Hrvaška: velike igre za oblast na lokalni ravni

Zagreb je za vse politične stranke na Hrvaškem strateško pomemben. Zato ni čudno, da se tam lomi največ kopij.

Objavljeno
20. februar 2017 11.13
Dejan Vodovnik
Dejan Vodovnik
Zagreb – Ko je sredi leta 2013 Milan Bandić osvojil svoj peti mandat na čelu Zagreba, to za marsikoga ni bilo presenečenje. Če bo letos, lokalne volitve so predvidene maja, osvojil šestega, kar mu nekateri napovedujejo, bo presenečenje precejšnje.

»Na Hrvaškem je politično dogajanje že precej usmerjeno v majske lokalne volitve,« je slišati po hodnikih političnih strank. Strankarski sestanki se vrstijo, nekaj kandidatov, ki se bodo potegovali za glasove volivcev, je znanih, nekaj, še zlasti osrednjih igralcev za osrednja mesta, še ne.

Zagreb je za vse politične stranke na Hrvaškem strateško pomemben. Zato ni čudno, da se na političnem parketu glavnega mesta lomi največ kopij. Tudi zaradi nadzora nad komunalnimi podjetji, združenimi v holding, ki »obrača« na milijone evrov. Že pred časom sta pred javnost stopili nekdanja ministrica in članica HNS Anka Mrak Taritaš in nekdanja tesna Bandićeva sodelavka Sandra Švaljek (razšli sta se precej glasno) ter sporočili, da se bosta potegovali za županski položaj v Zagrebu. Milan Bandić, neutrudni in dolgoletni prvi mož glavnega mesta, je bil presenečen, vendar je nemudoma dal vedeti, da se ju prav nič ne boji.

Zagreb v središču pozornosti

So pa zato staknili glave v največjih strankah, SDP in HDZ, ki se še kako zavedata, kaj pomeni biti v vrhu Zagreba. SDP si županskega položaja še kako želi, HDZ še bolj, navsezadnje tudi zato, ker je Zagreb – ne glede na to, da je na čelu Bandić, ki se je odpovedal SDP po sporu s prepirljivim Zoranom Milanovićem – nerdeč.

V SDP so tako dolgo razmišljali, da bi v ogenj poslali kar novega predsednika stranke Davora Bernardića, vendar so se po tem, ko so se glave ohladile, le odločili, da bodo v tekmi podprli kandidatko HNS Anko Mrak Taritaš in tako utrdili levosredinsko koalicijo med SDP in HNS. »Zagreb potrebuje spremembe, vendar jih bomo dosegli le, če bo zmagal povezan,« sporoča predsednik SDP Davor Bernardić. Navsezadnje so Mrak Taritaševo podprli tudi že upokojenci in kmečka stranka.

Na desni strani političnega parketa pa še kar molči HDZ. »Kandidata imamo, vendar ga bomo predstavili čez čas,« sporočajo s sedeža HDZ na Trgu žrtev fašizma. Mencanje vodstva stranke je v slabo voljo spravilo članstvo v mestu, ki je zato Andreju Plenkoviću poslalo pismo in zahtevalo takojšen sestanek z osrednjo temo – lokalne volitve v Zagrebu. Pismo je Plenković že dobil, sestanka pa (menda) še ni bilo.

Za vsakršne napovedi je prezgodaj, a dejstvo ostaja, da Milanu Bandiću ne bo lahko. Vse bolj se dozdeva, da so se vsi namerili nanj, po njem pa nameravajo udrihati z vsem orožjem in mu preprečiti, da bi Zagreb vodil še šesti mandat. Eno od »orožij« so tudi pravni postopki. Kar nekaj obtožnic je vloženih, očitki nanj letijo z vseh strani, osrednja nit pa so očitki na račun domnevne korupcije, zlorabe položaja, trgovanja z vplivom … Te dni je, na primer, v središču pozornosti afera Stojnice; ime je dobila po stojnicah, ki jih je domnevno Bandić brezplačno dodelil združenju V imenu družine za zbiranje podpisov za enega od referendumov, ki jih je omenjeno združenje pripravljalo.

Zadar, Knin, Split

Nič manj napeto ni zunaj Zagreba. Še posebno v Zadru, kjer se bo za še en mandat najbrž spet potegoval Božidar Kalmeta, sedanji prvi mož mesta in nekdanji minister za promet v vladah Iva Sanaderja in Jadranke Kosor ter eden najbližjih strankarskih sodelavcev nekdanjega predsednika HDZ Tomislava Karamarka. Preiskovalci so posumili, da je Kalmeta z več osebami iz javnih podjetij Hrvaške avtoceste in Hrvaške ceste odtujil skoraj štiri milijone evrov. Kalmeto pa menda bremeni nekdanji finančni direktor Haca Josip Sapunar, ki je bil v priporu že leta 2010 zaradi očitanih poneverb v Hacu, nato so proti njemu vložili obtožnico zaradi korupcije v ločenem primeru Fimi media. Sapunar je bil v priporu tudi leta 2013 zaradi suma odtujitve najmanj pet milijonov evrov iz Haca.

Svojevrstna zgodba se plete še v Kninu. Vodstvo HDZ je odločno podprlo kandidaturo Josipe Rimac za prvo damo tega mesta, ki ima še posebno pomembno mesto v srcih Hrvatov in HDZ (akcija Nevihta in razvitje hrvaške zastave na trdnjavi).

Naj spomnimo: Josipa Rimac je postala županja pred dvanajstimi leti in s 24 leti tudi najmlajša županja na Hrvaškem. Svojih ambicij ni skrivala, članica HDZ je postala, ko je dopolnila 16 let, ob polnoletnosti pa ji je bilo zaupano vodenje Rdečega križa. Danes velja za eno najvplivnejših žensk v HDZ. Že nekaj časa je članica predsedstva stranke, nekdanji predsednik stranke Karamarko jo je imenoval za vodjo predvolilne kampanje, takrat pa je tudi odstopila kot županja Knina. Po odstopu Karamarka je izginila tudi Rimčeva. Zdaj se vrača. Pravi, da skozi velika vrata. Skozi vsaj tako velika vrata pa bi se v Splitu rad vrnil tudi Željko Kerum.