Glavaša v Osijeku dočakala navdušena množica

Njegovi privrženci so zanikali, da bi Glavaš zagrešil vojne zločine, in poudarjali njegovo vlogo v obrambi med vojno.

Objavljeno
02. februar 2015 10.29
Ma. Ja., Delo.si, STA
Ma. Ja., Delo.si, STA
Zagreb − Nekdanji poveljnik obrambe Osijeka Branimir Glavaš se je sinoči iz Bosne in Hercegovine, kjer je prestajal kazen, ker leta 1991 ni preprečil umorov in trpinčenja civilistov v Osijeku, za kar ga je obsodilo hrvaško sodstvo, vrnil v domovino. V Osijeku ga je na prireditvi, ki so jo na osrednjem trgu organizirala veteranska združenja iz največjega slavonskega mesta, pričakalo od 1500 do 2000 navdušenih privržencev, piše Slovenska tiskovna agencija.

Nepravnomočno obsojenega vojnega zločinca so v nedeljo zvečer ob glasbeno-zabavnem programu dočakali ljudje z različnih koncev Hrvaške in tudi iz BiH. Zanikali so, da bi Glavaš zagrešil vojne zločine, in po drugi strani poudarjali njegovo vlogo v obrambi med vojno. Na Trgu svobode so bili tudi vodje protestov, ki že več kot sto dni potekajo pred poslopjem ministrstva za veterane v Zagrebu, piše STA.

Glavaš je v svojem 15-minutnem nagovoru z odra na Trgu svobode ostro kritiziral levosredinsko hrvaško vlado, piše STA. Dejal je, da v Banskih dvorih ne ščitijo interesov hrvaškega naroda, ampak so hlapci Washingtona in Bruslja. Vlado je pozval k odstopu.

Glavaš je tudi ocenil, da je bila Hrvaška, preden je odšel v »izgnanstvo«, vsaj delno enotna, medtem ko je danes razdeljena »kot v času druge svetovne vojne«. Poudaril je tudi, da nobena zmagovita vojska ni sodila svojim herojem, kot so to storili na Hrvaškem. Veterane je izpostavil kot »zavest hrvaške družbe« in napovedal, da se danes začne njegov novi pravi boj, da bi dokazal svojo nedolžnost. Kot je dodal, se bo dodatno angažiral tudi v stranki Hrvaška demokratska zveza Slavonije in Baranje (HDSSB), ki jo je ustanovil leta 2005, potem ko je bil izbrisan iz članstva HDZ.

Glavaš je maja 2009 pobegnil v BiH, preden so objavili sodbo, s katero so ga spoznali za odgovornega, ker ni preprečil umorov in trpinčenja civilistov v Osijeku leta 1991, piše STA. Takratni saborski poslanec (HDSSB) se je nameraval v BiH skriti pred hrvaškim pravosodjem, a je kmalu tudi sodišče v BiH potrdilo odločitev hrvaškega drugostopenjskega sodišča, ki ga je obsodilo na osem let zapora.

V zaporu je bil od leta 2011 do 20. januarja letos. Iz mostarskega zapora so ga spustili teden dni po tem, ko je hrvaško ustavno sodišče razveljavilo drugostopenjsko sodbo proti njemu in zahtevalo ponovitev postopka na hrvaškem vrhovnem sodišču.

Medtem je hrvaško tožilstvo zahtevalo vnovični pripor za Glavaša do objave nove razsodbe vrhovnega sodišča, ker hrvaški kazenski zakonik določa pripor do pravnomočnosti za vse obsojence, ki so dobili več kot pet let zapora. Glavašev odvetnik Veljko Miljević sicer ocenjuje, da za nov pripor ni pravnih temeljev, ker je Glavaš v priporu na Hrvaškem in zaporu v BiH že prestal več kot pet let, še piše STA.