Jadranka Kosor nazaj v HDZ?

Partnerica HDZ bo najbrž tudi evroposlanka Ruža Tomašić, ki je sedanjega šefa HDZ krepko premagala na evrovolitvah.

Objavljeno
25. julij 2016 22.48
Dejan Vodovnik
Dejan Vodovnik
Zagreb – Do začetka uradne volilne kampanje za predčasne parlamentarne volitve na Hrvaškem je še več kot dvajset dni, vendar se dozdeva, kakor da bile te že prihodnjo nedeljo.

V soboto, 30. julija, bo tudi uradno objavljena odločitev predsednice Kolinde Grabar Kitarović o razpisu predčasnih parlamentarnih volitev. Veljavne volilne sezname za volitve v desetih volilnih enotah ter v volilnih enotah za nacionalne manjšine in diasporo bodo objavili 16. avgusta. Potem se bo začela uradna volilna kampanja, ki se bo končala 9. septembra ob polnoči.

Vendar se je neuradna volilna kampanja na Hrvaškem že začela. Predsedniki političnih strank SDP, Hrvaške narodne stranke, Hrvaške kmečke stranke in Hrvaške stranke upokojencev so že pred časom podpisali koalicijsko pogodbo o skupnem nastopu na predčasnih parlamentarnih volitvah, se odločili za ime Narodna koalicija, te dni pa se na sestankih, bolj ali manj zaprtih za javnost, dogovarjajo o tehničnih podrobnostih in predvolilni taktiki. »Poudarek prepričevanja volivcev, naj nam namenijo glas, bo razvoj Hrvaške,« sporočajo iz Narodne koalicije, ki je zbrana pod okriljem SDP Zorana Milanovića. Ta se je zadnje dni znašel pod plazom obtožb. Ena najodmevnejših je, da je zahteval določene ugodnosti za prijatelja pri agenciji Madison Consulting.

O navzkrižju interesov Zorana Milanovića

Predsednica komisije za ugotavljanje navzkrižja interesov Dalija Orešković je že potrdila, da bodo preverili, ali obstaja podlaga za sprožitev postopka proti predsedniku SDP Zoranu Milanoviću v omenjenem primeru sodelovanja z zagrebško agencijo. SDP se je znašel tudi sredi medijskih objav, povezanimi s stroški hrane in pijače gostov v državni vili Costabella v Opatiji od leta 2009 do zdaj. Mediji so objavili, da so prav med letoma 2011 in 2015, torej v času levosredinske vlade, ki jo je vodila SDP, v vili Costabella za hrano in pijačo porabili največ državnega denarja, skoraj 98.300 evrov, od tega samo lani 38.550 evrov. To, daj bi prav kmetijski minister iz vrst SDP Tihomir Jakovina iz prejšnje levosredinske vlade Zorana Milanovića omogočil s posebnim sklepom izplačevanje bogatih nagrad vodstvu državnega podjetja Hrvaški gozdovi (Hrvatske šume), pa je le še en košček iz paketa očitkov.

Na drugi strani se HDZ z novim predsednik Andrejem Plenkovićem na čelu še kar pogovarja s potencialnimi predvolilnimi koalicijskimi partnerji. Odločitev, s kom naj bi sestavljali koalicijo, ki naj ne bi bila več podobna dosedanji precej desni Domoljubni koaliciji, bo predvidoma znana jutri ali najkasneje pojutrišnjem. Je pa za majhno presenečenje poskrbela evroposlanka Ruža Tomašić, vodja Hrvaške konservativne stranke, ki je napovedala, da »ne bi imela nič proti skupnemu volilnemu nastopu s HDZ«.

Andrej (HDZ) in konservativna Ruža

Tomašićeva je prišla v Hrvaško v začetku 90. let prejšnjega stoletja iz Kanade, kjer je bila policistka. Po vrnitvi je bila v varnostni službi predsednikov Franja Tuđmana in Stipeta Mesića. Leta 2014 je bila izbrana za predsednico nove zunajparlamentarne konservativne stranke Hrvaška konservativna stranka, pred tem pa je vodila skrajno desno Hrvaško stranko prava Ante Starčević (HSP AS), ki je bila v prejšnjem mandatu tudi v predvolilni (Domoljubni) koaliciji s HDZ. V evropski parlament (v hrvaškem parlamentu je bila ena tistih, ki je dvignila roko proti vstopu Hrvaške v EU) je bila izvoljena na volitvah leta 2014 na koalicijskem seznamu HDZ in je dobila največ glasov na seznamu desne koalicije, in sicer 107.000; nekaj deset tisoč več kot sedanji predsednik HDZ Andrej Plenković.

Nič manj niso zanimiva ugibanja, da naj bi se »novemu« HDZ znova pridružili »izobčenci«, in sicer Jadranka Kosor, Drago Prgomet in Milan Kujundžić. Zadnja dva sta bila tesna sodelavca Tomislava Karamarka, nato pa sta se z njim razšla in ustanovila svoji stranki. Kosorjeva, nekdanja premierka in predsednica stranke, iz katere jo je Tomislav Karamarko izključil, o tem, kot sama pravi, ne ve veliko, le to, kar je prebrala v medijih.

Na Hrvaškem so – tako vsaj kaže vse bolj živahno politično dogajanje – k znanemu reku, da je vse dovoljeno v ljubezni in vojni, dodali še, da je vse dovoljeno tudi v predvolilni kampanji. Pa čeprav se bo ta uradno začela šele čez več kot dvajset dni.