri se premier in njegova ekipa spopadata tudi z Evropsko unijo, ki ne dovoli nepreglednega pokrivanja dolgov in državnega reševanja nerešljivih zapletov. Renzijevih spopadov z evropsko komisijo noče biti konec. Zdaj ob predsedniku komisije Junckerju postaja njegov glavni nasprotnik šef evropske centralne banke Mario Draghi, ki je poleg vsega še Italijan.

Politična tema v medijih, na ulicah in trgih je predvsem tako imenovani Family Day, družinski dan, ki v resnici pomeni spopad okrog priznanja enakih pravic istospolnih skupnosti, kakor ga poznajo v marsikateri državi, še posebej tam, kjer ima Katoliška cerkev tradicionalno večji vpliv.

Zborovanja, ki so razgrela politično ozračje

Rimski senat bo ta teden razpravljal o zakonu, ki naj izenači pravice istospolnih parov, tudi posvojitve otrok. Family Day je na trge v večjih mestih priklical več tisoč privržencev enakopravnosti in še posebej simpatizerje mavričnih barv. Archigay in druga gejevska združenja so objavila, da so v soboto napolnili trge z milijonom in več svojih članov in simpatizerjev. Čeprav je bilo resnično število po trditvah policije veliko manjše, so zborovanja razgrela politično ­ozračje.

Škofovska konferenca se načeloma drži papeževih napotkov, naj se ne vmešava v politiko, tudi papež se je zadnje čase nekajkrat izrazil tako, da se je zagovornikom liberalnejših pogledov zdelo, da se bližajo zanje boljši časi. Ob dnevu, ki mu Italijani po angleško pravijo Family Day, se je Bergoglio – tako kot ob drugih podobnih prilikah – oglasil kar sam. Ni dobesedno posegel v italijanske politične prepire, ampak je interpretiral Boga. Poudaril je, da ni mogoče pomešati med seboj zakona med moškim in žensko, kakor ga je imel v mislih Bog, in drugih oblik zveze med ljudmi. Berlusconijevi mediji so komentirali, da je papež osebno in naravnost ekskomuniciral poskus vladajoče Demokratske stranke, da bi izenačili gejevske pare s tradicionalnimi zvezami in dovolili posvojitve otrok. Med nasprotniki enakosti so tudi nekateri poslanci in senatorji vladajoče koalicije.