Hrvaški politiki bi si najraje zagotovili dosmrtno varnost

Koga se boji nekdanji premier Tihomir Orešković, ki je še vedno obdan z varnostniki?

Objavljeno
17. januar 2017 22.04
Dejan Vodovnik
Dejan Vodovnik
Zagreb – Nekdanji premier­ ­Tihomir Orešković, vodja vlade­ z najkrajšim mandatom, ima še vedno dva varnostnika. Tudi nekdanji predsednik sabora Željko Reiner,­ zdaj je fotelj nižje, na položaju­ podpredsednika, ima status varovane osebe. Agent je pred kratkim odšel z njim tudi na smučanje.

Hrvaška javnost zmiguje z rameni in polglasno ocenjuje, da takšne poteze niso primerne za politike. »Zdi se, da imamo še vedno denarja na pretek, da ga lahko mečemo skozi okno,« je povedal sogovornik, visoko pozicionirani član stranke, ki v teh političnih odnosih sedi v opoziciji. Oreškovićev primer je zgovoren. Ko je sprejel povabilo zdaj že skoraj pozabljenega predsednika HDZ Tomislava Karamarka, da bi prevzel vodenje vlade, je obljubil, da bo po svojih močeh pomagal Hrvaški. Zapustil je položaj menedžerja izraelske farmacevtske družbe Teva, sedel na premierski stolček in dobil dva varnostnika, agenta, ki ga spremljata dan in noč.

Državnikom lahko spodrsne

Ko mu je politika spodmaknila stolček, si je Orešković hitro našel službo tam, od koder je prišel. Seveda mora hoditi na sestanke z vodstvom, ki je v Amsterdamu. Orešković je zatrdil, da bi rad videl, da ga varnostnika ne bi venomer spremljala, a šele takrat, ko mu bo ministrstvo za notranje zadeve zagotovilo, da zanj in za njegove družinske člane ni več nobene nevarnosti. In tako sta varnostnika, na račun hrvaških davkoplačevalcev, te dni z Oreškovićem obiskala Nizozemsko oziroma Amsterdam, kamor je moral Orešković na poslovne pogovore. Nemalo ljudi se je ob tem vprašalo, koga se boji Tihomir Orešković. »Ker vremenska napoved v času njegovega obiska na Nizozemskem napoveduje nizke temperature, ga bosta varnostnika varovala, da mu ne bo spodrsnilo na ledu,« so bili hudomušni v poslovnem časniku Lider.

Varnostno ogroženega se še vedno počuti tudi nekdanji predsednik, zdaj podpredsednik sabora Željko Reiner. Predsednik sabora že tako sodi v kategorijo varovanih oseb (poleg predsednice, predsednika vlade in še nekaj ministrov), ki jim varovanje pripada tudi po koncu mandata, in sicer za šest mesecev. V tem času agenti ne varujejo le varovane osebe številka ena, ampak tudi njegove družinske člane. Tako se je Reinerju in njegovi družini te dni na nekajdnevnem smučanju pridružil agent.

Cena je državna skrivnost

Hrvaška javnost se sprašuje, koliko stanejo varnostniki še vedno varovanih oseb. Ministrstvo za notranje zadeve je skopo z informacijami, odgovarja le, da je to – državna skrivnost. Tako na enem bregu ostajajo tisti, ki trdijo, da je vse po zakonu, saj vsi, ki so bili v času mandata varovane osebe, to ostanejo še šest mesecev po koncu mandata, lahko pa tudi dlje, če policija ugotovi vzroke za kaj takega, na drugem pa »nergači«, ki so prepričani, da je v hrvaški blagajni še vedno denarja na pretek, da ga lahko mečejo skozi okno.

Ali je to metanje davkoplačevalskega denarja skozi okno ali ne, bo kmalu pokazala odločitev komisije za odločanje o navzkrižju interesov. Ta je namreč pred časom prejela tri prijave proti predsednici Kolindi Grabar Kitarović zaradi njenega novoletnega potovanja v ZDA. V prijavah zahtevajo, naj komisija preveri, ali je predsednica kršila določila zakona o preprečevanju navzkrižja interesov, ker ni objavila razloga svojega večdnevnega obiska v ZDA, kamor se je odpravila konec lanskega leta, vrnila pa v prvih dneh letošnjega. Ni jasno, ali je to službeni obisk z uradnim protokolom ali zasebno potovanje, plačano z javnim denarjem, so ­poudarili v prijavah.

Kolinda Grabar Kitarović je to označila za mobing in napovedala, da bo kmalu vse pojasnjeno, javnost pa je v dvomih. »Le kaj nam je bilo tega treba,« se je vprašal upokojenec Branko. Ni edini, javna podpora predsednici pada, po javnomnenjskih raziskavah ima le še za nekaj desetink odstotne točke prednosti pred zasledovalcem, ki zaseda tretje mesto (pred predsednico države je ­premier Andrej Plenković). Omenjeni zasledovalec, ki so mu anketiranci pri vprašanju, kdo je najpozitivnejši hrvaški politik, namenili tretje mesto, je – Nihče.