Gruevskega bo na čelu stranke zamenjal »klon«

Makedonski politični sceni ne bo v prid, če bo ostala brez resne opozicije, ki bi gledala pod prste vladi.

Objavljeno
21. december 2017 15.57
MACEDONIA-ELECTION/
Vili Einspieler
Vili Einspieler

Na izrednem kongresu VMRO-DPMNE, ki bo trajal danes in jutri, se bo vodila glavna bitka okoli vprašanja, ali bo Nikolo Gruevskega zamenjal njegov človek ali ne. Čeprav konservativna stranka ne bo razpadla, se lahko Makedoniji zgodi, da bo ostala brez resne opozicije.

Prave razloge za odhod s funkcije prvaka VMRO-DPMNE pozna le Nikola Gruevski. Ni mogoče pogosto videti, da diktatorji in totalitarni vladarji, s katerimi so primerjali bivšega makedonskega premierja, sestopijo sami z oblasti. Praviloma odidejo po nasilnih prevratih ali zaradi naravne selekcije. Po mnenju političnih nasprotnikov je fotelj predsednika vlade zapustil prepozno, ker je za njegovim režimom ostala ena najbolj revnih držav v regiji, ki je bila mednarodno izolirana, analitiki pa ocenjujejo, da je njegov odstop s funkcije predsednika VMRO-DPMNE prepozen tudi za konservativno stranko.

Zakulisna bitka za naslednika

Nekoč močna in množična stranka, ki je organizirana polvojaško, je pred razsulom. Nad vodo jo ohranja le še skupina služabnikov in ortodoksnih prištašev lika in dela velikega Gruevskega. Ljubljenega voditelja skoraj vsak dan na protestih, ki so daleč od množičnih, pozivajo, naj spremeni svojo odločitev. Po njihovem mnenju je Gruevski odstopil le zaradi pritiska ZDA in EU. Gruevski je uradno odstopil zaradi katastrofalnega poraza na lokalnih volitvah, kar zakriva posledice njegovega dolgoletnega vladanja z državo in stranko, njegov naslednik pa bo izbran na danes začetem izrednem strankarskem kongresu.

Veliki Gruevski je odstopil v času množičnih aretacij zaradi vdora in nasilja v Sobranju, ki ga je tožilstvo označilo kot terorizem in ogrožanje ustavne ureditve. Med 36 priprtimi osumljenci je tudi šest opozicijskih poslancev in visok policijski funkcionar, ki ni hotel pravočasno prekiniti nasilja v parlamentu. Preiskava se je v prvi fazi omejila na izvajalce, sledi pa iskanje naročnikov nasilja. Vrabci na veji čivkajo, da napad na Sobranje ni bil možen brez vednosti vrha VMRO-DPMNE. Protestnike je pozval Gruevski z besedami, naj sezujejo copate, pridejo na ulice in branijo unitarno Makedonijo. Patriotizem po meri Gruevskega, ki je pozval ljudi na ulice, je bil daleč od domoljubja.

Nihče ne pričakuje, da si bodo na izrednem kongresu stranke razbijali glavo z odgovornostjo, kajti njegova sestava je povsem enaka, kot je bila pred dvemi leti, ko je bil Gruevski z aklimacijo ponovno soglasno izvoljen za voditelja VMRO-DPMNE. Skupini strankarskih reformistov in članom Fronte za demokracijo, ki so se ločili od stranke, preprosto ne bodo dovolili, da bi se udeležili kongresa. Scenarij je izdelan, nejasno pa ostaja, kdo bo novi prvak stranke. Bitka za naslednika Gruevskega je zakulisna.

Makedonska repriza srbskega scenarija

Skupno vsem kandidatom je, da so poslušni strankarski kadri, ki so ostali do konca zvesti Gruevskemu. Na nek način so vsi klonirani Gruevski, ki bo na koncu odločil, kdo bo njegov naslednik. Glavno merilo za uspeh bo poslušnost, kongres pa ne bo prinesel svežega vetra v politiko stranke. Največja sprememba bo, da bo javno politično sceno, če si ne bo v zadnjem hipu premislil, končno zapustil Gruevski, ki pa bo najverjetneje še dolgo vlekel niti iz sence.

Med najresnejšemi kandidati za novega prvaka stranke so bivša zunanja ministra Nikola Poposki in Antonio Milošoski, ki sta poslušno izpolnjevala vse ukaze Gruevskega, generalni sekretar Hristijan Mickovski ter član glavnega odbora Ilija Dimovski. Največja neznanka je Mickovski, ki je bil imenovan za sekretarja stranke šele pred kratkim, medtem ko je Dimovski znan po agresivnem vodenju strankarskega centra za komunikacije in manipulacije. Mickovski naj bi bi bil osebni favorit Gruevskega in njegove frakcije, nima pa podpore najširše strankarske baze. Ljubljenec članstva naj bi bil poleg Dimovskega in Milošoskega tudi Vlatko Gorčev.

Postavlja se vprašanje, ali se lahko v Makedoniji zgodi repriza srbskega scenarija, tako da bo ostala brez resne opozicije, če bo Gruevskega zamenjal voditelj, ki ne bo na politični liniji, ki jo je doslej zastopala desno usmerjena VMRO-DPMNE. Čeprav so v stranki že doslej obstajale razne frakcije, je novo dejstvo, da je zdaj v opoziciji, novi voditelj pa bi se lahko prilagodil vladajoči strukturi in zahtevam mednarodne skupnosti. Kljub temu, da ni povsem izključena odcepitev posameznih frakcij, VMRO-DPMNE ne bo razpadla.

Glavna bitka se bo vsekakor vodila okoli vprašanja, ali bo naslednik Gruevskega njegov človek ali nekdo, ki bo vodil avtonomno politiko. Makedonski politični sceni ne bo v prid, če bo ostala brez resne opozicije, ki bi gledala pod prste vladi in se opredeljevala do spornih vprašanj, kot je dogovor o imenu države z Atenami, in do ključnih reform, ki jih od Skopja zahteva Bruselj.