Hrvaška vstopa v schengenski informacijski sistem

Bo to prispevalo h krajšim kolonam na mejah?

Objavljeno
27. junij 2017 13.38
Mejni prehod Obrežje
Ka. M., STA
Ka. M., STA
Hrvaška je vstopila v schengenski informacijski sistem (SIS), ki je najbolj razširjen sistem izmenjave informacij za varnost in upravljanje meja v Evropi. Odslej si bo lahko z drugimi državami članicami prek sistema izmenjevala informacije o osebah, povezanih s terorizmom ali drugimi hudimi kaznivimi dejanji, pogrešanih in določenih predmetih, kot so ukradena vozila, orožje ali osebni dokumenti.

Slovenske policiste današnji vstop Hrvaške v SIS navdaja z optimizmom, saj bo odslej namesto sistematičnega nadzora potnikov v eno smer možno izvajanje ciljnega nadzora. Na Policijski upravi (PU) Novo mesto pričakujejo, da bo takšen način mejne kontrole ugodno vplival na skrajšanje čakalnih dob za prestop državne meje, saj dvojno preverjanje v podatkovnih bazah ne bo več potrebno.

Alenka Drenik s PU Novo mesto je povedala, da bo »po pridobitvi dostopa do schengenskega informacijskega sistema Hrvaške v skladu s smernicami evropske komisije lahko na izstopu iz Slovenije slovenska policija izvajala ciljno usmerjeno kontrolo državljanov EU in Švice, kar bo po pričakovanjih vplivalo na pretočnost prometa na mejnem prehodu. Enako bo lahko hrvaška policija izvajala ciljno usmerjeno mejno kontrolo državljanov EU in Švice na izstopu iz Hrvaške v Slovenijo.«

Pomemben korak na poti do izpolnjevanja schengenskih kriterijev

Na slovesnosti, ki je potekala na postaji hrvaške obmejne policije v Bregani ob slovenskem mejnem prehodu Obrežje, je hrvaški premier Andrej Plenković dejal, da vstop Hrvaške v SIS predstavlja pomemben korak pri izpolnjevanju kriterijev za uveljavitev schengenskega pravnega reda na hrvaških zunanjih mejah. Plenković je ob robu slovesnosti prav tako izjavil, da bo uporaba informacijskega sistema okrepila učinkovitost in verodostojnost hrvaške policije ter varnostnih služb pri sodelovanju s partnerskimi državami.

Predsednik hrvaške vlade je izpostavil tudi izvajanje dogovora s slovenskim kolegom Mirom Cerarjem in predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem o uveljavitvi ciljnega nadzora potnikov in vozil v primeru prometnih gneč namesto sistematičnega nadzora meje.

Po Plenkovićevih besedah je del tega dogovora tudi vrnitev hrvaških policistov na mejni prehod Bregana, potem ko so slovenski in hrvaški policisti opravljali skupni nadzor na Obrežju. Pričakuje, da bo to »omogočilo dodaten prostor za hitrejšo in večjo pretočnost vozil in potnikov med osrednjo turistične sezono«.