Hrvaški talec: Strah, kaj bo prinesel iztek 48-urnega roka

Skrajneži podaljšali rok za dodatnih 48 ur. V Kairo sta odpotovali ministrica Vesna Pusić in žena ugrabljenega.

Objavljeno
07. avgust 2015 11.12
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Zagreb − Svojci ugrabljenega hrvaškega državljana Tomislava Salopeka danes z grozo pričakujejo, kaj bo prinesel iztek 48-urnega roka, ki so ga skrajneži postavili za izpustitev muslimanskih žensk iz egiptovskih zaporov. Hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić si v Kairu prizadeva za njegovo osvoboditev.

Vesna Pusić je v Kairo odpotovala skupaj z ženo 31-letnega kartografa, ki so ga 22. julija ugrabili nedaleč od Kaira. Hrvaške oblasti delajo vse, kar je v njihovi moči, da bi ga osvobodili, a mediji poročajo, da je pogajalskega prostora malo. Jutarnji list na spletni strani poroča, da naj bi ugrabitelji podaljšali rok za dodatnih 48 ur. Razlog naj bi bil v izjavi egiptovskega ministrstva za zunanje zadeve, da bodo preučili ponudbo teroristične skupine.

»Običajno so možnosti v takih situacijah zelo omejene, saj se državne oblasti nočejo pogajati ali popuščati teroristom. Bojim se, da egiptovske oblasti na to niso pripravljene,« je za hrvaški spletni portal HRT povedal nekdanji hrvaški veleposlanik v Egiptu Daniel Bučan.

Za ugrabitvijo menda stoji skrajna islamistična skupina, ki je novembra lani sklenila zavezništvo z razvpito Islamsko državo. Čeprav se v hrvaških medijih pojavljajo nekateri pomisleki, da za ugrabite ni odgovorna IS, način grožnje s posnetkom, na katerem talec, oblečen v oranžni kombinezon, sam prebere pogoje njegove osvoboditve, močno spominja na tistega, ki ga je doslej uporabljala IS.

Nekaj upanja danes ponuja zgodba francoske talke Isabelle Prime, ki so jo februarja ugrabili v Jemnu. A so bile okoliščine njene ugrabitve povsem drugačne, druge so bile tudi zahteve njenih ugrabiteljev, katerih identiteta javnosti ostaja neznana. Francoska tiskovna agencija AFP poroča, da so v zadnjih 15 letih v Jemnu ugrabili več tujih državljanov, ki so jih nato ugrabitelji uporabili predvsem kot vzvod za pogajanja z vlado ali pa jih unovčili za zahtevane dobrine. Skoraj vse od njih so na svobodo izpustili nepoškodovane.