Hrvaško ustavno sodišče: Referenduma o cirilici ne bo

Pobudniki referenduma so predlagali, da bi manjšine za uveljavitev svojih pravic po novem potrebovale absolutno večino.

Objavljeno
12. avgust 2014 19.49
Cirilica Vukovar 030913 Vukovar, 03.09.2013 - Nakon jucerasnjeg skidanja dvojezicnih ploca i privodjenja prosvjednika prosvjedi su nastavljeni
Mo. B., Delo.si, STA
Mo. B., Delo.si, STA

Zagreb - Hrvaško ustavno sodišče je danes odločilo, da referendum o cirilici ne bi bil v skladu z ustavo in da o tem vprašanju ni dovoljen razpis referenduma. Ustavno sodišče je tako zavrnilo pobudo Štaba za obrambo hrvaškega Vukovarja za višji prag pri uresničevanju pravic narodnih manjšin do dvojezičnosti v lokalnih skupnostih.

Pobudniki referenduma so predlagali, da bi manjšine za uveljavitev svojih pravic, kot so dvojezični napisi na javnih površinah in ustanovah, po novem potrebovale absolutno večino in ne več le podpore tretjine prebivalcev. Pobudo za razpis referenduma je podpisalo 526.549 ljudi in jo decembra lani predalo saboru, ta pa je za presojo ustavnosti predloga povprašal ustavno sodišče, poroča Slovenska tiskovna agencija.

To je odločilo, da referendum o manjšinskih pravicah ne bi bil v skladu s hrvaško ustavo. Ustavno sodišče je poleg tega mestnemu svetu Vukovarja tudi naložilo, da v letu dni v statutu mesta uredi individualne pravice pripadnikov narodnih manjšin glede uradne uporabe svojega jezika in pisave.

Pri tem je treba upoštevati življenjske okoliščine in dejstva v Vukovarju, spoštovati potrebe večinskega hrvaškega naroda in potrebe po pravični in pravilni obravnavi srbske narodne manjšine na območju Vukovarja, piše v odločitvi hrvaškega ustavnega sodišča.

Ustavno sodišče je naložilo tudi hrvaški vladi, da v enem letu pripravi in pošlje v parlamentarno obravnavo spremembe in dopolnitve zakona o uporabi uradnega jezika ter pisav narodnih manjšin, s katerimi bi določili mehanizem v primerih, ko predstavniška telesa lokalnih skupnosti ne izvajajo obveznosti iz tega zakona oz. ovirajo njegovo izvajanje.

V vmesnem obdobju, dokler te spremembe ne bodo določene, pa pristojni državni organi vendarle ne bodo smeli izvajanja tega zakona zahtevati z uporabo prisilnih sredstev, je še odločilo hrvaško ustavno sodišče, kot povzema Jutarnji list.

Zaradi postavitve dvojezičnih napisov v latinici in cirilici na stavbah državnih institucij v Vukovarju je namreč septembra lani prišlo do protestov, v katerih so bile te plošče redno demonstrativno snete in uničene. Prišlo je tudi do prerivanja in posredovanja policije, piše STA.

Protestniki, večinoma veterani iz vojne na Hrvaškem (1991-1995) menijo, da je sramotno, da bi v Vukovarju, ki je bil med vojno na Hrvaškem velika žrtev agresije srbskih separatistov, zdaj postavljali napise v cirilici.

Ravno danes pa je tožilstvo na občinskem sodišču v Vukovarju vložilo obtožne predloge proti 22 udeležencem teh protestov, je za Jutarnji list pojasnil predstavnik Štaba za obrambo hrvaškega Vukovarja Vlado Iljkić.

Konec julija je sodišče v Vukovarju zaradi sodelovanja v protestih in uničevanja dvojezičnih tabel na poslopju vukovarske policije na devet mesecev zapora oz. dve leti pogojne kazni že obsodilo Marijana Živkovića.

Štab za obrambo hrvaškega Vukovarja je sicer prejšnji mesec že napovedal, da se bo pritožil na Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu, če bo ustavno sodišče ocenilo, da je njihova pobuda v nasprotju s hrvaško ustavo, še poroča STA.